kaikilla

Eduskunta vaalit lähestyy
Ketä jehut äänestävät?
Eikö äänestäminen ole meille velvollisuus
8426
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Olemme kerran äänestäneet Jehovaa ja Jeesusta, se riittää.

Äänestä
  • Ns. puolueettomuus koskee vain rivijäseniä, jotka eivät saa äänestää tai osallistua politiikkaan.

    Sen sijaan Vartiotorni-kirjapaino voi etujaan ajaessaan vaikka liittoutua YK:n kanssa ja osallistua eri uskontojen välisiin edunvalvontaelimiin.

    Äänestä

Nyt ei ole Raamattu mukana, mutta oliko se peräti 10 käskyssä, missä sanottiin, että

Minä Herra Jumalasi olen yksi...

Jehovan todistajat äänestävät siin numeroa 1.

Katsokaapa listalta, kenellä se numero on.

Äänestä

Jehovan todistajat eivät äänestä, eivät käy sotaväessä, valmistaudu puolustamaan maata niinkuin me muut teemme.
Onko tämä oikein, kuitenkin he nauttivat samoja oikeuksia kuin muutkin.
Mielestäni heiltä pitäisi ottaa pois edut ( eläkkeet, sosiaaliturva ym.) niinkauan kuin oppivat elämään tässä yhteiskunnassa niinkuin pitää.
Ei uskonnon varjolla saisi jättäytyä pois kaikkia koskevissa velvoitteissa.

Äänestä
  • ,,.siin kuuluu oikeus olla äänestämättä, jos niin katsoo parhaaksi. siitä puolustamisesta, suomi hyökkäsi kahdessa viime sodassa, että ei siitä sen enempää.
    kannattaa ottaa asioista selvää, meillä ei ole velvollisuutta äänestää; kuka semmoisia on puhunut?

    Äänestä

  • tiedon merkitys, kirjoitti:

    ,,.siin kuuluu oikeus olla äänestämättä, jos niin katsoo parhaaksi. siitä puolustamisesta, suomi hyökkäsi kahdessa viime sodassa, että ei siitä sen enempää.
    kannattaa ottaa asioista selvää, meillä ei ole velvollisuutta äänestää; kuka semmoisia on puhunut?

    Kyllä mä tiedän jehovantodistajista kaiken. Mun mielipide koski sitä että se on väärin, kun kaikkien ei tarvii tehdä sitä mitä meidän on niinkuin pakko.
    Tietenkin tämä koskee kaikkia uskontoja.
    Mielestäni ei mitään erikoisvapauksia kenellekään.
    Ei taivaallinen isä sitä tuomitse, jos ihminen on kunnollinen ja hyvä itselleen ja toisille, ei vaadi minkäänlaisia "menoja" Häntä palvellakseen.
    Näinhän on asia, eikö vain?

    Äänestä

Jehuja ei ole tiettääksi ole Suomessa olemassakaan.
Jos tarkoitat jehuja, verrata Jehovantodistajiin, niin loppuu sanat. Jehovantodistajat eivät äänestä mistään asiasta, sillä Jehova Jumala hoitaa heidän asiansa vailla valhetta.En moiti sinua, mutta toivon loppuelämällesi hauskaa jehua vaan, sillä pilkaajia kyllä riittää loputtomiin. Älä loukkaanu, jos sanon tule takaisin sinä lammas.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äänioikeus kirjoitti:

Eduskunta vaalit lähestyy
Ketä jehut äänestävät?
Eikö äänestäminen ole meille velvollisuus

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu