Pistäkää kurosenne

vaikka 4 tuuman viemäriputkesta läpi ja virtaama kuljettaa hänet toivottavasti biologiselle puhdistuslaitokselle ja hänessä ei ole liikaa haitta-aineita.

VOI; ETTÄ kyllästyttää koko paletti.

Vinkkinä vaikka seuraava mahtava nainen jos aiheet on lopussa.
Minna Canth, hänellä oli sentään kattava ja edustava salonki, katso vaikka Wikistä

7

600

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksinkertainen

      oli myös järkeenkäypä näkemys siitä miten hyvyys voidaan määritellä. Hieman kristinuskoa sivuava mutta eipä se varmaan vaarallista ole.

      En tarkoita Kurosta.

    • Raipe

      "Olipa kerran Miina ja Manu. Eräänä päivänä he päättivät maalata talonsa, sinistä ja punaista.."
      Kirjallisen tuotoksen tasolla peittoaa puhutun suurteoksen mennen tullen. En tosin ole viimeksimainittua lukenut, mutta referoidut otteet ovat heikompia kuin alakoululaisen ainekirjoitus.

    • kurkurkur

      Vieläkö se Kuronen jaksaa puhuttaa? Jos kyllästyttää, niin ei kannata ottaa puheeksi.

    • Nari_Säre

      ...ilman kurosta sinäkin olisit vain silkka epi.

      • sydämeeni. Ei, ei S.K.ta voi koskaan liittää kannattamaani suuntaukseen.

        Mutta jos löysästi tulkitaan niin hän voisi olla R. Descartes:in kannattaja lähtökohtinaan "ajattelen, siis olen".

        Lienee liian vaikea hänen löytää R. D:n ajatuksesta se jyvä, mutta voi tietysti päivittää ajatusta parilla lauseella:
        - kirjoitan, siis olen.
        -sain tekstarin, siis en ole enää.

        Vielä on eräs liittymä Descartes:iin hän meni 10.10.1619 uuniin mietiskelemään ja siellä hän tuli vakuuttuneeksi mille alalle hänen on omistauduttava. Uuni---uuniperuna???


      • Nari_Säre
        epikuros kirjoitti:

        sydämeeni. Ei, ei S.K.ta voi koskaan liittää kannattamaani suuntaukseen.

        Mutta jos löysästi tulkitaan niin hän voisi olla R. Descartes:in kannattaja lähtökohtinaan "ajattelen, siis olen".

        Lienee liian vaikea hänen löytää R. D:n ajatuksesta se jyvä, mutta voi tietysti päivittää ajatusta parilla lauseella:
        - kirjoitan, siis olen.
        -sain tekstarin, siis en ole enää.

        Vielä on eräs liittymä Descartes:iin hän meni 10.10.1619 uuniin mietiskelemään ja siellä hän tuli vakuuttuneeksi mille alalle hänen on omistauduttava. Uuni---uuniperuna???

        ...ehkä tosiaankin kävisi uuniperunoineen epikurolaisesta opetuslapsesta (lainaus wikipediasta):

        "Epikuros tunnetaan parhaiten siitä, että hän kehotti ihmisiä tavoittelemaan nautintoja ja hemmottelua tuntematta syyllisyyttä, ja piti sellaista käytöstä moraalisesti hyvänä. Hän ei kuitenkaan suosinut liioitteluja, sanoen, että suurin nautinto on kivun puuttuminen. Kaikki muut nautinnot ovat yksinkertaisesti sen muunnelmia. Hänen filosofiassaan on nähty yhtäläisyyksiä esimerkiksi sekulaarihumanismiin, Ayn Randin ja Oshon ajatteluun sekä zen-buddhalaisuuteen.

        Tunnetuin epikurolainen sanonta, joka kiteyttää koko filosofian, on λάθε βιώσας (lathe biōsas) (Plutarkhos De latenter vivendo 1128c; Flavius Philostratus Vita Apollonii 8.28.12), joka tarkoittaa "elä salaisesti", "elä elämääsi niin, ettet vedä huomiota itseesi", eli elämää jossa ei tavoittella kunniaa, rahaa tai valtaa vaan anonymiteettiä, jossa nautitaan elämän pienistä asioista kuten ruoasta ja ystävien seurasta."


    • ..teorian mukaan sysillä ja sepillä ei juuri eroa ole mitä syihin tulee..

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      178
      1476
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      43
      1061
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      745
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      670
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      660
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      29
      653
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      653
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      184
      604
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      593
    Aihe