Miten on mahdollista että adventistin oma lapsi pelastuisi (uskon kautta) jos hänen vanhempansa noudattavat sapattikäskyä? Edellyttäen että adventistien lapset ovat luterilaisia tai helluntalaisia jotka pyhittävät sunnuntain.
Pelastus tulee sapatista adventistille ja myös hänen perhekunnalleen USKON=LAIN KAUTTA!
OVELA HARHAUTUS JA SUURI PETTYMYS ON LÄHETETTY KAIKKEEN MAAILMAAN
Kyllä adventisti uskoo lain pelastavaan voimaan koska he tuomitsevat muut sen perusteella helvettiin vaikka he pakenevat sitten vastuutaan omista sanoista sanomalla, että yksin Jeesus pelastaa.
Pelastus tulee sapatista adventistille ja myös hänen perhekunnalleen USKON=LAIN KAUTTA!
OVELA HARHAUTUS JA SUURI PETTYMYS ON LÄHETETTY KAIKKEEN MAAILMAAN
Kyllä adventisti uskoo lain pelastavaan voimaan koska he tuomitsevat muut sen perusteella helvettiin vaikka he pakenevat sitten vastuutaan omista sanoista sanomalla, että yksin Jeesus pelastaa.
Vastaukset 4
Vanhimmat
1.Kor.14: .... Niinkuin kaikissa pyhien seurakunnissa,
34. olkoot vaimot vaiti teidänkin seurakunnankokouksissanne, sillä heidän ei ole lupa puhua, vaan olkoot alamaisia, niinkuin lakikin sanoo.
35. Mutta jos he tahtovat tietoa jostakin, niin kysykööt kotonaan omilta miehiltään, sillä häpeällistä on naisen puhua seurakunnassa.
36. Vai teistäkö Jumalan sana on lähtenyt? Vai ainoastaan teidänkö tykönne se on tullut?
37. Jos joku luulee olevansa profeetta tai hengellinen, niin tietäköön, että mitä minä kirjoitan teille, se on Herran käsky. 1.Tim.2:11. Oppikoon nainen hiljaisuudessa, kaikin puolin alistuvaisena;
12. mutta minä en salli, että vaimo opettaa, enkä että hän vallitsee miestänsä, vaan eläköön hän hiljaisuudessa.
13. Sillä Aadam luotiin ensin, sitten Eeva;
14. eikä Aadamia petetty, vaan nainen petettiin ja joutui rikkomukseen.
15. Mutta hän on pelastuva lastensynnyttämisen kautta, jos hän pysyy uskossa ja rakkaudessa ja pyhityksessä ynnä siveydessä. Adventismin perustus on tehty juoksuhiekalle. Se ei kestä Raamatun sanan edessä pystyssä. Harhaoppia, sana todistettuna. Raamattu on itse itsensä todistaja eikä adventistien todistus ole pätevää. Se onkin lainsuojattomien todistelua.
että jokaisen on oltava Raamatun sanalle alamainen, olkoon mies tai nainen. Jos meis hyväksyy naisen seurakuntaan profeetaksi, tekee hän saman synnin kuin tuo nainen, joka tekee naiselle sopimatonta tointa. Näinkinpäin on adventtikirkon opetus osoitettavissa Raamatun sanalle varsin vieraantuneeksi kirkkokunnaksi. Adventtikirkko joutuu sovittaessan profeetan kaaaaapua Ellenin niskaan kumoamaan kaiken pakanoiden Apostoli Paavalin opetuksista selittelyjen kanssa pois. Tilalle he ottavat väärän naisprofeettansa opetukset. Paavali ja tämä väärä naisprofeettahan ovat tukkanuottasilla kaikessa, mitä he opettavatkin. Adventistit ovat näissä kiistoissa valinneet Paavalin sijalle Ellenin PAKANOIDEN OPETTAJAKSI.
Adventismin hirvittävin harha on epäilemättä seuraava Suuri taistelu -kirjan opetus:
"Kun Jeesus jättää pyhäkön, pimeys peittää maan asukkaat. Tuona kauheana aikana vanhurskaiden täytyy elää pyhän Jumalan kasvojen edessä ilman Välittäjää...Ne, jotka eivät ennen ahdistuksen aikaa valmistaudu Jumalan päivää varten, eivät voi tehdä sitä tuona aikana eivätkä myöhemminkään. Kaikkien sellaisten tila on toivoton...Pian on yllämme 'ahdistuksen aika', jonka kaltaista ei ole ollut...Tuon koetuksen aikana täytyy jokaisen sielun seistä yksinään Jumalan edessä." E.G.White, Suuri taistelu (ss. 597 - 604).
minä olen teidän kanssanne kaikki päivät maailman loppuun asta. ilm ,nämä ovat ne ,jotka tulevat siitä suuresta ahdistuksesta ja ovat pesseet itsensä karitsan veressä.