KEPU:n Oinonen lähetti törkeää tekstiä

Iltalehti kertoi 17.6.2005, että KEPU:n keuruulainen kansanedustaja Lauri Oinonen lähetti eduskunnassa työskentelevälle naiselle kirjeen, joka sisälsi kymmenen sivua törkeää tekstiä.

Kirjeen saanut eduskunnan virkanainen kauhistui asiasta ja näytti kirjeen eduskunnan pääsihteeri Seppo Tiitiselle. Tiitinen otti asian esille KEPU:n ryhmäjohtaja Timo Kallin kanssa. Kalli piti pastori Lauri Oinoselle ankaran puhuttelun.

Lauri Oinonen on toisen kauden KEPU:lainen kansanedustaja ja pastori Keuruulta. Oinonen on naimisissa ja hänellä on kaksi lasta.

Varsinkin Oinosen lapsille tällainen isän törkeä käytös on hirvittävää. Samoin Oinosen seurakunnassa ei voida hyväksyä pastorin porsastelua.


Nytkin Oinonen on ehdokkaana...

5

392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onko paniikki?

      Mee ajelee välillä Puntolla.

    • mikä tahansa pappi

      vaan MIESTEN MIES, ettäs tiedät paskakasa.

      • keskisuomalainen...

        Lauri Oinonen on niljakkain henkilö, jonka tunnen ja tiedän. Kirkollisia toimituksia tehdessäänkin hän on lipevä ja vastenmielinen.

        Kerrotaan, että Oinonen oli tv:n huumoriohjelma Soitinmenojen Pastori Sillin esikuvana.


    • känä ole

      ollut nyt virolaisten luona kun on niin paha mieli,kyllä jaskari pian hommaa srippaajia.

    • käytti törkeästi väärin

      virka-asemaansa. Sai leiman perseeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      245
      6849
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      53
      4893
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4451
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      9
      4256
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3753
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3648
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3626
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3521
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3293
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2435
    Aihe