Miks viinit maistuu paskalle

m,fhf

en ole vielä törmännyt yhteenkään hyvään viiniin. Kertokaa nyt sellanen valkoviini, joka ei maistu kiljulle ja punaviini joka ei maistu pilaantuneelta marjamehulta.

10

2415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .....

      oletko koskaan edes juonut pilaantunutta marjamehua? älä siinä voivottele jos et tykkää viinistä. juo jotain muuta.

    • aloittaa siitä

      , että pesee välillä hampaat. Jos suussa on paskan maku, ei se viinillä lähde pois.

      Minä olen juonnut kymmeniä erittäin hyviä punaviinejä ja joitan valkoviinejäkin. Hyviä viinejä löytyy vaikka kuinka paljon niin punaisia kuin valkoisiakin. Huonojakin on tullut muutaman vastaan, mutta paskan makuisia ei vielä yhtään.

      Eli veikkaan, että vika ei ole viineissä vaan maistajan makuaistissa. Ps kilju pilaa mm. makuaistin.

    • sinun suussasi

      ja laajemminkin sinun päässäsi, ei viineissä. Juo jotain sinulle sopivaa, esim. maitoa.

    • syöppö

      muslimit käyttävät oikeaa kättään syömiseen ja pyyhkivät perseensä vasemmalla kädellä. Tee sinä samoin, niin poistuu paskan maku juomistasi

    • viiniä

      jos et ole pessyt hampaitasi .

      • jos niistä puhutaan

        Vastaan minäkin, vaikken mistään mitään tiedä. Voisiko olla rikkidioksidi? Muut rikkiyhdisteet, rikkivety? Entä hiiva, joskus voi olla sitäkin?





        en siis tarkoita viinissä


    • sen takia että

      ruoka maistuis sit paremmalta.

      • vielä törmännyt

        valkkariin,joka maistuu kiljulle.tai no,en tiedä kun ei ole ollut vielä tarve sitä juomaa maistella.kuulemma puli-ukkojen juoma.


    • se johtuu

      Viini "maistuu paskalle" niiden suussa jotka ovat maullisesti ja kulttuurisesti kehittymättömiä ja sivistymättömiä metsäläisjuntteja. Siinä se yksinkertainen syy.

    • maestria

      vaatii totuttelua uusiin asioihin. Jos et ole pahemmin juonut viinejä, voi niihin tottuminen viedä aikaa. Mun mielestä ehkä tärkeintä on miettiä omalla kohdallasi, että millaisista mauista pidät ja sitten vastaavasti hakea sellaisia viinejä, jotka tarjoavat tällaisia makuelämyksiä.

      Valkkareista voisit kokeilla vaikka Pinot Grigio Lamberti tai La Salle Muscat, molemmat sellasia helppoja ja seurusteluviinejä, Pinot Grigio menee kyllä kalan tvs. kanssa. Muscat on enemmän jälkkäriin sopiva.

      Punkuista: Rawson's Retreat Shiraz Cabernet, Villalta Valpolicella Ripasso, Cono Sur Pinot Noir, Casa Silva Carmenere Reserva jne.

      Kannattaa kokeilla eri rypäleistä tehtyjä viinejä, esim. mulla tässä ei ole Merlot'a, koska en pahemmin pidä siitä, mutta em. viineissä on tiettyjä ominaisuuksia joista minä pidän. Eri rypäleet ja niiden sekoitukset tuovat omat ominaisuutensa viinin makuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1137
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      541
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      482
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    Aihe