en ole vielä törmännyt yhteenkään hyvään viiniin. Kertokaa nyt sellanen valkoviini, joka ei maistu kiljulle ja punaviini joka ei maistu pilaantuneelta marjamehulta.
Miks viinit maistuu paskalle
10
2369
Vastaukset
- .....
oletko koskaan edes juonut pilaantunutta marjamehua? älä siinä voivottele jos et tykkää viinistä. juo jotain muuta.
- aloittaa siitä
, että pesee välillä hampaat. Jos suussa on paskan maku, ei se viinillä lähde pois.
Minä olen juonnut kymmeniä erittäin hyviä punaviinejä ja joitan valkoviinejäkin. Hyviä viinejä löytyy vaikka kuinka paljon niin punaisia kuin valkoisiakin. Huonojakin on tullut muutaman vastaan, mutta paskan makuisia ei vielä yhtään.
Eli veikkaan, että vika ei ole viineissä vaan maistajan makuaistissa. Ps kilju pilaa mm. makuaistin. - sinun suussasi
ja laajemminkin sinun päässäsi, ei viineissä. Juo jotain sinulle sopivaa, esim. maitoa.
- syöppö
muslimit käyttävät oikeaa kättään syömiseen ja pyyhkivät perseensä vasemmalla kädellä. Tee sinä samoin, niin poistuu paskan maku juomistasi
- viiniä
jos et ole pessyt hampaitasi .
- jos niistä puhutaan
Vastaan minäkin, vaikken mistään mitään tiedä. Voisiko olla rikkidioksidi? Muut rikkiyhdisteet, rikkivety? Entä hiiva, joskus voi olla sitäkin?
en siis tarkoita viinissä
- sen takia että
ruoka maistuis sit paremmalta.
- vielä törmännyt
valkkariin,joka maistuu kiljulle.tai no,en tiedä kun ei ole ollut vielä tarve sitä juomaa maistella.kuulemma puli-ukkojen juoma.
- se johtuu
Viini "maistuu paskalle" niiden suussa jotka ovat maullisesti ja kulttuurisesti kehittymättömiä ja sivistymättömiä metsäläisjuntteja. Siinä se yksinkertainen syy.
vaatii totuttelua uusiin asioihin. Jos et ole pahemmin juonut viinejä, voi niihin tottuminen viedä aikaa. Mun mielestä ehkä tärkeintä on miettiä omalla kohdallasi, että millaisista mauista pidät ja sitten vastaavasti hakea sellaisia viinejä, jotka tarjoavat tällaisia makuelämyksiä.
Valkkareista voisit kokeilla vaikka Pinot Grigio Lamberti tai La Salle Muscat, molemmat sellasia helppoja ja seurusteluviinejä, Pinot Grigio menee kyllä kalan tvs. kanssa. Muscat on enemmän jälkkäriin sopiva.
Punkuista: Rawson's Retreat Shiraz Cabernet, Villalta Valpolicella Ripasso, Cono Sur Pinot Noir, Casa Silva Carmenere Reserva jne.
Kannattaa kokeilla eri rypäleistä tehtyjä viinejä, esim. mulla tässä ei ole Merlot'a, koska en pahemmin pidä siitä, mutta em. viineissä on tiettyjä ominaisuuksia joista minä pidän. Eri rypäleet ja niiden sekoitukset tuovat omat ominaisuutensa viinin makuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja2225494NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1325064Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku274871Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1252108- 4041817
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a891677Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova341676Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann141597- 931333
Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3801307