Sosialismin kantava voima on kateus, kateus niitä kohtaan joilla on rahaa, taitoa, tietoa tai vaikkapa lahjakkuutta.
Sosialismista on seurannut riistososialismi: moninkertaiset verot ja yhteiskunnan byrokratia joka jyrää kaikki joilla jotain on.
"Lauma varastaa yksilöltä"
Sosialismista on seurannut riistososialismi: moninkertaiset verot ja yhteiskunnan byrokratia joka jyrää kaikki joilla jotain on.
"Lauma varastaa yksilöltä"
Vastaukset 1
Vanhimmat
On olemassa ihmisiä jotka ajattelevat lähimmäisiään ja maksavat tunnollisesti vähän suurempaakin veroa jotta kaikilla olisi ihmisarvoonsa/kansalaisoikeutena esim. turvat hyvään terveydenhuoltoon. Yhteiseen hyvään veroja maksetaan!!! Vastustan VEROALEA juuri näiden seikkojen takia. Ja jos vielä katsotaan, että ketkä hyötyvät veroalesta eniten niin eipä kannattaisi kauheasti mistään riistoista puhua yhtään mitään.
>>>Sosialismin kantava voima on kateus, kateus niitä kohtaan joilla on rahaa, taitoa, tietoa tai vaikkapa lahjakkuutta.
- Kannattaa miettiä mitä tarkoittaa oikeudenmukaisuus. Ja miksi Sherwoodin opettavaisessa tarinoissa Robin Hood oli sankari. Kannattaa myöskin muistaa se että ilman palkollisten tietoa, taitoa ja lahjakkuutta sekä AHKERUUTTA eipä olisi rikkaillakaan sitä rahaa. Kyse ei ole kateudesta, kyse on oikeudenmukaisuudesta.
>>>Sosialismista on seurannut riistososialismi: moninkertaiset verot ja yhteiskunnan byrokratia joka jyrää kaikki joilla jotain on.
- Tuolla periaatteella ei kenenkään kuuluisi maksaa veroja, koska kaikillahan jotain on. ANARKIAAKO?? Vai olisiko se oikein että niiltä viedään keillä on vain vähän sitä jotain??? Imetään kuiviin??? Silloin juuri sitä Robin Hoodia tarvittaisiin.
>>>"Lauma varastaa yksilöltä"
- Yksilö varastaa laumalta, riippuu mistä näkökulmasta asiaa tarkastelee. Vasemmistoliitolla
on järkevä yhtälö tähän: kaikki hyötyy jotain.