Täältä palstalta lukemani mukaan taivaassa tapahtui mullistus. Onko siellä tapahtunut jotain muutakin, mitä minä en tiedä? Ihmettelen, miten kristityiksi itseään mainostavat voivat uskoa tällaisia tapahtumia, kun todelliset kristityt, jotka uskovat evankeliumien opetukseen, eivät tiedä tällaisista tapahtumista mitään.
Vuonna
1844
32743
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
katsomassa?
Vain pieni tulkintavirhe oli tapahtunut ja nyt "Jumalan valo" loistaa juuri heille ja VAIN HEILLE - muu kristikunta katsottiin tuossa adventismin alkuvaiheessa joutuneen "suljetun armonoven" taakse torjuessaan noiden adventistien "valon". Nämä adventistit kehittivät eriskummallisen ja uudenlaisen opin, Samuel S. Snown keksimään päivämäärään oppinsa kiinni nauliten, että 22.10.1844 Kristus meni "taivaallisen pyhäkön pyhästä (etummaisesta osastosta) kaikkeinpyhimpään" ja "tutkiva tuomio" alkoi. Adventismin oppi-isät uskoivat, että taivaassa on Mooseksen kirjojen telttapyhäkön kaltainen kirjaimellinen temppeli/pyhäkkö kaksine osastoineen, joiden välissä olisi esirippu. Kristus olisi ollut 22.10.1844 asti siinä "pyhässä" (etummaisessa "osastossa") ja vasta sinä päivänä menneen "kaikkeinpyhimpään" niin sanotusti "puhdistamaan pyhäkköä" uskovien synneistä.
asiasta.Etsivä löytää ja kolkuttavalle avataan.SIUNAUSTA ETSIMISEEN.
tarvitse syyttää ketäään väärästä tulkinnnasta,niinkuin täällä eräät tekevät.Ensin kannnattaa tutkia,sitten vasta hutkia.
Vuosi 1844 on minulle tuottanut ongelmia jo vuodesta 1980 lähtien.
Kun Danielin 8:14, minun ymmärrykseni mukaan, puhuu siitä ajasta kun "pieni sarvi" (Antiokhos IV Epifanes) häpäisee Jerusalemin pyhäkön, niin en millään saa tuosta jakeesta sellaista tulkintaa että olisi ollut kysymyksessä taivaassa oleva tapahtuma. Kysymys ei ole myöskään 2300 vuodesta, vaan pikemminkin 1150:stä päivästä. Jos lasketaan uhrien lukumäärä. Päivässähän oli 2 uhria, ilta ja aamu-uhri.
1844 alkavaa tutkivaa tuomiota vastustetaaan kaikista opeistamme eniten, myös adventtikirkon sisällä. Rohkeutta ei vain ole ollut sen opin viralliseen hylkäämiseen.
ja näin ollen se ei mitenkään sovi, eikä millään muotoa tähän Antiokhoseen. Yksinkertaisesti kyse ei voi olla päivistä, koska kyseinen näky tarkoitti kaukaista aikaa.
Voisitko tuoda paremman selvityksen tilalle, jos se on mielestäsi väärä, eikä täydelliseen umpimähkään?
”Antiokhos oli Syyrian Seleukidi-sukuinen hallitsija vuosina 175 - 164 eaa.
Niin sanottu Makkabilaiskapinaa käytiin vuosina 166 eaa - 165 eaa. Antiokhos valtasi Jerusalemin ja hävitti sen temppelin, mutta hävisi sen jälkeen jatkuvasti taisteluja kapinallisille. Antiokhos kuoli valmistellessaan uutta Juudean sotaretkeä.”
Dan 8:12. Myös sotajoukko jokapäiväisen uhrin lisäksi annettiin rikollisesti alttiiksi tuholle. Se sarvi heitti totuuden maahan, ja mitä se teki, siinä se menestyi.
Dan 8: 23. Ja heidän valtansa lopulla, kun luopiot ovat täyttäneet syntiensä mitan, nousee kuningas, kasvoilta röyhkeä ja juonissa taitava.
26. Ja näky illoista ja aamuista, josta oli puhe, on tosi. Mutta sinä lukitse näky, sillä se tarkoittaa kaukaista aikaa."
Kun luemme Danielin 8:13,14, joista edellinen jae vielä puhuu siitä "sarvesta", joka edellisen eli 7. luvun jakeiden 21 ja 25 mukaan sarvi, jonka tuntomerkit sopivat ehdottomasti parhaiten vain siihen Antikristukseen, jonka myös uskonpuhdistaja Martti Luther löysi ja vastusti päättäväisesti.
Tämä Danielin ennustus 2300 illasta ja aamusta, tarkoitti todellakin 2300 todellista vuotta 4. Moos. 14:34 ja Hes. 4:1-3,6 tulkinta-avaimen mukaan.
Lisäksi Danielin 8. luvun monen maininnan mukaan, kuten jo todettiinkin, ulottui aina ajan loppuun saakka eli sekin vahvistaa, että vuosi 1844 on täysin oikein raamatullisesti ymmärretty.
On siis ehdottoman varma tosiasia, että em. Danielin aikaprofetia on ymmärrettävä pääsääntöisesti 2300 vuotena eikä minään muuna aikajaksona! Siinä ei ole pienintäkään ongelmaa raamatullisesti.
Vain siitä eriävät tulkinnat muodostavat valitettavan ongelman.
Esittämäsi tulkinnan mukaan maailman luominen kesti 6000 vuotta ja Jumalan ITSELLEEN pyhittämä lepopäivä 1000 vuotta.
Dan.11 luku seuraa Dan.8 lukua, mutta se on vielä tarkepi selonteko.
Siinä luvussa Antiokhos IV Epifanes esitellään jakeesta 21 ilmeisesti jakeeseen 39 asti. Mutta sitten vasta jakeesta 40 alkaa lopun ajasta puhuminen. Siinä (jakeissa 40-45) onkin jo pohjan ja etelän kuninkaina muita valtoja, kuin Syyria ja Egypti.
Dan.11:40. Mutta lopun ajalla Etelän kuningas iskee yhteen hänen kanssansa. Ja Pohjan kuningas käy tämän kimppuun vaunuilla ja ratsuilla ja monilla laivoilla, hyökkää hänen maihinsa, tulvana leviten niiden ylitse.
41. Hän hyökkää myös Ihanaan maahan, ja monta kaatuu. Mutta hänen kädestänsä pelastuvat nämä: Edom ja Mooab ja ammonilaisten pääosa.
42. Ja hän ojentaa kätensä maita kohti; Egyptin maa ei ole säästyvä.
43. Hän valtaa kulta- ja hopea-aarteet ja kaikki Egyptin kalleudet, ja liibyalaiset ja etiopialaiset liittyvät häntä seuraamaan.
44. Mutta sanomat idästä ja pohjoisesta säikähdyttävät häntä, ja hän lähtee täynnä kiukkua hävittämään monia ja vihkimään heitä tuhon omiksi.
45. Hän pystyttää hovitelttansa meren ja pyhäkön ihanan vuoren välille. Mutta hänen loppunsa tulee, eikä häntä kukaan auta.
Samaa periatetta seuraa Dan.8 luku,
Dan.8:. Ja näky illoista ja aamuista, josta oli puhe, on tosi. Mutta sinä lukitse näky, sillä se tarkoittaa kaukaista aikaa."
Eli, jos Dan.11 luku esittää lopun ajan jakeesat 40.45, niin Dan.8 luku esittää sen yhdellä jakeella.
Samasta näystä on kysymys, sekä Dan 8, että 11 luvuissa, Dan.11 on vain tarkempi ja seikkaperäisempi.
Näky siis vie AE:n ohi myös, ihan lopun aikaan asti, mutta ei kiellä suinkaan Antiokhosta.
valtakunta kestää vain yhden päivän.
Teologiasta ja Adventismista en ymmärrä paljoakaan maluan olla mahdollisimman neutraali ,koska itsekkin olen elämäni aikana joutunut muuttamaan käsityksiä asioista eikä nuo muutokset ole olleet aina ihan helppoja.
Kirjoitat Danielin kirjan ongelmasta edellä olevassa tekstissä niinkuin minäkin olisin voinut sen kirjoittaa muten paitsi viittaus oppijärjestelmään.
Olen todellakin sitä mieltä että Danielin kirjan ongelma on jo ratkaistu ,mutta sen sanomaa ei ihan vielä olla valmiit hyväksymään siitä syystä kun sitä halutaan tutkia siltä kannalta että nämä näyt ylettyisivät nykypäiviin saakka !
Olen kirjoittanut viestiketjun Maailmanloppu osastolle 2006 Danielin unet
Parempaan en pystynyt jatkan keskustelua aiheesta jos tutkit tuotakin viestiketjua ,sinua kehoittaisin katsomaan myös niitä vuosilukuja paljon asiaan perehtyneenä , pieniä epätarkkuuksia saatta ja on mutta idea on mielestäni oikea ,enkä juuri mitään ole itse keksinyt.
Mielestäni 4.Moos.14:34.Neljä kymmentä päivää te kiersitte tutkimassa tuota maata,neljäkymmentä vuotta teidän on kärsittävä rangaistustenne-vuosi kutakin päivää kohti.Näin te opitte vuosi kutakin päivää kohti.näin te opitte tietämään,mitä merkitsee joutua minun hylkäämäkseni.
tämä ei sovi millään tavalla Danielin kirjan selityksen tueksi,koska siinä kerrotaan tapahtumia kun Aabrahamin,Iisakin ja Jaakobin jälkeläiset valmistautuivet verisesti valloittamaan asutun maan itselleen.
Viitaus Hesekieliin sopii vähän paremmin ,koska liikutaan samassa aika perskpektiivissä kuin Danielin kirjan alkukin on ankkuroitu.Hesekielin näky vaan ei ole sama kuin Danielin unet.
Martti tohtori ohjasi meidät pois. Kuinka olet eksynyt Jesuiitan teorioihin. Näillä Jesuiitan teorioillahan oli tarkoitus mitätöidä Martti
Lutherin uskon puhdistus.
Jos hyväksyt Katolisen tulkinnan, niin liity
Katoliseen kirkkoon. Antiokhos 4 Epifanes oli
yksi lyhytaikaisempia valloittajia. Evankeliumin
mukaan Jeesus puhuu hävityksen kauhistuksen
tarkoittavan Rooman sota joukkoja. Voit itse valita. Kumpi oli tässä asiassa oikeassa. oliko
se Jeesus vai Ribera. koeta päätellä. Minä uskon
enemmän Jeesuksen antamaan selitykseen.en usko
Riberaa lainkaan. Jeesuksen todistus on vahvempi.
missäs se Jeesus puhuu Rooman sotajoukoista seisoa toljottamassa pyhässä paikassa?
Jesuiitta Riberaan tutustuin tällä palstalla enkä ole vaivautunut ottamaan selvää sen paremmin.
Mutta otappa sinä selvää mitä tuo hävityksen kauhistus tarkoittaa (uudempi käännös sanoo sen olevan turmion iljetys)
Matteus lainaa kylläkin mitä ilmeisemmin Danielin kirjaa Matt.24:15.
tarkoittaa juuri Antiohus IV Epifaneen temppelin häpäisyä. Danielin kirjaan "ripustautuvat" kristityt ovat vain sitten kautta aikain soveltaneet ja nähneet aina omassa ajassaan tuon kuvauksen olevan toteutumassa milloin missäkin ja kenen toimesta milloinkin, omasta uskonnollisesta viitekehyksestään lähtien.
Lukaisin vähän keskusteluja Jesuiitta Riberasta kun esittämäni näkemys poikkeaa täysin siitä Riberan tulkinnasta jota keskustelussa on ollut asioita ei voi samaistaa .
Samoin mikä se turmion iljetys on niin valaisen vähän asiaa !
Dan.9:27.Hän on tekevä liiton raskaaksi monille yhden vuosiviikon ajaksi ja puoleksi sitä viikkoa hän lakkauttaa teuras-ja ruokauhrin.Ja Temppelin ylimmällä kohdalla on oleva turmion iljetys aina siihen saakka kun turmion tuoja vääjäämättä joutuu turmioon.
Turmion iljetys = sama kuin HÄVITYKSEN KAUHISTUS
Taivaan Jumalan Temppeli oli vihitty Antiokhos neljännen Epifaneen aikana Olympos ZEUN temppeliksi ja uhrattiin sikoja , tämä aika kesti 3-4 vuotta ,jonka jälkeen temppeli puhdistettiin Makkabien toimesta 165-164 eKr.
Kats. Esim. 1 Makk.1:20-
Dan.11:31.
169 eKr. = Syyrialaista ajanlaskua 143 . vuosi.
Silloin nämä asiat ovat tapahtuneet !
Se on epäolennaista, missä yhteydessä Jumala on profeetoilleen ilmaissut tuon päivä-vuodeksi-lukemisen periaatteen.
Se on olennaista, että kummassakin tapauksessa ilmoituksen lähde on sama eli Jumala.
Kyse on siis siitä, että Jumala yleensä paljastaa tuollaisen ajan tulkintaperiaatteen.
Jumala esiintuo Raamatussa monia muitakin tulkinta-avaimia, kuten:
- pedot eli valtakunnat Dan. 7:3 Ilm. 13:1
- sarvet eli hallitsijat Dan. 7:20, 21
- silmä eli profeetta Jes. 29:10
- vedet eli kansatja kansanjoukot Ilm. 17:15
Kun näitä tulkinta-avaimia käytetään näin raamatullisesti, niin Raamattu paljastaa monia totuuksia hyvin sopusointuisella tavalla, joita ei muuten ymmärrettäisi oikein.
Joudun siis olemaan kanssasi täysin eri mieltä - valitettavasti.
Tuollainen yhden jakeen selitys on täysin harhaanjohtavaa. Raamatusta on otettava huomioon suurempia kokonaisuuksia.
Kun näinollen luetaan vaikkapa vain jakeet Dan. 9:24 -27, niin havaitaan jo jakeen 24 ja 25 mukaan, että siinä on kyse aikaprofetiasta, joka käsittää nimenomaan 70 VUOSIVIIKKOA eli ajasta joka on todellisuudessa 70 x 7 vuotta eli 490 vuotta ja joka saa lähtöpisteensä jakeen 25 mukaan määräyksestä, jolla Jerusalemin jälleenrakentaminen alkoi toteutua. Se tieto löytyy Esran 7:13 ja tarkoittaa historiassa vuotta 457 eKr.
Siten tuo 490 vuotta johtaa vuoteen 31 jKr.
Tämän erityisen armonajan Jumala siis antoi Israelille, jonka jälkeen käännyttiin Jumalan evankeliumin kanssa pakanain puoleen.
Vielä jakeessa 25 esim. vuoden 1776 suomalainen käännös paljastaa niin selvästi, mihin päädytään kun 69 vuosiviikkoa eli 483 vuotta tuosta ennustuksesta on kulunut - päädytään VOIDELTUUN ELI KRISTUKSEEN, RUHTINAASEEN, joka silloin voidellaan lunastustehtäväänsä. Se toteutui Johanneksen kastaessa Kristuksen Jordanissa.
Näin vielä jakeen 27 teurasuhrin ja ruokauhrin lakkauttaminen selittyy sillä, että kun Kristus kuoli ristillä, silloin tuo VL:n seremonialaki lakkasi olemasta voimassa Jumalan silmissä ja sen osoitukseksi hän repäisi temppelin esiripun halki.
Tämä on Raamatun totuus ja tuollaisen mitättömyyden kuin Epifaneen tulkitseminen profetian kohteeksi on vain suurta väärinkäsitystä ja vääristämistä, jolla ei ainakaan minulle ole pienintäkään merkitystä.
Dan.9:24-27.tulkinta tulee tässä kovin ne ovat erilaisia.
Näyttää siltä että Dan.9:24.jässä on käännösvirhe joka on aiheuttanut tulkintavaikeuksia (mielestäni)
Tämän asian tueksi laitan muutamia Raamatun kohtia.
Dan.9:2.,,että Jerusalem oli oleva raunioina seitsemän kymmentä vuotta.
Jeremia.25:11.Niin koko tämä maa tulee raunioksi,autiomaaksi,ja nämä kansat palvelevat Baabelin kuningasta seitsemänkymmentä vuotta.
Jer.25.12.Mutta kun seitsemänkymmentä vuotta on täyttynyt,niin minä kostan Baabelin kuninkaalle ja sille kansalle,sanoo Herra,heidän pahat tekonsa,kostan kaldealaisten maalle ja teen sen ikuiseksi erämaaksi.
Jer.25:13.Ja minä tuotan sen maan ylitse kaikki sanani,jotka minä olen puhunut sitä vastaan,kaiken.mitä tähän kirjaan on kirjoitettu,mitä Jeremia on ennustanut kaikkia niitä kansoja vastaan.
Siis Dan.9:24tulee olla 70 vuotta.
Dan.9:24.Seitsemänkymmentä vuosiviikkoa on määrätty kansallesi ja pyhälle kaupungillesi.sitten jumalattomuus päättyy,synnistä tulee loppu,pahat teot sovitetaan,ikuinen oikeudenmukaisuus saatetaan voimaan,näky ja profetiasinetillä vahvistetaan ja kaikkein pyhin voidellaan.
Mitä se tarkoittaa ?
Vast. Kyseessä on Israelin kansa ja Jerusalemin kaupunki.
-Jumalattomuus,-luopumus päättyy ja alkaa juutalaisen uskonnon nousukausi.
-synnistä tulee loppu,vanha käännös synti sinetillä lukitaan,kuvaa kansantajuisemmin ,rangaistus kun on kärsitty yhden kerran niin Jumala ei rankaise samasta rikoksesta toista kertaa.Samoin kuin Danielin rukouksestakin käy selvästi ilmi käsitys,että heitä oli kohdannut Jumalan rangaistus Jumalattomuuden ja pahojen tekojen tähden,Nebukadnesar oli vain välikappale rankaisutoimissa.
Dan.9:24,,,Pahat teot sovitetaan,ikuinen oikeudenmukaisuus saatetaan voimaan.
-Juutalaiset aikovat toimittaa uhritoimituksia Jerusalemissa ja ottivat köyttöön ns. Mooseksen lain.
Esra.7:10.Sillä Esra oli kiinnittänyt sydämensä Herran lain tutkimiseen,seuratakseen sitä ja opettaakseen Israelissa lakia ja oikeutta.
Dan.9:24.,,,näky ja profetia sinetillä vahvistetaan ja kaikkein pyhin voidellaan.
2.Aikakirja.36:21.Ja niin toteutui herran sana,jonka hän oli puhunut Jeremian suun kautta,kunnes maa oli saanut hyvityksen sapateistaan-niin kauan se oli autiona,se lepäsi-kunnes seitsemän kymmentä vuotta oli kulunut.
2.Aikakirja.36:22.Mutta Kooreksen,Persian kuninkaan,ensimmäisenä hallitusvuotena herätti Herra sanan,jonka hän on puhunut Jeremian suun kautta,Kooreksen,Persian kininkaan,hengen,niin että tämäkoko valtakunnassa kulutti ja myös käskykirjassa julistutti näin;
2.Aukakirja.36:23.Näin sanoo Koores,Persian kuningas.Kaikki maan valtakunnat on Herra,Taivaan Jumala,antanut minulle,ja hän on käskenyt minun rakentaa itsellensä Temppelin Jerusalemiin,joka on Juudassa.Kuka vain teidän joukossanne on hänen kansaansa,sen kanssa olkoon Herra,hänen Jumalansa,ja hän menköön sinne.
- Kaikkein pyhin voidellaan,tarkoittaa Jerusalemin Temppelin sitä osaa johon vain vihityillä papeilla oli lupa mennä.Jerusalemin Temppeli otettiin köyttöön 516 eKr.
Esra.6:14.Niin juutalaiset vanhimmat rakensivat,ja työ onnistui heille profeetta Haggain ja Sakarjan,Iddonin pojan ,ennustuksen tukemana.Ja he saivat sen valmiiksi Israelin Jumalan käskyn ja Kooreksen,Daarejaveksen ja Artahsastan,Persian kuninkaan,käskyn mukaan.
Esra.6:15.Tämä temppeli valmistui adar-kuun kolmanneksi päiväksi,nimittäin kuningas Darejaveksen kuudentena hallitusvuotena.
(Dareios 522-486 eKr.)
Kyllä nämä tulkinta-avaimet ovat ihan samoja Kuninkaat ja ajat eivät ole.
Kun tutkii nuita Danielin kirjan lukuja ja ajattelee Makkabialaiskirjojen ja historiallisen tietämyksen varassa niin paljonko sellaisia jakeita jää jäljelle joita ei voi ajoittaa päättyväksi ns.makkabi ajalle ?
Ja mielestäni lukujen sisällä kertomus noudattaa todellista aikaa ja vielä enkelinkin tulkinta pysyy aikajärjestyksessä !
Dan.9:25.Sinun tulee tietää ja ymmärtää:Siitä ajasta,jolloinse sana lähti liikkeelle,Jerusalemin entiselleen palauttamisesta ja rakentamista koskevan sanan lausumisesta,on voidellun hallitsijan tuloon seitsemän vuosiviikkoa.ja kuusikymmentäkaksi vuosiviikkoa rakennetaan kaupunkia ennalleen,toreineen ja vallihautoineen.Mutta vaikeat ajat tulevat.
-Tuon ennallistamista ja rakentamista koskevan sanan lausui profeetta Jeremia 605 eKr.Juudan kuninkaan Joojakimin neljäntenä vuotena,hallitsi 608-598 eKr.
Jeremia.25:1.Sana,joka tuli Jeremialle sanakoko Juudan kansaa vastaan,Joojakimin,Joosian pojan Juudan kuninkaan neljäntenä vuotena se on
Nebukadnesarin Baabelin kuninkaan,ensimmäisenä
vuotena.
Jeremia.25:2.Sana,jonka profeetta Jeremia lausui koko Juudan kansaa ja kaikkia Jerusalemin asukkaita vastaan sanoen.
Jeremia.25:3.Joosian,Aamonin pojan,Juudan kuninkaan,kolmannestatoista vuodesta alkaen tähän päivään saakka-kaksikymmentä kolme vuotta-on herran sana tullut minulle,ja minä olen teille puhunut varhaisesta alkaen,mutta te ette ole kuulleet.
Dan.9:25.,,voidellun hallitsijan tuloon seitsemän vuosiviikkoa.
-seitsemän vuosiviikkoa on 7 kertaa 7 = 49 vuotta
605 eKr - 49 vuotta = 556 eKr.
Sesbassar Israelin ruhtinas.
Esra.1:7.Ja kuningas Koores tuotatti esiin Herran Temppelin kalut,jotka Nebukadnesar oli vienyt pois Jerusalemista ja pannut oman Jumalansa Temppeliin.
Esra.1:8.Ne Koores,Persian kuningas,tuotatti aarteistonvartijalle,Mitredatille,ja tämä laski niiden luvun Sesbassarille,Juudan ruhtinaalle.
Dan.9:25.,,,Ja kuusikymmentäkaksi vuosiviikkoa rakennetaan kaupunkia ennalleen,toreineen ja vallihautoineen. Mutta vaikeat ajat tulevat.
-62 vuosiviikkoa (kertaa 7) = 434 vuotta
605 eKr. -434 vuotta = 171 eKr.
- 171 eKr. Jerusalemin kaupunki oli rakennettu kuntoon edellisen tuhon jäljiltä.
Dan.9:26.Ja kuudenkymmenenkahden vuosiviikon kuluttua raivataan voideltu tieltä,eikä kansalla ole enää toista.,,
-Ylipappi Oniaksen viraltapano tapahtui 174 eKr. Oniaksen seuraajaksi pääsi lahjonnan avulla,hänen veljensä Jaason joka oli Hellenistynyt .Juutalaisen tradition mukaan kelvollista henkilöä ei enää ollut ylipapin virkaan.
Dan.9:26.,,Uusi hallitsija lähettää väkensä ja saastuttaa kaupungin ja Pyhäkön,mutta tulva tekee hänestä lopun.Ja tuho on säädetty,ja se kestää sodan loppuun asti.
-Uusi hallitsija on Antiokhos neljäs Epifanes Syyrian kuningas,hänen palatessaan Egyptin sotaretkeltään,saastuttaa Jerusalemin Temppelin ja tapattaa kaupungin väestöä.Danielin kirjassa kuvataan tulvana sotaa joka leviää maan yli.
Dan.9:27.Hän on tekevä liiton raskaaksi monille yhden vuosiviikon ajaksi,ja puoleksi sitä viikkoa hän on lakkauttava teuras-ja ruokauhrin.Ja temppelin ylimmällä kohdalla on oleva turmion iljetys aina siihen saakka kun turnion tuoja joutuu turmioon.
Saman kertoo;Dan.11:31.
-Raskas liitto (1 kertaa 7 ) = 7 vuotta.
- Lakkautta uhrin n, 3 vuotta 6 kk.
- Raskasliitto 171 eKr. - 165 eKr.
2.Makk.5:11.Kun tieto siitä mitä oli tapahunut saapui kuninkaalle,luuli hän,että Juudea oli noussut kapinaan.Sentähden hän lähti liikkeelle Egyptistä mieli täynnä pedon raivoa ja valtasi kaupungin asevoimin.
2.Makk.5:12.Ja käski sotilaansa säälimättä lyämään kuoliaaksi ne,jotka joutuivat heidän käsiinsä,ja teurastamaan ne,jotka pakenevat huoneisiinsa.
2.makk.5:13.Niin surmattiin nuoret ja vanhat,tuhottiin alaikäiset ja vaimot ja lapset,teurastettiin neitsyet ja imeväiset.
2.Makk.5:14.Kahdeksankymmentä tuhatta henkeä sai tuhonsa kaiken kaikkiaan kolmessa päiväsä,neljäkymmentä tuhatta surmattiin käsikähmässä ja yhtä monta myytiin.
2.Makk.5:15.Mutta tyytymättä tähän hän röyhkeydessään meni tuohon kaikkein pyhimpään temppeliin koko maan päällä,lain ja isänmaan pettäneen Menelauksen johtamana.
-Kolme ja puoli vuotta Juutalaisten uhritoimitukset oli kielletty kuoleman rangaistuksen uhalla,n, 168 eKr.-165 eKr.Jolloin Juudas Makkabin johdolla uhri toimitukset aloitettiin uudestaan.
Dan,9:27.,,Ja Temppelin ylimmällä kohdalla on oleva turmion iljetys aina siihen saakka kun turmion tuoja vääjäämättä joutuu turmioon.
Tämä on hävityksen kauhistus ,Taivaan Jumala Temppelin oli vihitty olympos ZEUN Temppeliksi.
Itsenäinen Juutalaisvaltio syntyi Makkabien itsenäisyystaistelun tuloksena ensimmäinen hallitsija oli Simeon 143-135 eKr. Valtion elämänkaari (143-63)jäi kuitenkin lyhyeksi Palestiina joutui vahvistuvan Rooman alaisuuteen,itsenäistymis kapinayritykset tukahdutettiin verisesti.
Daniel 9:24 on pakko tarkoittaa juuri 70 vuosiviikkoa, KUTEN SE ONKIN V. 1992 KÄÄNNÖKSESSÄ AIVAN OIKEIN ILMAISTU. Tätä tukee hyvin vahvasti jo seuraava jae, joka myös 1938 käännöksessä puhuu vuosiviikoista. Joten se siitä.
Sitten vielä tuo Jerusalemin temppelin jälleenrakentaminen Esran 6. luvussa on vain osatekijä eikä siinä vielä ollut kyse koko Jerusalemin jälleenrakentamisesta, johon käsky tuli vasta seuraavassa luvussa Esra 7:13.
Sitten tuosta tai noista käskyistä Jerusalemin jälleenrakentamiseksi.
Niitä käskyjä tuli ainakin kolme hyvin eri aikoina, mutta niistä viimeisin, jonka julisti kuningas Artahsasta, toiselta nimeltään Artakserkses, Esra 7:13, oli vasta sellainen, joka johti sen kunnolliseen toteuttamiseen, siksi se on nähtävä Danielin 9:25 tarkoittamana käskyn aikana.
Näin käsky siis toteutui v. 457 eKr.
Ne 70 vuotta, joista taas esim. Jeremia puhuu, ovat täysin eri asia. Ne tarkoittavat, kuten ilmi tuleekin Jer. 29:10, Israelin kansan Baabelin vankeuden vuosia. Niitä ei tule sekoittaa näihin Danielin ilmoittamiin 70 vuosiviikkoon, jotka on säädetty (septuagintassa "leikattu") Jumalan kansalle.
Tuo septuagintan leikkaaminen taas kuvaa hyvin sitä, että tämä aikajakso, 490 vuotta on leikattu jostain pidemmästä aikajaksosta, ja siksi hyvin johdonmukaisesti muodostuukin se Danielin 8:14 saama 2300 illan ja aamun eli 2300 vuoden aikaprofetia (päivä-vuodeksi-lukemistulkinnan mukaan Hes. 4:1-3,6), jolle ei Daniel sen saadessaan vielä saanut mitään lähtökohta-aikaa, eikä sitä siksikään ymmärtänyt, ks. Dan. 8:27 viim. sanat.
Dan.9:24.Seitsenänkymmentä vuosiviikkoa
-Sanoo 1992
ja 1938 painos mustaakseni puhui viikoista.
En milestäni ole pikkutarkka ja saivartelua pyrin välttämään tietoisesti tähän Danielin kirjan tutkimiseen olen käyttänyt kuitenkin jo nyt niin paljon aikaa joten kyllä minä vieläkin siihen olen valmis panostammaan ja pyrin ottamaan vieläkin uusia näkökantoja asiaan vaikka omasta mielestäni olen löytänyt veden pitävän selityksen ja vain ja ainoasttaan sen vuoksi osallistun näihin keskusteluihin. Aloitin n,puoli vuotta sitten julkaisemalla tutkimistyön tulokseni Maailmanloppu osastolla ,Danielin unet ,käsitteellä sieltä löytyy.
Nyt en ala muistella tuota 70 vuoden ja 70 vuosiviikon eroa että miksi ne vuosiksi pitäisi laskea pyrin perustelemaan myöhemmin .
Tutkin sinunkin esittämääsi asiaa vaikka tuo 457 eKr. näyttääkin niin tutulta jonka joskus olen jättänyt sivuun.
Vuoden 1938 käännös siis tosiaankin ilmaisee tuossa Danielin 9:24 ajan 70 viikkona eikä vuotena, joten sitä ei voida soveltaa Babylonin vankeusajan 70 vuoteen.
Ja koska seuraava jae 25 jo suoraan paljastaa että tämä 24. jakeessa ilmoitettu aika koostuu mm. 7 vuosiviikosta ja 62 vuosiviikosta ja sitten tuo jae 27 vielä täydentää tuon viimeisen puuttuvan vuosiviikon 70:stä, niin minun on ainakin aivan pakko ymmärtää Dan. 9:24 tarkoittavan 70 vuosiviikkoa eli 70 vuotta kerrottuna viikon päivien lukumäärällä eli 7:llä, joten tulos on 490 vuotta.
Se taas että siinä puhutaan viikoista ja vuosiviikoista, antaa kehoituksen tulkita tämä aika tuon "viikko"-sanan ohjaamana sillä "päivä-vuodeksi-luettuna"- periaatteella, joka löytyy mm. Hes. 4:1-3,6.
Tällä periaatteella oikea aika löytyy kertomalla 70 vuotta 7:llä päivällä eli vuodella.
Minulle, joka ymmärrän Kristuksen ja hänen lunastustyönsä koko Raamatun pääasiaksi, antaa vielä erityisen lisävarmuuden uskooni se, että tämä Danielin 70 vuosiviikon aikaprofetia tähtää juuri tuohon koko maailman ihmisten pelastuksen kannalta tärkeimpään aikaan - Kristuksen kasteeseen ja ristinkuolemaan!!! Tätä tukee niin hyvin myös tuo vuoden 1776 käännös, jonka otin linkistä: http://raamattu.uskonkirjat.net
"24 Seitsemänkymmentä viikkoa on määrätty sinun kansalles ja pyhälle kaupungilles, niin ylitse käyminen lopetetaan ja synnit peitetään ja pahat teot sovitetaan ja ijankaikkinen vanhurskaus tuodaan edes. Ja näky ja ennustus suljetaan ja se kaikkein pyhin voidellaan.
25 Niin tiedä nyt ja ota vaari, että siitä ajasta kuin käsky annetaan ulos, että heidän pitää jälleen kotia palajaman ja Jerusalem rakennettaman, Päämieheen KRISTUKSEEN asti, on seitsemän viikkoa. Niin myös kaksiseitsemättäkymmentä viikkoa, joina kadut ja muurit jälleen rakennetaan, vaikka surkialla ajalla.
26 Ja kahden viikon perästä seitsemättäkymmentä surmataan KRISTUS, ja ei enää ole. Ja päämiehen kansa tulee ja kukistaa kaupungin ja pyhän, niin että ne loppuvat, niinkuin virran kautta. Ja sodan loppuun asti pitää sen hävitettynä oleman." Dan. 9:24-26.
Vastausta ei tarvitse kaukaa hakea lukee vain Dan.9:1-24. Ja siinä se on .Dan.9:25-27. Alkaa kehoituksella,>>Sinun tulee tietää ja ymmärtää.,,, vasta tästä aikaa tulkitaan vuosviikkoina.
Sensijaan alkuosa on tavallaan oma kokonaisuus joka kertoo kauanko Jerusalem on raunioina .
Laskutoimitukseksi muutettuna;
Jerusalemin hävitys 586 ekr.
(Dan.9:24.) - 70 vuotta
on 516 toteutuu Dan.9:24.
Ja Dan.9:27.Mutta hän liiton vakvistaa yhdessä viikossa.Ja puolessa viikossa lakkauttaa uhrin ja ruokauhrin.Ja siipien tykönä seisoo hävityksen julmuus.Ja on päätetty.että se loppuan asti pitää hävitetty olemaan.
Tätä lukiessa tulee asiaa tutkimatta mieleen että ,jakeissa 25 ja 26 viitataan Jeesukseen Kristukseen -,näin suuri joukko uskookin niin minäkin yritin vääntää mutta kun palapeli ei vaan mennyt kasaan etsin ratkaisua.
Tänään uskon että Dan.9:25 = Sesbassar (Esra.1:8.)
ja Dan.9:26.Ylipappi Onias kolmas.
Tämän keskustelupalstan oikea tulkinta on se jonka esitit johon en voi yhtyä.
Dan.11 luku on Egyptin/Ptolemaiosten ja Syyrian/Seleukidien sota tapahtumia.
Eikä tarvitse paljoakaan jättää uskon varaan historialliset tosiasiat kertovat tapahtumat samoin kuin ne on Danielin kirjassakin kerrottu.
Jos ei uskalla lukea Makkabialsis kirjoja vaikea on pelkän Raamatun tekstien valossa ymmärtää nämä tapahtumat toisella tapaa kuin ne on kaikissa kristillisissä opeissa opetettu.
Jeremia puhuu samasta Baabelin pakkosiirtolaisuuden ajasta jossa Danielin kirjan päähenkilö Danielikin eli.
Jer.25:11.Niin tämä maa tulee raunioksi,autioksi,ja nämä kansat palvelevat Baabelin kuningasta seitsemänkymmentä vuotta.
Kannatta tutkia Daniel 9 lukua lyhyemmällä aikajaksolla.kun se alkaa Babylonin pakkosiirtolaisuudella ja Danielin rukous pysyy vielä hyvin ymmärretävänä ja Danielin vielä ollessa rukoilemassa ehtoo uhrin aikana, mies,Gabriel tuli neuvoman Danielia ymmärrykseen.
Aikaisemmin jo kerroin näkemykseni !
Ja Dan.9:26-27 jakeet kuvaavat Antiokhos Neljännen Epifaneen aikaa.Päättyen Emmauksen taisteluun aikoihin.
Ei mitenkään voi olla 2300 vuoden hyppäystä ajassa ,tuo leikattu sana voi olla jossain Raamatun käännöksessä (en ole kiinnittänyt huomiota)ja onhan jo usein todettu ,että käännökset eivät ole aivan sanatarkkoja mitä uudempi käännös sitä tarkempi se on.
Mutta kun lähtökohtakin on eri kaikki eivät huomioi Syyrian Seleukidien kuninkaita lainkaan Danielin kirjan ennustuksissa ja minä näen ne tärkeimpänä osana.
Koska tulkitaan samoja Raamatun jakeita keskustelu jatkuu ja ainakin kaikkein hatarimmat tulkinnat poistuvat toivottavasti historian puolelle ja voihan olla niinkin että useampi kuin yksi tulkinta jää elämään omaa kehityshistoriaansa.
"Lappeenrannan profeetan" Gorban valtaan astujaisista kaatuvat tänään ,saamme mielenkiinnolla odotella mikä on hänen seuraava vetonsa. Danielin kirjaa hänkin siteeraa.