Monissa Afrikan maissa on räjähdysmäinen HIV epidemia. Eteläisessä Afrikassa joissain maissa lähes puolella aikuisväestöstä on HIV. Keskimäärin joka viidennellä afrikkalaisella on HIV (poislukien pohjoisafrikka). Miten olet ottanut tämän huomioon = Oletko käynyt HIV-testissä milloin viimeksi ?
Olen erittäin huolestunut asiasta koska Helsingin yöelämässä olen nähnyt miten naiset piirittävät mustan mantereen miehiä. Käytännössä joka viidennellä näistä on HIV.
Nämä naiset ovat erittäin suuri riski HIV:n leviämisen kannalta. Suurin riski on toki suonensisäisten huumeiden käyttäjillä mutta normaali huumeitakäyttämätön ihminen voi saada tartunnan juuri tällaiselta "monikulttuuri"-naiselta.
Mikäli tunnistit itsesi niin mene heti maanantaina HIV-testiin. Voit säästää sillä jonkun elämän.
Olen erittäin huolestunut asiasta koska Helsingin yöelämässä olen nähnyt miten naiset piirittävät mustan mantereen miehiä. Käytännössä joka viidennellä näistä on HIV.
Nämä naiset ovat erittäin suuri riski HIV:n leviämisen kannalta. Suurin riski on toki suonensisäisten huumeiden käyttäjillä mutta normaali huumeitakäyttämätön ihminen voi saada tartunnan juuri tällaiselta "monikulttuuri"-naiselta.
Mikäli tunnistit itsesi niin mene heti maanantaina HIV-testiin. Voit säästää sillä jonkun elämän.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mistä tämä pakonomainen halu toimia kansankynttilänä? Eikö riitä, että itse käytät kortsua irtosuhteissasi, niin ei HIV eikä muutkaan taudit tartu.
Mikset muuten ole huolissasi suomalaisten miesten Thaimaasta, Virosta ja Venäjältä tuomista sukupuolitaudeista?
Koska tästä asiasta ei ihmiset tiedä. Seksin harrastaminen tuntemattoman ihmisen kanssa, etenkin afrikkalaisen, on venäläisen ruletin pelaamista.
Kondomi ei 100% suoja, ei lähellekään.
Olen huolissani myös miesten seksimatkailusta. Fakta on kuitenkin se että kahdesta ja puolesta miljoonasta suomalaisesta miehestä aniharva on HIV-positiivinen, alle 0.1%. Afrikkalaisten kohdalla tilanne on toinen. Lähes 20% afrikkalaisista miehistä on HIV-positiivisia. Näitä on positiivisa miehiä on täällä Suomessa, paljon. He levittävät tautiaan täällä, eivät kaukoidässä.
kerkiä käyttämään :D jos on tulossa mustaa parrua :D
Kellä sitä paitti on ees aina mukana kumeja jos menossa vaikka talon pyykkitupaan :D
Hiviin on olemassa nykyisin lääkkeet :D eikä siihen kuole enää ollenkaan :D
Vaikka laitat sata hymiötä niin se ei muuta asiaa. Esimerkkejä löytyy vaikka kuinka paljon. Myös ympäri Eurooppaa. Suomessa oli muutama vuosi takaisinpäin tapaus jossa afrikkalainen muusikko oli potentiaalisesti tartuttanus kymmeniä naisia. Puolassa oli vielä räikeämpi tapaus joka tulee surmaamaan useita naisia ja näiden seksikumppaneita.
Voit tietysti hymistellä ja ajatella että asia ei sinua koska. Niin se ei kuitenkaan mene. Ehdotan että menet välittömästi HIV-testiin. Suojele kanssaihmisiä, se on sinun velvollisuutesi.
Aidsiin ei ole olemassa mitään lääkettä. On olemassa lääkkeitä jotka hidastavat HIV:n kehittymistä Aidsiksi. Ennenpitkää se kuitenkin tapahtuu. AIDS:iin ei ole lääkettä. AIDS tappaa, aina.
Mikäli olet harrastanut seksiä afrikkalaisen kanssa, kondomilla tai ilman , mene HIV-testiin heti. Saatat pelastaa ihmishengen. Mikäli olet nainen niin saatat potentiaalisesti pelastaa tulevan lapsesi hengen.
Suurin riski suomalaisille HIV:n suhteen on napurimaamme Viro ja Venäjä. Kyllä asiasta on ollut tiedotusvälineissä viimeksi kuukausi sitten, miten paljon suomalaiset miehet riskeeraavat irtosuhteissa reissuillaan, kun näissä maissa HIV-tilastot aika huipussaan. Ja tämä koskee koko Suomea!
Jaa sinäkin olet taas mukana;D
Jaa teillä naidaan pyykkituvassa... ei meillä vaan;D
Kumi on todella helppo käyttää, mies haluaa käyttää sitä ettei paikat likaannu (kenenhän paikoista se sitten on huolissaan;D Viime kotimaan reissulta toi ison laatikon kumeja)
Itse luotan pillereihin ja kun ei harrasteta irtosuhteita, ei ole tautiriskiäkään sitten (tarkastuksissa kävimme ennen naimisiin menoa).
Silti käytämme tuplaehkäisyä, että ei vain saada lapsia ennen aikojaan.
Oman turvallisuutesi vuoksi, käytä kumia.
Aborttikaan ei ole helppo ratkaisu eikä jälkiehkäisy toimi pitemmän päälle (eikä se edes suojaa taudeilta)
Itselläni on varulta lompakossa yksi, jos joskus mies innostuu jossain muualla kuin kotona ja haluaa välttämättä kumin.
Ja se hymiö oli?
HIV tappaa edelleen, lääkkeillä vain hidastetaan tuskallista kuolemaa.
Eikö olisi mukava saada sitä mustaaparrua turvallisesti vaikka sitten pyykkituvassa (ei muuten ole kovin turvallista siellä harrastaa, koska pyykkäämisessä käytetään kaikenlaisia kemikaaleja, mitkä eivät sovi limakalvoille. voit miettiä vaikka miksi kemianluokassa ei saanut syödä tai meikata tms.) Toisaalta, jos aina on varovainen, ei voi nauttia mistään uudesta mutta uskoisin voivani elää ilman satunnaisseksiä pyykkituvassa;D
Vaikka tässä ketjussa huomio kiinnitettiin erityisesti afrikkalaisiin miehiin, asiana hiv-tartuntojen ehkäisy on mitä tärkein. Periaatteessa kuka tahansa voi olla viruksen kantaja, oli kansalaisuus ja ihonväri mikä tahansa.Siispä järjen käyttö ja turvaseksi on suositeltavaa siihen saakka kun kummankin tilanne on testattu. Se on sekä itsestä että toisesta välittämistä.
Ihmiset jotka bongailevat niitä tummia ja tulisia sun muita baareissa ja sitten sieltä kämpille paljain päin viettämään villiä yötä. En koskaan uskaltaisi enkä haluisi mennä jonkun tuntemattoman mukaan varsinkin ulkomaalaisen ja sitten sama uusiksi kunnes joskus saa tietää että perkele mullaha on hiv ja on levitellyt sitä jokapuolelle.
Hyvät ihmiset menkää testeihin jos on ollut edes pieni riski koska eteläsuomessa hiv lukumäärä vain kasvaa ! itse olisin huolissani mutta testeissä olen ravannut ja neg vielä ja onnellisessa parisuhteessa eikä tarvitse näillä palstoilla tullaa inisemään että apua onko mulla joku sp tauti tai mitä nämä ja nämä rakkulat ja haavat ovat.
Naureskelin tässä vain sitä, että ei noita HIV juttuja kannata yleistää kaikkii afrikkalaisiin. Sillä vaikka HIV on yleistä Afrikasta, niin ei se tarkoita sitä että se on kaikilla Suomessa asuvilla afrikkalaisillakin. Yleensä HIV on erittäin köyhissä maissa yleinen, eikä kaikissa maissa tilanne ole niin huono. Ja ne ketkä tulevat yleensä esim. opiskelemaan tai töihin Suomeen, niin on paremmista olosuhteista. Kaikista hauskinta tässä on se, että itse olen ollut monen afrikkalaisen kanssa ja vahinkoja on käynyt, enkä ole saanut minkäänlaista sukupuolitautia. Mutta kuitenkin olen jo saanut suomalaiselta sukupuolitaudin!!
Käsittääkseni Suomeen tuleville ulkomaalaisille tehdään hiv testit heti tänne tullessaan, etteivät levitä mahdollista tautia edelleen. Täytyypä kysyä varmuuden vuoksi vielä yhdeltöä ulkomaalaispoliisilta niin vastailen kun tiedän varman tuloksen.
Juuri niin, kyllähän niitä tauteja voi saada kaikilta roduilta ja väreiltä.
Itse seurustelen afrikkalaisen kanssa, jo toistakymmentä vuotta, ja tautia en ole saanut. Sitäkin enemmän olen saanut kommenttia suomalaisilta miehiltä seurustelustani. Tämän kaiken takana taitaakin siis jälleen kerran olla se KOKO!!! No,siitä nyt ei kannata kateellinen olla, ja sen varjolla syyttää kaikkia suomessa olevia afriikkalaisia poikia taudinkantajiksi, KUn kuitenkin itse paneskelevat thaityttöja ja virolaisia, kuten joku tuolla edellä jo mainitsikin. Huolehditaan vaan jokainen niistä omista "panoistamme" ja terveydestämme. Minä pidän oman kultani, ja menkööt suomipojat thaimaahan ja viroon, mutta kondomit taskussa ja järki kädessä sitten, jos se hyvältä ja oikealta tuntuu. Ja olkaa pojat huoleti, koko on sivuseikka...