Puhetta pudotuspeleistä!

Tässä voisi vähän spekuloida pudotuspelejä, kun niihin aletaan karsia jo tämän viikon perjantaina.
Varmistuneet puolivälieräparit ovat: HPK vastaan HIFK ja Tappara vastaan Blues. Runkosarjan kaksi parasta eli Kärpät ja Jokerit saavat vastaansa voittajat pareista: TPS vastaan Pelicans ja Lukko vastaan Ilves.Itse veikkaisin että TPS tulee olemaan Pelikaaneille liian iso pala ja Ilves ottaa tarvittavat kaksi voittoa Lukosta.
Eli parit puolivälieriin ovat veikkauksissani:

Kärpät vs. Ilves
Kärpät ei tätä sarjaa häviä, mutta Ilves voi pistää parissa ensimmäisessä kotipelissään hanttiin oikein kunnolla. Ilves pelaa vähän miten satttuu, pelissä ei ole juuri mitään lainalaisuuksia. Kärppien on helppo tukkia Ilveksen hyökkäykset jo keskialueella. 4-1 Kärpille.

Jokerit vs. TPS
TPS:llä on enemmän mahdollisuuksia kuin Ilveksellä, penkin takana on 6 mestaruuden Jortikka ja pelitapa on kuosissa. Sanoisin että TPS:n on pakko iskeä heti alussa ja ottaa sarjassa ensimmäinen voitto, jos TPS onnistuisi vielä kotona voittamaan toisen ottelun sanoisin, että tepsi olisi vahvemmilla sarjassa.
Mutta realistisesti ajateltuna Jokerit vie 4-2, materiaali etu on liian selvästi kallellaan Jokruille.

HPK vs. HIFK:
Tiukka sarja tulossa, IFK:n peli näytti jopa hyvin organisoidulta tänään Ilvestä vastaan, mutta se voi olla harhaa koska Ilveksen pelitavassa ei juuri ole kehuttavaa. HPK:ta vastaan HIFK ei ole saanut juuri mitään aikaiseksi parissa viime pelissä ja milloinka viimeksi Kerho on tippunut jo näin aikaisin? Kyllä HPK välieriin menee voitoin 4-2.

Tappara vs. Blues: Joukkueiden välillä nähtiin vuonna 2003 kiihkeä puolivälieräsarja jonka Tappara vei 4-3. Blues meni sarjassa ensin 2-0 johtoon ja Tappara nousi tasoihin Blues voitti vielä viidennen pelin, mahtoi silloin vituttaa koska vuotta aikaisemmin olisivat menneet sillä voitolla jatkoon :D, mutta Tappara vei seuraavat kaksi peliä ja eteni aina finaaliin asti. Nyt vuonna 2007 on mukavasti sähköä ilmassa jo näin ennen puolivälieräsarjaa, koska joukkueiden välillä nähtiin kiihkeä peli jossa vaihdettiin niin nyrkin iskuja, tai oikeammin nyhjättiin, ja valmentajien välillä oli sanasotaa. Toivottavasti nähdään hyvä sarja ja varmasti nähdään. Tappara kuitenkin vie sarjan 4-2

Näin ollen välierissä kohtaavat:

Kärpät vs. Tappara
Jokerit vs. HPK

Näistä on pölistä sen enempää, mutta veikkaan kuitenkin että Tappara ja HPK kohtaavat finaalissa. Sen näkee kuukauden päästä. Ja tietysti veikkaukset ovat tehty oranssit lasit syvällä päässä.
14613
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Veikkaisin,että Ipa niukinnaukin voittaa Lukon ja Pelsut reilummin Tps:n. Hurme ei sentään kaikkeen kykene ja Pelsuilla henki päällä uudesta tilanteestaan!

Puolivälieris Hpk:n ja Hifk:n matseissa mennään sitten vimosen päälle,mutta kyllä mä uskon vahvasti Hpk:n voittavan.

Tapparan ja Bluesin tilanne onkin sitten kimurampi. Voi mennä kummin vain viime ajan näyttöjen perusteella. Mut tällä hetkellä mutun mukaisesti veikkaan Bluesin voittoa. Mokke on tässä ehdottomasti kaikkein tärkein tekijä ja se on Bluesilla parempi!

Kärpät saa siis Ipan vastaansa. Kaksi joukkuetta,joiden molempien oisin suonut jatkoon menevän, mutta eihän voita laiteta molemmin puolin leipää ja kyllähän pitäisin ihmeenä,jos Ipa Kärpät pudottaisi. Kärpät voittaa, vaikka varmasti Ipa myy nahkansa kalliisti.


Jokerit-Pelicans. Tähän asti riittää Pelsujen lento. Narrit vie.

Välieris siis Kärpät ja Blues. Piru vie, siellä on Heikkilän Kake sinisten puolella juonimassa vanhaa valmennusseuraansa vastaan!Tullee huippupeliä!Toisaalta Blues on liikaa muutaman huipun varassa, kun taas Kärpillä on materiaalia enemmän, jos jotain yllättävää loukkaantumista tapahtuisi.Kärpät voittaa.

Jokerit ja Hpk. Kyllä mä uskon,että ritarit voittaa tän. Tiukille pistää,mutta silti.

Eli finaalissa kohtaavat sitten Kärpät ja Hpk. Tulee hienoa taitokiekkoo!Tietysti katson mustakeltaisten lasien takaa eli Kärpät SM 2007!

Äänestä
  • ilves tippuu heti ja tappara menee finaaliin.siinä sulle kristallipalloo kerrakseen...

    Äänestä

  • "Jokerit-Pelicans. Tähän asti riittää Pelsujen lento. Narrit vie."

    Pakko viilata pilkkua. Narrit ei voi kohdata pelicansia.

    Äänestä

  • Jokerit voi saada pelsun vastaansa?

    Äänestä

  • laskuopilla kirjoitti:

    Jokerit voi saada pelsun vastaansa?

    se on joku pikkutyttö joka ei ymmärrä jääkiekosta mitää

    Äänestä

  • gngfn kirjoitti:

    se on joku pikkutyttö joka ei ymmärrä jääkiekosta mitää

    Missä mulla meni vikaan?Josko joku ystävällisesti neuvoisi sen sijaan,että alkaa pelkän vittuilun. Enkä näyttäs olevan edes ainoa,joka näin otaksuu vastustajien menevän..

    Äänestä

  • Laura1 kirjoitti:

    Missä mulla meni vikaan?Josko joku ystävällisesti neuvoisi sen sijaan,että alkaa pelkän vittuilun. Enkä näyttäs olevan edes ainoa,joka näin otaksuu vastustajien menevän..

    noh noh äläs ny suutu....leikki leikkinä

    Äänestä

  • Laura1 kirjoitti:

    Missä mulla meni vikaan?Josko joku ystävällisesti neuvoisi sen sijaan,että alkaa pelkän vittuilun. Enkä näyttäs olevan edes ainoa,joka näin otaksuu vastustajien menevän..

    Jos Pelicans menee jatkoon, se saa vastaansa Kärpät. Se menee jokaisella kierroksella niin, että runkosarjassa paras jatkossa oleva saa aina vastaansa sen, joka oli huonoin runkosarjassa niistä, jotka ovat jatkossa. Pelicans voi kohdata kyllä Jokerit, mutta vasta välierissä, jos voittaa sitä ennen Kärpät ja Jokeritkin menee jatkoon. Jos nyt osaisin selittää selkeästi.

    Äänestä

  • gngfn kirjoitti:

    se on joku pikkutyttö joka ei ymmärrä jääkiekosta mitää

    Ei kannata välittää ton *****1:n jutuista, sönkkää tuota paskaa koko ajan täällä tietämättä lätkästä mitään. Leikkis vaan niillä nukeilla ja pysyis pois miesten jutuista.

    Äänestä

  • bobughy kirjoitti:

    noh noh äläs ny suutu....leikki leikkinä

    Mä sain opastusta näihin saloihin,joten kiitos auttajille:)

    Äänestä

  • välittäkö kirjoitti:

    Ei kannata välittää ton *****1:n jutuista, sönkkää tuota paskaa koko ajan täällä tietämättä lätkästä mitään. Leikkis vaan niillä nukeilla ja pysyis pois miesten jutuista.

    Tähtien takana tais olla aika erikoista tekstiä näin naisten päivän päätteeksi. Se on vähän hassua,että näin virtuaalisestikin mä saan joillekin pavun nekkuun. Sori=)

    Äänestä

TPS-Pelicans: hyvin mielenkiintoinen sarja. TPS on lyötävis, kuten Pelicans voitti vika kierroksel. TPS:l on enemmän kokemusta ja saa siitä edun. Ja ottelusarja alkaa Turus. Onkohan Turkuhallis nyt porukkaa vai ei? Onkohan Hurme väsynyt lähes koko kauden urakoinnista? Jotenkin musta tuntuu et Pelicans ottaa "SaiPan" roolin ja laittaa TPS:n lomille paremmalla peluutuksella. TPS-Pelicans 1-2

Lukko-Ilves: ite kyl luulen et Lukko saattas voittaa Ilveksen, mut kyl siitä tulee helvetin kova vääntö, varmaan joku peli menee jatkoajallekin. Lawson vs. Rask saattaa mennä ehkä jopa Ilvekselle. Lukko pitänee kotiedun, ja varmasti raumalaiset muistaa Ipan viime vierailun. Lukko-Ilves 2-1.

Kärpät-Lukko: Kärpät suosikki, pysty lepuuttamaan avainpelaajiaan vika kierroksil, neljä hyvää ketjua. Lukko joutuu mitä ilmeisemmin lujille Ipan kaa ja tod. näk. jatkoilleki jossain pelis. Lukon ykkönen ollu pimennos. Jos Kärpät pitää Lukon vaarallisen kakkosen pimennos, ei Lukko voita. Lukon pitää voittaa heti Oulus, sit ois mahdollisuudet, mut luulen... Kärpät-Lukko 4-1.

Jokerit-Pelicans: Iso vs. pieni. Jokerit on suosikki. Pelicans joutuu vääntämään jo TPS:ää vastaan helvetisti, mikä näkynee myös eka pelis. Onko Pelicans henkisesti valmis kaatamaan Jokereita vaikka he kaataisivat Tepsin? Jokereilla kokemusta paljon enemmän. Jokerit-Pelicans 4-2

HPK-HIFK: HPK:lla on kotietu, joka on tässä tapauksessa merkittävä, vaikka HPK on tällä kaudella kompuroinut hieman kotonaan. Maalivahtipeli??! HPK:lla Chiodo, Wiikman vai Oksa? Wiikman haparoinut ja Chiodollekin menny paljon maaleja. Lundell? Muistan vieläkin viime kevään kun Palomäki roiskaisu liki puolest kentäst kiekon pussiin. HPK liikkuu ja pitää kiekkoa hallussa. HIFK:n onnistuttava 110% jos haluaa voittaa HPK:n. HIFK joutunee ottamaan paljon jäähyjä, mikä on tuhoisaa. Sarjassa nähtäneen maaleja. HPK-HIFK 4-3

Tappara-Blues: Hyvin tasainen ottelusarja. Tappara on ollut kova kotijoukkue ja joukkue pelannut hyvää kiekkoa kuten Blues. Bruckler on kovan tason kassari. Miten Tapparan maalivahtitandemi kestää? Tapparalla huikea määrä kiekollista osuutta ylivoimalla, tämä asia on merkittävä etu tässä sarjassa. Jos Tappara peluuttaa Kariyan kentällisen pimentoon, Tappara vie. Sarja onhyvin tasainen... Tappara-Blues 4-2

Äänestä
  • aika samaa mieltä olen mutta ei jokerit voi pelata pelicaaneja vastaan koska jokerit saa vastaansa runkosarjassa paremmin sijoittuneen joukkueen. Iltalehden toimittajakin oli tässä asiassa väärässä.

    Äänestä

  • veikkaus kirjoitti:

    aika samaa mieltä olen mutta ei jokerit voi pelata pelicaaneja vastaan koska jokerit saa vastaansa runkosarjassa paremmin sijoittuneen joukkueen. Iltalehden toimittajakin oli tässä asiassa väärässä.

    kyllä TPS vie pelsuja otteluvoitoin 2-0
    ja Jatkossa TPS vie Jokereita voitoin 4-2

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jack_torrance kirjoitti:

Tässä voisi vähän spekuloida pudotuspelejä, kun niihin aletaan karsia jo tämän viikon perjantaina.
Varmistuneet puolivälieräparit ovat: HPK vastaan HIFK ja Tappara vastaan Blues. Runkosarjan kaksi parasta eli Kärpät ja Jokerit saavat vastaansa voittajat pareista: TPS vastaan Pelicans ja Lukko vastaan Ilves.Itse veikkaisin että TPS tulee olemaan Pelikaaneille liian iso pala ja Ilves ottaa tarvittavat kaksi voittoa Lukosta.
Eli parit puolivälieriin ovat veikkauksissani:

Kärpät vs. Ilves
Kärpät ei tätä sarjaa häviä, mutta Ilves voi pistää parissa ensimmäisessä kotipelissään hanttiin oikein kunnolla. Ilves pelaa vähän miten satttuu, pelissä ei ole juuri mitään lainalaisuuksia. Kärppien on helppo tukkia Ilveksen hyökkäykset jo keskialueella. 4-1 Kärpille.

Jokerit vs. TPS
TPS:llä on enemmän mahdollisuuksia kuin Ilveksellä, penkin takana on 6 mestaruuden Jortikka ja pelitapa on kuosissa. Sanoisin että TPS:n on pakko iskeä heti alussa ja ottaa sarjassa ensimmäinen voitto, jos TPS onnistuisi vielä kotona voittamaan toisen ottelun sanoisin, että tepsi olisi vahvemmilla sarjassa.
Mutta realistisesti ajateltuna Jokerit vie 4-2, materiaali etu on liian selvästi kallellaan Jokruille.

HPK vs. HIFK:
Tiukka sarja tulossa, IFK:n peli näytti jopa hyvin organisoidulta tänään Ilvestä vastaan, mutta se voi olla harhaa koska Ilveksen pelitavassa ei juuri ole kehuttavaa. HPK:ta vastaan HIFK ei ole saanut juuri mitään aikaiseksi parissa viime pelissä ja milloinka viimeksi Kerho on tippunut jo näin aikaisin? Kyllä HPK välieriin menee voitoin 4-2.

Tappara vs. Blues: Joukkueiden välillä nähtiin vuonna 2003 kiihkeä puolivälieräsarja jonka Tappara vei 4-3. Blues meni sarjassa ensin 2-0 johtoon ja Tappara nousi tasoihin Blues voitti vielä viidennen pelin, mahtoi silloin vituttaa koska vuotta aikaisemmin olisivat menneet sillä voitolla jatkoon :D, mutta Tappara vei seuraavat kaksi peliä ja eteni aina finaaliin asti. Nyt vuonna 2007 on mukavasti sähköä ilmassa jo näin ennen puolivälieräsarjaa, koska joukkueiden välillä nähtiin kiihkeä peli jossa vaihdettiin niin nyrkin iskuja, tai oikeammin nyhjättiin, ja valmentajien välillä oli sanasotaa. Toivottavasti nähdään hyvä sarja ja varmasti nähdään. Tappara kuitenkin vie sarjan 4-2

Näin ollen välierissä kohtaavat:

Kärpät vs. Tappara
Jokerit vs. HPK

Näistä on pölistä sen enempää, mutta veikkaan kuitenkin että Tappara ja HPK kohtaavat finaalissa. Sen näkee kuukauden päästä. Ja tietysti veikkaukset ovat tehty oranssit lasit syvällä päässä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu