Missä menee heitteillejätön raja taksikyytien suhteen? Onko kuskin aina valvottava, että humalainen asiakas pääsee kotiovestaan sisälle?
Entä silloin, kun känniläinen tulee pyytämään kyytiä esim. tolpalta. Jos ei oteta kyytiin, niin onko silloin kysymyksessä heitteillejättö?
Entä silloin, kun känniläinen tulee pyytämään kyytiä esim. tolpalta. Jos ei oteta kyytiin, niin onko silloin kysymyksessä heitteillejättö?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä TAKSIN täytyy huolehtia itsensä tolkuttomiksi,rahattomiksi juoneet ihmiset jotka eivät tiedä mistä tulevat,minne menevät tai ketä ovat kotiin.Olisi vielä hyvä saattaa sisälle asti ja varmistaa että on joku huolehtimassa jos ei ole niin pitäisi katsoa että pääsee turvallisesti nukkumaan ja varmistaa kylkiasento. Myös asperiinin tai korjaussarjan asettaminen näkyville olisi suotavaa.
http://www.parliament.fi/faktatmp/utatmp/akxtmp/ptk_140_2006_ke_p_2.shtml
Taksin on katsottava että esim vammainen pääsee kotiinsa tai toisen holhoajan vastuulle kun kyyti loppuu.
Humalaiset ja kusipäävittuilijat voi jättää mihin tahansa, tai olla ottamatta kyytiin ollenkaan.
Tämä nykyinen tapa jolla ns. taksiyrittäjät hoitavat heille annettulla taksiluvalla yleistä ja julkista palvelua. Hoitaisivat edes työnsä jos kerran ovat monopolitaksiluvan hankkineet.
Nykyinen tapa hoidattaa ajot rengeillä ja itse loikoilla ei kyllä ole mitenkään perusteltavissa.
Siitä kärsii suomen kansantalous ja liike-elämä.