Nyt kun on otollinen aika tehdä lisäsijoituksia, tiedustelisin muiden kantaa hallinnointipalkkion suuruuteen. Vaikuttaako siis teidän rahastovalintaan hallinnointi- tai muiden kulujen suuruus? Näissähän on suuriakin eroja, kalliimmat Mandatumilla, Odinilla. Onko odotettavissa oleva tuotto siis selvästi parempaa näillä kalliimmilla rahastoilla?
Hallinnointipalkkio
3
648
Vastaukset
- Mutta ehkä.
Vaikkei se mennyt aika kerro mitään varmaa tulevasta, niin se on jonkinmoinen ennuste.
Siis jos rahastolla on mennyt hyvin niin se todennäköisesti myös jatkuu samaa rataa.
Tässä tietenkin vaikuttavat talouden realiteetit, ei mikään ui vastavirtaan, paitsi Mandatumin Kontra.
Mandatumin ja Odinin etuna on jonkinmoinen "pienuus", Odinilla on ehkä ollut korostetummin oma linjansa jossa ei ole hötkyilty. Palkkiot ovat sellaisia että irvistyttävät, tosin tuottoa on ollut lujaa.
Lunastin Odinin Maritimin sen tuplattua, mutta silti liian aikaisin.
Suuruus tappaa, eli ns. kansarahastojen massiivinen koko tekee niistä jotenkin tehottomia, poikkeuksiakin on.
Ainoa mikä on varmaa: Kulut. Tuotot ovat vain mahdollisia, jos pyrkii välttämään kuluja niin voittaa jo lähdössä, homman kääntöpuoli on siinä että mitä on viivan ratkaisee.
Pitkässä juoksussa aktiivisesti hoidetut rahastot häviävät indeksirahastoille ja ETF:ille, ne taas häviävät indeksin mukaan rakennetulle pörssisalkulle, koska kulut ovat pitkässä juoksussa se joka tekee varmasti eroa.
Teki miten tahansa, niin säännöllisellä säästämisellä ja sijoittamisella ei voi välttää rikastumista. - Piruparka
Hallinnointipalkkio on kuin reppu sijoittajan selässä. Siellä se painaa niin hyvällä kuin huonolla säällä. Alamäessä on helppoa, mutta raskaalla suotaipaleella ylimääräinen kilo saattaa väsyttää retkeilijän ennen kovan maan reunaa.
Omiin valintoihini hallinnointipalkkio vaikuttaa ratkaisevasti. Pitkällä aikavälillä on vaikea menestyä, jos antaa joka vuosi vaikkapa ylimääräisen prosentin pääomasta pois. Enkä yleensäkään usko niinkään rahastonhoitajiin vaan ajoitukseen. Sijoitukset pitää tehdä silloin kun tikkaa heittävä apinakin osuu oikeaan. Ja todella hyvän rahastonhoitajanhan ei tarvitse tehdä töitä toisille, joten vain huonot pysyvät siinä työssä. :)- samaa mieltä
Sijoittamalla suoraan osakkeisiin ja käyttämällä halvimpia saatavissa olevia arvo-osuustilejä jätämme muutenkin rikkaat pankit nuolemaan näppejään. Esim. Sammon viimevuotinen liikevoitto pankki ja sijoitussektorilla oli peräti 355 miljoona euroa. Ja Osuuspankkikin teki voittoa samalla sektorilla vielä enemmän yli 800 miljoonaa euroa. Juuri sijoituspalvelut ovat olleet pankkien rahasampoja viime vuosina. Pääosa niiden tuloista tulee juuri sijoittajien selkänahasta niin hyvinä kuin huonoinakin aikoina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k2404159Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän402469Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h542042Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?
Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop4841997Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn431800Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.941658Kohuotsikoihin nousseet Aku Hirviniemi ja Mikko Leppilampi jouluna tv:ssä!
Täydellinen joulu -leffassa on iso kaarti suomalaisia näyttelijöitä. Mukana mm. Elena Leeve, Antti Luusuaniemi sekä koh251448Ex-Puoli seitsemän juontaja Anniina Valtonen yllättää - Uudessa roolissa tv:ssä!
Monen suosikki Anniina Valtonen tv:ssä! Valtonen on tuttu Ylen meteorologina, mutta hän juonsi myös Puoli seiskaa. Nyt A381185Mitä metsaman tuottaa
Törkypuhetta, ahdistusta, pahaa mieltä, riitaa, eripuraa, köyhien menestymättömien ja maattomien kurjien vähättelyä. Sit1211106Korvasiko kaupunki Morkon talon?
Tän missä oli joku vesivuoto talon ulkopuolella? Vai miten saaga päättyi?91094