Iltalehti kertoi 17.6.2005, että KEPU:n keuruulainen kansanedustaja Lauri Oinonen lähetti eduskunnassa työskentelevälle naiselle kirjeen, joka sisälsi kymmenen sivua törkeää tekstiä.
Kirjeen saanut eduskunnan virkanainen kauhistui asiasta ja näytti kirjeen eduskunnan pääsihteeri Seppo Tiitiselle. Tiitinen otti asian esille KEPU:n ryhmäjohtaja Timo Kallin kanssa. Kalli piti pastori Lauri Oinoselle ankaran puhuttelun.
Lauri Oinonen on toisen kauden KEPU:lainen kansanedustaja ja pastori Keuruulta. Oinonen on naimisissa ja hänellä on kaksi lasta.
Varsinkin Oinosen lapsille tällainen isän törkeä käytös on hirvittävää. Samoin Oinosen seurakunnassa ei voida hyväksyä pastorin porsastelua.
Nytkin Oinonen on ehdokkaana...
KEPU:n Oinonen lähetti törkeää tekstiä
5
408
Vastaukset 5
- onko paniikki?
Mee ajelee välillä Puntolla.
- mikä tahansa pappi
vaan MIESTEN MIES, ettäs tiedät paskakasa.
- keskisuomalainen...
Lauri Oinonen on niljakkain henkilö, jonka tunnen ja tiedän. Kirkollisia toimituksia tehdessäänkin hän on lipevä ja vastenmielinen.
Kerrotaan, että Oinonen oli tv:n huumoriohjelma Soitinmenojen Pastori Sillin esikuvana.
- känä ole
ollut nyt virolaisten luona kun on niin paha mieli,kyllä jaskari pian hommaa srippaajia.
- käytti törkeästi väärin
virka-asemaansa. Sai leiman perseeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062185- 103886
- 63781
- 46780
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21686Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha508678Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76630- 60560
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23560- 57551