200 ääliötä eduskunnassa säätää sairaan perverssejä lakeja! Seuraava on esimerkki sellaisesta:
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1331369
En äänestä!
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1331369
En äänestä!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Älä jätä äänestämättä, mutta äänestä puoluetta, joka ajaa pienen ihmisen asioita.Jos taas jätät kokonaan äänestämättä, siitä hyötyvät eniten nykyiset suurimmat puolueet kok. keskusta ja demarit.Onhan vaihtoehtoja vasemmisto, eläkeläisten puolue, KD, vasemmisto, perussuomalaiset, vihreät jne.. sillä silloin suunta nykyiseen on turvatumpi.
Peliteoriassa väitetään, että loogisinta on se, kun ei saa hyvää vaihtoehtoa, on huonoista vaihtoehdoista valittava vähiten huono.
Itsevaltaisen eliitin äänestäminen valtaan on vastoin omaa tahtoa, ja äänestämättä jättäminen merkitsee luovuttamista.
Vähiten huono vaihtoehto on versio äänestämättä jättämisestä, joka edellyttää sitä, että luo omalle tahdolle toisen kanavan, kansalaisvaikuttamisen, edustuslaitoksen ulkopuolisen tavan keskustella politiikasta muiden kanssa. Tämä on loogisista, koska eliitti toimii itsevaltaisesti lähinnä tottumuksesta. Uudet kanavat tekisivät mahdolliseksi edustajien valvonnan.
Olet oikeassa, sillä monikin voisi äänestää netin kautta, mutta miten kävisi vaalitulosten kun nytkin etupäässä vanhukset käyttävät äänensä, mutta nuoremmat ei. Kun puolsetaan vanhuksissa on paljon niitä, jotka eivät hallitse näitä laitteita.
Älä ihmeessä jätä äänestämättä. Jos haluat vaihtaa nämä nykyiset 200 ääliötä, on ainoa konsti äänestää. Mikäli jätät oikeutesi käyttämättä, haluat, että nykymeno jatkuu.