Viidessätoista vuodessa euroopan viiden rikkaimman maan joukkoon? Oikeistolaisilla eivät tunnu olevan faktat hallussa lahden eteläpuolellakaan, se kun ei ole edes matemaattisesti mahdollista, sen huomaisi jos tietäisi hieman kansantalouslukuja ja osaisi laskea. No, liikaa pyydetty kokoomus/reformi-nuorilta. Ja tarpeetonta sanoakaan että nykyisellä pikkuamerikka -meiningillä ja luokkayhteiskunnan luonnilla ei Viro pidemmän päälle tuota talouskasvuaan ylläpidä.
Lapsellisia oikeistounelmia Virosta
kanapuurti
15699
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
oli Euroopan suurin; 10.6 %
Virosta tulee Euroopan rikkain valtio alle 10:ssä vuodessa. Siihen on kaikki edellytykset.
Viroon investoitiin puolitoista kertaa niinpaljon kuin Suomeen viimevuonna. Piskuinen Viro meni Suomen ohi, että suhahti vain. Kotimaiset ja varsinkin ulkomaalaiset yritykset. Venäjään ei enään luoteta. Venäjä on sis. romahduksen, ellei sisällisodan partaalla. Venäjän kansantuote on Botswanan tasoa! Maailman rikkain valtio, kuka uskoisi!
hah hah hah haaaaa!
jos kansa on niin tyhmää että tekee ilmaiseksi töitä. Sitä poliitiikkaahan Suomessakin on demarikeput ajaneet työllisyystukipalkoillaan joka ei työntekijän elintasoa nosta. Ja 90% kansanedustajista on ollut siinä mukana ei niitä muuten lakipykäliin olisi muuten saatu. Töitä on mutta ei haluta maksaa edes ammattitaitoisille mitään muuta kuin ruokaraha. Ja näissä hommissa on mukana myös säätiöt joiden ei tarvitse veroja maksella kuten normaalin yrittäjän. Valtio (veronmaksajat) maksaa säätiölle peruspalkan verran työllistämiseen josta kyseiset säätiöt näppäävät n. 20% itselleen (lyhennetyn työajan varjolla) eli työntekijän ei tarvitse edes tehdä mitään kunhan vain on kirjoilla niin rahaa tulee. Häntä kun ei tarvita oikeastaan töihin koska sitä ei ole, tarkoitan oikeaa työtä.
verrattuna Kiinaan, Intiaan ja muihin sivistysmaihin. Siitä ei ikinä tule supervaltaa. :)
VAAN KUNNIAN HIMOISIA AJATUKSIA VIROSSA!!!!!!
Ennenkuin kokkarenuoret Suomessakin rupeavat mölisemään että pitäisi seurata Viron tietä, tässä pari paljon puhuvaa linkkiä. Ei kannata ohjata Suomi-traktoria tuollaiselle kuoppaiselle tielle jossa aivan liian moni putoaa kuormasta, se ei tietenkään haittaisi kokkarenuoria (itse asiassa tämän foorumin kirjoitusten perusteella ne olisivat vain sadistisen iloisia ja nauraisivat) mutta kunnon ihmisiä kyllä.
http://www.research.fi/tuloksellisuus/Suomen kilpailukyky
http://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_valtioista_inhimillisen_kehityksen_indeksin_mukaan
Viro jättää veronsa kantamatta.
ei mitenkään mahdotonta.
Kaikki varmaan vielä muistavat Viron lähtökohdat 15v takaa.
Hah hah hah hah hah haaaa!
Venäjä jätti jälkeensä raiskatun ja saastuneen maan, joka on sisukkaasti ponnistellut jälleen demokraattiseksi ja yhteistyö kykyiseksi eurooppalaiseksi sivistysvaltioksi. DDR:ää auttoi samansuuntaisissa ponnisteluissa Saksa noin 100000€/asukas, mutta virolaiset ovat tehneet, ja tekevät sen itse. Silloin se on vahvalla pohjalla myös tulevaisuuden haasteita ajatellen. Toivottavasti Viron koululaitos, päinvastoin kuin Suomessa, pitää huolen taloustiedon ja historian opetuksesta nuorille virolaisille, ja sitä kautta tulevalle AY-jäsenistölle. Kaikkea hyvää virolaisille.
Jo toinen oravien hallitus peräkkäin.
Eli johonkin ollaan tyytyväisiä?
Lähinnä suomen vodkaturistit pitävät maan pystyssä. Siellä ei ole mitää raskasta perusteollisuutta, mikä pitäisi kansan tuoton hyvässä tasapainossa.
Raskas teollisuus siirrettiin 90-luvun alussa Uralin taakse "Saavutusten museoon", jota NL:n perinneyhdistys "Krasnij hui" pitää pystyssä.
Tyypillisiä neuvostojan puhetta ja perinnettä; siellähän aina vähän väliä ilmoitettiin että muutaman vuoden kuluttua Neuvostoliitto ohittaa USA:n elintasossa. Ihan höpö höpö diipadaata, niinkuin monet muutkin virolaisen jutut.