Lahkoista on lähdettävä

Autuuden tähden on tunnustettava tietoisesti tehdyt synnit kuten kaste paholaisen kasteella(uudestikaste)kirkosta eroaminen vain sen vuoksi että on löytänyt mieleisensä paikan missä mieleiset opit selityksineen noudattavat omia käsityksiä.
Jeesus kävi synagoogassa ja opetti siellä ja sen ajan fariseukset olivat kovempaa sakkia kuin nämä nykyiset kirkon palkkalaiset.
Jeesus ei eronnut "kirkosta" vaan antoi meille "esimerkin" antoi sanansa että vain välttämättömyyden pakosta on jätettävä kirkot ja muut missä perkele laulaa "hempukoiden" suun kautta tanssin ja haureuden hengessä..ja miehenpuolikkaat himosta kihisevät.
Raamattu osoittaa ne henget joiden usko on sitä
tuotetta mitä sontatunkio on täynnä ja sellaisten seura ei kelpaa heille joilla on usko ja luottamus Herran sanaan ja pyhiin sakramentteihin.
Oletko sinä tehnyt synnin jättäessäsi "synagoogan" ja liittynyt vielä sitäkin pahenpaan järjestöön millä ei ole helvettiä parenpaa annettavanaan.
3219
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jeesuksen aikaan juutalaisuus oli jakautunut useisiin lahkoihin joista Raamatussa mainitaan ainakin "saddukeusten lahko" (Ap.t5:17) ja "farisealaisten lahko" (Ap.t.15:5). Näiden lisäksi tunnetaan mm essealainen lahko, mutta juutalaisuudessa oli monia muitakin lahkoja joista ei ole säilynyt historiallisia tai raamatullisia todisteita.

Jeesus oli omana aikanaan yhden juutalaisuudesta eronneen messiaanisen lahkon johtaja. Jeesus oli siis nykytermein kulttijohtaja. Jeesuksen messiaanista seurakuntaa kutsuttiin juutalaisten ja pakanoiden keskuudessa "sen nasaretilaisen lahkoksi".

Ap.t. 24:5
"Me olemme havainneet, että tämä mies on ruttotauti ja metelinnostaja kaikkien koko maailman juutalaisten keskuudessa ja nasaretilaisten lahkon päämies"

Jeesuksen seuraajia, kristityjä pilkattiin lahkolaisiksi edelleen Jeesuksen kuoltua (Apt.28:22). Paavali kertookin kulkevansa sitä tietä jota uskosta osattomat haukkuvat lahkolaisuudeksi.

Ap.t. 24:14
"Mutta sen minä sinulle tunnustan, että minä SITÄ TIETÄ VAELTAEN, JOTA HE LAHKOKSI SANOVAT, niin palvelen isieni Jumalaa, että minä uskon kaiken, mitä on kirjoitettuna laissa ja profeetoissa"

Lahkolaisuudessa ei sinänsä ole mitään pahaa. Kaikki poliittiset puolueet ovat lahkoja. On väistämätöntä että toisilleen vihamielisiä ideologioita kannattavat puolueet ovat lahkoja. Mikään lahko ei varmaan ole kaikissa asioissa oikeassa, mutta autuas on se joka on vähiten väärässä ja pyrkii korjaamaan ajatusvirheensä. Oikea lahko on se joka hylkää havaitsemansa teologiset, tieteelliset ja ideologiset virheet ja ristiriidat, ja joka teologiassaan pyrkii järkiperäiseen ristiriidattomaan oppiin tukeutuen pyhiin kirjoituksiin.

Äänestä

olen Jomalaan epäillen suhtautuva "tapa ristitty",luterilainen. Mutta sen olen siinä kirkkokunnassa huomannut, että kun arvostelen sen tekemisiä kirkkoherralle (viimeksi eilen), niin silti hän tänä aamuna nosti kättä minulle hymyssä suin, ja minä vastasin, Kuinkahan muissa uskonsuunnissa on. Että tairan pysyä tapaluterilaisena, vois joutua ojasta alikkoon niinkuin sanotaan..

Äänestä

sanoa, "että lahkoista on lähdettävä". Onko sinulla se käsitys, että valtakirkko on oikea ja muut lahkoja? Jos näin ajattelet, et tunne Sanaa? Kaikki muut ihmiset ovat Raamatun mukaan lahkolaisia, paitsi juutalaiset, kuuluivatpa he mihin laitokseen tahansa! Ja kaikki muut ovat pakanoita, paitsi juutalaissyntyiset, tiesitkö nämä tosiasiat?

Jos on siis mielestäsi lahkoista lähdettävä pois, niin astu ulos esm. evlut srk:sta, jos siihen kuulut, sillä sekin on lahko, Roomalaiskatolisesta kirkosta eronnut protestanttinen liike!

Turha meidän on ketään lahkolaisiksi nimittää, samalla nimitämme myöskin itsemme lahkolaiseksi, jos emme ole juutalaisia, selvisikö? Toivottavasti! Itse olen tästä valtakirkkolahkosta jo astunut ulos.
Paavalia haukuttiin Nasaretin lahkon päämieheksi.
Se on raamatun ilmoitus ja Paavali sanoi vaeltavansa sitä tietä, jota lahkoksi sanotaan

Ap.24:14. Mutta sen minä sinulle tunnustan, että minä sitä tietä vaeltaen, jota he LAHKOKSI sanovat, niin palvelen isieni Jumalaa, että minä uskon kaiken, mitä on kirjoitettuna laissa ja profeetoissa,

Lahkolaisen nimestä pääset irti, kun käännyt juutalaisuuteen, se taas edellyttää ympärileikkausta ja sen jos teetät itsellesi, joudut pois armon alta ja joudut Mooseksen lain alle. Sillloin ei Kristus ole sinulle miksikään hyödyksi, vaan koko lain joutuisit täyttämään ja varmasti epäonnistuisit!

Puhuit paholaisen kasteesta. Mitäs Raamatttu meille kasteesta osoittaa!? Siellä on vain uskonsa Jeesukseen tunustavien kaste! Ja Pyhän Hengen kaste. Ei sieltä löydy hakemallakaan esim. lapsikastetta, eikä aikuiskastetta, niitä en ole 25 vuoden Raamatunlukuaikana ainakaan vielä löytänyt.
Esim. lapsikastetta ei ole kirkon papitkaan mulle vielä voineet todistaa siitä yksinkertaisesta syystä, että sitä ei Raamatusssa edes opeteta!

Evlutsrk:n sakramentit ovat väärin opetettuja, ne tuudittavat ihmiset väärään rauhaan! Lapsikaste ei tee ihmisestä Jumalan lasta,vaan Jumalan lapseksi tullaan parannuksen teon kautta ja uskoen Kristukseen. Silloin saadaan synnit anteeksi ja iankaikkinen elämä.
Ehtoolisessa ei saada syntejä anteeksi, vaan se Jeesuksen muistoateria ja käsky oli sitä nauttia siihen asti, kuin Hän tulee takaisin. Ehtolista ei uskoton saa Raamatun mukaan ottaa. Ja uskovankin täytyy ymmärtää sen merkitys ja oikein asennoitua siihe, muuten syö ja juo tuomiokseen, jopa sairastuttaa itsensä, tai kuolema kohtaa kelvottomasti muistoaterian nauttinutta. Tämä sanottiin siis korinton seurakunnalle, eli uskoville.
1 Kor. 11:27. Sentähden, joka kelvottomasti syö tätä leipää tai juo Herran maljan, hän on oleva vikapää Herran ruumiiseen ja vereen.
28. Koetelkoon siis ihminen itseänsä, ja niin syököön tätä leipää ja juokoon tästä maljasta;
29. sillä joka syö ja juo erottamatta Herran ruumista muusta, syö ja juo tuomioksensa.
30. Sentähden onkin teidän joukossanne paljon heikkoja ja sairaita, ja moni on nukkunut pois.

Oikeastaan tuosta kirjoituksestasi ei saa loppujenlopuksi mitään tolkkua ketä kovistelet ja ketä et? Sakramentti sana viittaa kyllä siihen, että kuulut evlut kirkkoon?

Vielä varmistuksen vuoksi: Kaikki sydämeltään kristityt ovat siis lahkolaisia. Minä myös! Uskallan pitää itseäni kristitttynä, pelastettuna Jumalan lapsena. Hengen todistus on väkevä sydämessani. Aamen! Eikä tämä ole itsekehua, vaan Sanan ja Pyhän Hengen vakuutus. Luja varmuus Jumalan lapseudesta!

Antiokiasa alettiin Jeesuksen seuraajia (opetuslapsia)ensimmäisen karran kutsumaan kristityiksi.(=lahkolaisiksi) Ap. 11:26
Alunperin kristitty sana oli haukkumanimi!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maronite kirjoitti:

Autuuden tähden on tunnustettava tietoisesti tehdyt synnit kuten kaste paholaisen kasteella(uudestikaste)kirkosta eroaminen vain sen vuoksi että on löytänyt mieleisensä paikan missä mieleiset opit selityksineen noudattavat omia käsityksiä.
Jeesus kävi synagoogassa ja opetti siellä ja sen ajan fariseukset olivat kovempaa sakkia kuin nämä nykyiset kirkon palkkalaiset.
Jeesus ei eronnut "kirkosta" vaan antoi meille "esimerkin" antoi sanansa että vain välttämättömyyden pakosta on jätettävä kirkot ja muut missä perkele laulaa "hempukoiden" suun kautta tanssin ja haureuden hengessä..ja miehenpuolikkaat himosta kihisevät.
Raamattu osoittaa ne henget joiden usko on sitä
tuotetta mitä sontatunkio on täynnä ja sellaisten seura ei kelpaa heille joilla on usko ja luottamus Herran sanaan ja pyhiin sakramentteihin.
Oletko sinä tehnyt synnin jättäessäsi "synagoogan" ja liittynyt vielä sitäkin pahenpaan järjestöön millä ei ole helvettiä parenpaa annettavanaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu