Hei, olen nelihenkisen perheen mies. En koe, että Tampere on enää hyvä paikka perheelleni, joten vien perheeni rauhallisemmalle seudulle. On se kumma, että sitä viinaa pitää juoda jatkuvasti ja laittaa pää sekaisin sillä! Sitten örvelletään ja haastetaan riitaa. Haluan jonnekin missä ei ole jokaviikonloppuisena traditiona vetää päänuppi sekaisin. Uskoisin, että tällainen paikka olisi lapsillekin mieluisampi. Kun katsoo eteenkin viikonloppuisin menoa tampereen keskustassa, huomaa kyllä että valtaosa väestöstä heiluu kuin heinäseipäät umpihumalassa.
Tampereelta pois
ja äkkiä
101541
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
nykyään muuallakin ja pikkukaupungeissa ongelma näkyy sitäkin selvemmin.
**On se kumma, että sitä viinaa pitää juoda jatkuvasti ja laittaa pää sekaisin sillä! Sitten örvelletään ja haastetaan riitaa**
jos tuota et jaksa katsella, niin sitten ei pelkkä tampereelta muutto auta, vaan pitää etsiä ihan uusi maa asua.ellet nyt halua asua jossain lapissa, missä lähin naapuri on 50 kilsan päässä, niin muuta vaihtoehtoa ei ole kun muuttaa ulkomaille
heinäseipään!
tyylisi ja tiedän kuka olet. Ole provokaattori. Valtaosa Tampereen illan ja yön ihmisistä nimittäin ei ole humalassa.
Ehkä on niin että heiluit itse mutta sekoillessasi luulit itse olevasi paikallaan ja muitten heiluvan.
Muuta johonkin muslimaahan, siellä ei ole viinaksia. Kivaa itsellesi ja meille.
mutta niin se on joka puolella Suomea. Niinkuin joku sanoi, täytyy sitten muutta ihan ulkomaille asti jos ei halua nähdä känniläisiä örventelemässä. Tai asua maaseudulla ja pysyä kotona viikonloput.
kaupunki, että täältä pääsee helposti pois. Tiet vievät joka ilmansuuntaan ja voi valita kulkuneuvon vapaasti; autolla, bussilla, junalla, lentokoneella, mopolla, potkukelkalla taikka vaikka jalkaisin :)
käyn Tampereella säännöllisesti. Aina ihmettelen kuinka paljon siellä liikkuu todella sekavassa kunnossa olevia nuoria miehiä. Vai olenko vain aina sattunut törmäämään juuri näihin kaikkiin sekopäihin siellä keskustassa ja Hervannassa. Edes Helsingissä, vanhassa kotikaupungissani ei niin usein tullut sekopäitä vastaan.
Muuten Tampere on aivan ihana kaupunki ja saatampa jopa muuttaa sinne jos kaikki menee kuten toivoisin :)
No sitä on joka paikassa, ja varsinkin niin kauan kun alkoholi sallitaan. :(
Maalla on mukavaa tai jossain.
Siis onko asia jotenkin uusi sinulle? Se on ollut jo vuosikausia sama. Kyllä itse olen tiedostanut sen, eikä se ole ainoa asia treella...
muuttaa?
Jos aiot päästä eroon viinaa juovista örveltäjistä niin suosittelen noita maita joissa alkoholi on uskonnollisista syistä kielletty..esim Iran ja Irak sekä Arabimaat on ihan hyvä ja rauhallinen vaihtoehto.
Siitä vain rukousmatto kainaloon ja pois länsimaisesta hapatuksesta.