Minna Lintonen hehkuttaaa

Olenkin ollut pitkään sitä mieltä SDP on oikeistopuolue. Taitaa olla kokoomuksen vasen siipi.

Suomessa on yksi vasemmisto puolue sekin on vasemmisto liitto.

SDP on unohtanut sen minkä takia sitä on äänestetty, köyhien ja vähävaraisten auttaminen. Eihän hyvin ansaitseva tarvitse puolestapuhujia nämähän pärjävät ilmankin tällä Suomessa.
2273
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

sossut vastustaa, eläkeläsisille ei anneta luvattua korotusta, en näe mitään syytä miksi varttuneemman väen kannattaisi äänestää demareita!

Äänestä
  • Demarit ovat ns. susia lampaiden vaatteissa. Sosialismi on kuollut ja sen perulta on vaikea jatkaa järkevää politiikkaa. Demarit poistivat keskustan tuella varallisuusveron, kuten kapitalistien kuuluukin tehdä. Oikeistohallitus tuskin olisi pystynyt moiseen opposition vastustuksen takia. Demarit pystyvät tekemään juuri niitä kapitalistisia tekoja väärin hallituksessa, koska eivät ymmärrä puhua pääomien kieltä. Työväen "römppä"puolueen henkilöiltä ei voi odottaakaan parempaa politiikkaa, koska markkinatalouden ymmärtämiseen tarvitaan koulutusta, asennetta ja markkinoiden syvällistä tuntemista jopa "aistien" taholla. Demareilla on vain tarve tasapäistää kansaa ja alistaa yrittäjiä varsinkin pienyrittäjiä. Sosiaalisuudesta ja yrittäjien riistämisestä on tullut pakkomielle, mikä ei ole hyvä asia. Inhimillisyys ja sosiaalisuus on ihmisen sisällä jokaisen sydämessä. Suuryrityksille ja niiden johtajille demarit eivät pysty mitään juuri tuon yhteisen ymmärrettävän kielen puuttumisen takia. Yritysjohtajat ja pääomien hallitsijat eivät ole kiinnostuneet demareiden "räksy"politiikasta. Näin on. He tekevät kuitenkin, mitä tahtovat. Esimerkkinä kerron, että Nokian liikevaihto on jo aikoihin ylittänyt Suomen valtion vastaavan ja vain n. 9% omistuksesta on suomalaisilla. Muut yritykset yhteensä vastaavat ja tulevat olemaan paljon suurempia tekijöitä maailmalla, kuin Suomen valtio rahalla voi vaikuttaa. Tulevaisuus on pääomien valtaa, kuten nytkin jo. Niitä pääomien liikkeitä hieman valtion keinoilla pystyvät ymmärtämään vain oikeat henkilöt myös politiikassa. Siihen ei sosialistit ole tarpeeksi valistuneíta. Kaikkia ajatuksia tarvitaan, mutta näissä vaaleissa pitäisi demareidenkin ymmärtää jo jäädä taka-allalle, kuten gallupitkin jo ovat antaneet ymmärtää. Ehkä suomalaiset eivät ole vielä menettäneet uskoansa tulevaisuuteen kuitenkaan...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oikeisto jyräää kirjoitti:

Olenkin ollut pitkään sitä mieltä SDP on oikeistopuolue. Taitaa olla kokoomuksen vasen siipi.

Suomessa on yksi vasemmisto puolue sekin on vasemmisto liitto.

SDP on unohtanut sen minkä takia sitä on äänestetty, köyhien ja vähävaraisten auttaminen. Eihän hyvin ansaitseva tarvitse puolestapuhujia nämähän pärjävät ilmankin tällä Suomessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu