Miks viinit maistuu paskalle

m,fhf

en ole vielä törmännyt yhteenkään hyvään viiniin. Kertokaa nyt sellanen valkoviini, joka ei maistu kiljulle ja punaviini joka ei maistu pilaantuneelta marjamehulta.

10

2266

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .....

      oletko koskaan edes juonut pilaantunutta marjamehua? älä siinä voivottele jos et tykkää viinistä. juo jotain muuta.

    • aloittaa siitä

      , että pesee välillä hampaat. Jos suussa on paskan maku, ei se viinillä lähde pois.

      Minä olen juonnut kymmeniä erittäin hyviä punaviinejä ja joitan valkoviinejäkin. Hyviä viinejä löytyy vaikka kuinka paljon niin punaisia kuin valkoisiakin. Huonojakin on tullut muutaman vastaan, mutta paskan makuisia ei vielä yhtään.

      Eli veikkaan, että vika ei ole viineissä vaan maistajan makuaistissa. Ps kilju pilaa mm. makuaistin.

    • sinun suussasi

      ja laajemminkin sinun päässäsi, ei viineissä. Juo jotain sinulle sopivaa, esim. maitoa.

    • syöppö

      muslimit käyttävät oikeaa kättään syömiseen ja pyyhkivät perseensä vasemmalla kädellä. Tee sinä samoin, niin poistuu paskan maku juomistasi

    • viiniä

      jos et ole pessyt hampaitasi .

      • jos niistä puhutaan

        Vastaan minäkin, vaikken mistään mitään tiedä. Voisiko olla rikkidioksidi? Muut rikkiyhdisteet, rikkivety? Entä hiiva, joskus voi olla sitäkin?





        en siis tarkoita viinissä


    • sen takia että

      ruoka maistuis sit paremmalta.

      • vielä törmännyt

        valkkariin,joka maistuu kiljulle.tai no,en tiedä kun ei ole ollut vielä tarve sitä juomaa maistella.kuulemma puli-ukkojen juoma.


    • se johtuu

      Viini "maistuu paskalle" niiden suussa jotka ovat maullisesti ja kulttuurisesti kehittymättömiä ja sivistymättömiä metsäläisjuntteja. Siinä se yksinkertainen syy.

    • vaatii totuttelua uusiin asioihin. Jos et ole pahemmin juonut viinejä, voi niihin tottuminen viedä aikaa. Mun mielestä ehkä tärkeintä on miettiä omalla kohdallasi, että millaisista mauista pidät ja sitten vastaavasti hakea sellaisia viinejä, jotka tarjoavat tällaisia makuelämyksiä.

      Valkkareista voisit kokeilla vaikka Pinot Grigio Lamberti tai La Salle Muscat, molemmat sellasia helppoja ja seurusteluviinejä, Pinot Grigio menee kyllä kalan tvs. kanssa. Muscat on enemmän jälkkäriin sopiva.

      Punkuista: Rawson's Retreat Shiraz Cabernet, Villalta Valpolicella Ripasso, Cono Sur Pinot Noir, Casa Silva Carmenere Reserva jne.

      Kannattaa kokeilla eri rypäleistä tehtyjä viinejä, esim. mulla tässä ei ole Merlot'a, koska en pahemmin pidä siitä, mutta em. viineissä on tiettyjä ominaisuuksia joista minä pidän. Eri rypäleet ja niiden sekoitukset tuovat omat ominaisuutensa viinin makuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      434
      2668
    2. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      1839
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      57
      1788
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      303
      1367
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      155
      1169
    6. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      71
      1076
    7. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      89
      1033
    8. Varkaita kuhmossa

      Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.
      Kuhmo
      33
      1013
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      997
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      9
      969
    Aihe