Kevät

Kevät on aivan ihana asia, ainut mikä itseä ottaa päähän on koirien jätökset jokapuolella. Kaikista inhottavampaa on kun niitä on pyöräteilläkin ja jotkut ovat jopa niin röyhkeitä, että päästävät koiransa toisten takapihoille tekemään tarpeensa. Itselläni ei ole vastaan koiria eikä niiden omistajia, mutta tähän asiaan mun mielestä pitäisi jotenkin puuttua. Toiset koirien ulkoiluttajat ovat siivoavat koirien jätökset pois, mutta toiset ei.. Ehkäpä tähän olisi hyvä jokin vero, aivan kuten autojen päästöön suunnitteilla oleva vero....
7624
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

VERO?

Maantuva paskahan saastuttaa yhtä paljon kuin auto!!

Mieti nyt vähän..

Äänestä

Meillä on pieni nelikiloinen "hippiäinen", jota pyritään ulkoiluttamaan siten, että nämä isot asiat tehdään metsässä. Joskus teillä/kävelyteillä liikuttaessa se vahinko tulee yllättäin ja tapana on korjata se parin sentin kikkare, minkä tommonen kääpiökoira nyt suoltaa, hyvin talteen.

Mutta ongelma. Mihin sen työnnät? Koiraveron maksajana kyllä odottaisin, että jotain tyhjennyspaikkoja olisi katujen varsilla. Ei ole kiva kuskata kilometritolkulla skeidaa mukanaan.

Samalla hengen vedolla muistutan myös, että kaljapurkkeja, roskia, rikottuja viinapulloja, kaljapulloja, mäkkärin paketteja, kondomeja, purkkaa, banaaninkuoria, naapurin rakennusjätettä, tupakantumppeja ynnä muuta lojuu tasaisena virtana teiden ja kävelyteiden varsilla koiranomistajan kauhuna. Varsin kivaa, jos elukka astuu lasinsirpaleen päälle ja saa haavan tassuun.

Ja vielä, meillä naapurin koiranvihaajat kantavat keväisin ja syksyisin kaikki pihan haravointijätteet tyynen rauhallisesti läheiseen yksityisesti omistettuun metsään. Me kasataan niitä selkä vääränä jätesäkkeihin ja kiikutetaan niille kuuluviin paikkoihin.

Toinen, ylienerginen naapuri pesee kesäaikana autojaan harva se päivä pihassaan ja saat arvata, kenen etupihan ohi se vaahtoinen vesi kulkee. Tästäkin lienee kaupunkien järjestyssäännöissä rajoitukset.

Tienvarsien roskikset ovat täynnä mökkiläisten jätteitä, siis niiden, jotka ei vaivaudu tekemään jätehuoltosopimusta mökkikuntansa yhtiöiden kanssa.

Tässä nyt oli vähän vuodatusta, mutta summa summarum, jos haittaveroja koiranpaskalle halutaan, pitää nähdä noi ympäristöhaitat vähän isompana kokonaisuutena. Tuossa vain muutama esimerkki.

Äänestä
  • veroa saamatta mitään vastinetta. omistan ison koiran jonka paska on isompi kuin ihmisen mutta olen onnellinen siitä, että koirani paskoo ojanpohjiin, pusikkoihin ym. minne ei luulisi ihmisen menevän muutakuin kännipäissään. mitään muovipussia en ala mukanani kuljettelemaan ja siihen paskoja keräämään niin kauan kuin koirani sonta on risukoissa. ainoo murheeni on se että näissä samoissa pöpeliköissä on aina kaikenmaailman ihmis-jätettä ja pahimpina tietysti lasinpalat, voitko kuvitella pikkuisella sielullasi millaista tuskaa lasinpalan repimä haava auheuttaa koiralle? no tuskinpa edes kiinnostaa, ei varmaan sekään paljonko sen tassun hoito maksaa? tuskinpa sekään kiinnostaa , olen kuiteskin oikein onnellinen isosta nallekarhustani, se rikastuttaa perheeni elämää niin paljon, että olen valmis maksamaan koirani hoidosta maltaita, että mun puolesta ihmis-siat saavat rauhassa tuhota ympäristöämme kaikin tavoin.

    Äänestä

Niinpä niin siitä se aina alkaakin, ei minun tarvitse,kun kerta muidenkaan ei tarvitse jne.. Jokainen vain ajattelee, että kun kerta muutkaan eivät siivoa ja muitakin roskaajia/sotkijoita on niin, miksi minun täytyisi. Ehkäpä sen oman ympäristön siivoamisen voi tehdä jokainen pienillä teoillaan. Voin sanoa, ettei se ole myöskään kiva, kun omat lapset sotkevat vaatteensa koiran ulosteisiin tai lastenvaunujenvaunujen renkaat sotkeentuu.. Eikä myöskään ole mukava katsella ympärillä olevaa sotkua oli se sitten ihmisen aiheuttamaa tai eläimen..

Harmi ettei jokainen koiraa ulkoiluttava vie koiraansa, johonkin vähemmän näkyvälle paikalle paskomaan..

Äänestä
  • jauhaa paskaa... Ruikuta nyt siinä lämpimiksesi, jos tuo on paskin asia sinun maailmassasi niin hyvin asiat sitten on. Jospas muuttaisit muumimaailmaan? Siellä ei taida kellään olla peräaukkoa, eikäpä siis paskaakaan tallottavaksesi. Ja sitä en voi kuin ihmetellä, miten kukaan onnistuu niihin paskoihin tuola kaduilla tallomaan? Harvoin tulee lasinsiruihinkaan käveltyä, ja ne sentään on aika paljon pienempiä huomattavia, mutta kai jollakin on niin pakottava tarve astua paskaan että sitten aina löytyy näitä kenkänsä lianneita. Jos tällaiset ihmiset saisivat päättää, niin kai meidät kaikki olisi ommeltu takaa umpeen, eikä maailmassa olisi kakkaa lain... Huhhuh!

    Äänestä

  • jaksaa taas kirjoitti:

    jauhaa paskaa... Ruikuta nyt siinä lämpimiksesi, jos tuo on paskin asia sinun maailmassasi niin hyvin asiat sitten on. Jospas muuttaisit muumimaailmaan? Siellä ei taida kellään olla peräaukkoa, eikäpä siis paskaakaan tallottavaksesi. Ja sitä en voi kuin ihmetellä, miten kukaan onnistuu niihin paskoihin tuola kaduilla tallomaan? Harvoin tulee lasinsiruihinkaan käveltyä, ja ne sentään on aika paljon pienempiä huomattavia, mutta kai jollakin on niin pakottava tarve astua paskaan että sitten aina löytyy näitä kenkänsä lianneita. Jos tällaiset ihmiset saisivat päättää, niin kai meidät kaikki olisi ommeltu takaa umpeen, eikä maailmassa olisi kakkaa lain... Huhhuh!

    Taidat kans olla yhden umpinainen perä-aukko. Kun asiallisesti jostain asiasta sanoo niin johan sieltä päin alkoi tuulemaaan ja samalla haisemaankin:D

    Äänestä

Joo ja Joupis mää oon ihimetelly sitä romutarhaa siinä aivan asuntoalueen keskellä.

Se on joku raktorimies joka on koonnu niitä rekanraatoja siihen tontillensa. Se on aikas kauhia öljymäki keskellä kaupunkia. Keväällä haisoo jumi puolenkilometrin päähän, kun Peltin romut vuotaa maahan öljyä. Miksei kaupunki tee mitään?!?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tomaatti77 kirjoitti:

Kevät on aivan ihana asia, ainut mikä itseä ottaa päähän on koirien jätökset jokapuolella. Kaikista inhottavampaa on kun niitä on pyöräteilläkin ja jotkut ovat jopa niin röyhkeitä, että päästävät koiransa toisten takapihoille tekemään tarpeensa. Itselläni ei ole vastaan koiria eikä niiden omistajia, mutta tähän asiaan mun mielestä pitäisi jotenkin puuttua. Toiset koirien ulkoiluttajat ovat siivoavat koirien jätökset pois, mutta toiset ei.. Ehkäpä tähän olisi hyvä jokin vero, aivan kuten autojen päästöön suunnitteilla oleva vero....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu