Kohtalon ivaako? 5-10km aikaisemmin Sasi ohitti Sasi nimellä tunnetun mäen,jonka varsinkin rekat huomaavat vauhdin pudotessa n.40-50km/h,voisin itsekkin hätkähtää,jos kolaroisin sukunimeni kohdalla?
Sasi ohitti Sasinmäen!
Rekka-piru
2373
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Koko kylä "Sasi" on saanut nimensä Sasin vanhasta sukutalosta (muutaman kilometri päässä kolmostieltä). Tuo mäki on sitten nimetty arkikielessä Sasinmäeksi kun siinä on se viitta "Sasi".
Mainittakoon, että kansanedustaja Sasi ei ole ao. tilalla koskaan asunut vaan se on hänen isänsä lapsuudenkoti. Nykyinen isäntä lienee hänen serkkunsa.
Vai semmoinen historia! Tulee täällä netissä välillä opittuakin jotain,alamäkeen on mennyt jarrupolkimella seistessä ja ylämäkeen kolmeekymppiä,kiroten Sasi sanaa!
Käyn vielä piruuttain lomamatkalla henkilöbiilillä kurvaileen siellä kartanolla,sen verran useasti sen kyltin kuvan on silmänurkasta hierassut pois.