...kannattaa ottaa muualla kuin ratissa tien päällä.
Tutkimusten mukaan on rattiin nukahtaminen yleisin syy nokkamälleihin. Ite olen nukahtanut kerran mutta onneks seuraamuksitta. Toistamiseen sellaista ei tule tapahtumaan, siinä määrin siinä pelästyy.
Kuinka te olette pysyneet hereillä ratissa?
Tutkimusten mukaan on rattiin nukahtaminen yleisin syy nokkamälleihin. Ite olen nukahtanut kerran mutta onneks seuraamuksitta. Toistamiseen sellaista ei tule tapahtumaan, siinä määrin siinä pelästyy.
Kuinka te olette pysyneet hereillä ratissa?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ennen rattiin menoa, varsinkin pidemmillä siirtymillä. Kerran heräsin sepelin ropinaan kun putosin asfaltin reunalta. Sen muistan, ikäni mä muistan sen.
...,sen kyllä muistaa. Ja ei parane luottaa että sais moisen anteeks montaa kertaa. Todennäköisempää on että sellanen torkku muuttuu todella syväksi uneksi.
autoon jos alkaa liikaa väsyttämään ratissa, siinä mun reseptini. Onneksi noita tilanteita tulee äärimmäisen harvoin enää nykään jolloin pitäisi ratin taakse kavuta väsyksissä.
...ja rokkia täpöllä. Auttaa jossain määrin molemmat. Tosin jos on niin väsynyt että tarvii kylmää ilmaa, kannattaa ajaa levähdysalueelle ja ottaa vartin torkut. Sitten heräily pikku ulkolenkillä ja eiku hanaa taas.
jos on aikaa...eihän noita rattiin nukahtamisia kait sattuisikaan jos ihmisellä olisi aikaa nukkua väsy pois? Tosin kyllä tasainen surina ja lämmin auto saa pirteänkin ihmisen aikaa myöten väsähtämään jos vielä on muuten hiljaista.
Mä nukutin koliikkivauvani aikoinaan auton kyydillä, kun hän ei muuten tahtonut nukahtaa. Kyllä siinä eräskin litra polttoainetta paloi.
En viitti nikillä vastata sillä kaikkien ei tartte tietää mun ammattia :D
Olen taksikuski ja työvuoroni pituus on 6-18, joskus venyy pidempäänkin. Illalla on vaikea saada unta, lapset möykkää, telkkaria katsovat tms.
Niinpä tulee nukuttua puolilta öin vain klo 5 asti.
Nukun joka ikinen päivä. Olen erittäin väsynyt heti tuossa klo 9 jälkeen kun ruuhka-aika on ohi ja kyytimäärä pysähtyy - tulee odottelua tolpilla. Sillon vaan ei öögat enää pysy auki. Putoon, yksinkertaisesti sanottuna. Joskus sattuu että keikka tulee just raskaimman väsymyksen hetkellä ja mähän lähen tottakai töihin tai muuten ei tuu perheelle leipää. Jos ajan tylsää moottoritietä ja asiakas ei puhu, luomet lipsuu koko ajon ajan kiinni. Pilkkii, niinku sanotaan.
Niinpä tulee nukahdeltua pitkin päivää eri tolpilla aina siihen asti kunnes seuraava ruuhka alkaa ja sit sitä on taas dynaamisesti töissä kiinni ja aivot skarppina.
Eli viestilläni haluan sanoa, että kyllä sitä pystyy pitkiä aikoja ajamaan ja samoin pitkiä matkoja, mutta TAUOT ovat pahimmat. Sellainen sillä sasillakin tais olla ennen kolaria, kahvikupin ääressä tuntemattomien kanssa juupajaapa-lässytystä. Varmasti puuduttavaa!
Heräilen eturauhasvaivani takia joka yö 2-3 x yönaikana.
Kun on mahdollisuus virkistäviin ettosiin, sitä herää ihan muina, piristyneeinä miehinä.