Voinko mistään pankista saada lainaa sijoitusasuntoon jos minulla on asuntolainaa 80K, asunnon arvon ollessa arvioituna 105K.
Ostaisin 50K asunnon, niin riittäkö vakuudeksi nykyisen kämpän arvo sijoituskämpän arvo?
Ostaisin 50K asunnon, niin riittäkö vakuudeksi nykyisen kämpän arvo sijoituskämpän arvo?
Vastaukset 3
Vanhimmat
sijoitus asunnon tuotosta (lähes) 100% velkavivulla. Eli velkaa olisi 130ke ja arvioitua vakuutta 155ke. Velkaa siis noita vakuita vastaan 83,3%. Tiukalle menee saako lainaa ja kannattaako?
jos pankki on vähänkin varovainen pantin arvon laskennassa, eli sanoisin että tuollaiselle 10-20t€:lle pitäisi löytyä panttia/takausta muualta.
Ja todellakin kannattaa laskea tarkkaan tuottaako asunto tarpeeksi, että kuolettaa niin lainan korot, kuin myös tulevat (asunnon/taloyhtiön) remonttikulut. Ja jotain pitäisi vielä jäädä itsellekkin.
Eli sinun tapauksessa tuoton (vuokra-vastike) tulee olla luokkaa yli 7% (korko jo yli 4,5%), eli yli 3500€ vuosi. Pääsetkö kyseiseen tuloon?
Itse näin arvioisin että pitäisi riittää, tosin se kannattaa ihan pankista kysyä.
Asunto on sijoituksen taas aivan älyttömän huono. Jos meinaat saada sen edes periaatteessa kannattavaksi tietyn edellytyksin, sinun on saatava se selvästi alle markkinahintaan. Tämän takia en hirveästi suosittele.