Jeesus menetti 30% paikoistaan!
Vaalien suurin häviäjä oli Jeesus
Pakana(M)
10496
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Missä vaalipiirissä se Jeesus oli ehdolla? Nasaretin pohjoisessa?
Terv. Pelse-Puubin vaalivalvojaistoimikunta
Mielenkiintoinen ehdokas.
Missä vaalipiirissä? Olisi voinut voittaa vaikkapa Tony Halmeen!
vaikka olenkin mieltä jotta kaikki poliittiset puolueet ja uskonnot pitäisi lailla kieltää...niin todella paksua!
Perustellen epäoikeudenmukaisella mielelläsi!
Se että Jeesus menetti 30% edustajistaan? Vaiko se että minä mainitsin asiasta?
Niin, "totisesti" ei ollut sijaa Jumalan pojalle tässä majatalossa, aamen ! sanoo, Puolustaja Pyhä Henki, joka totuuden Henki / Esko H.
...ei kannata majoittua Arkadianmäen majataloon, oikeampi osoite on Temppeliaukion majatalo.
Uskonto- ja kielipuolueita ei tarvittaisi Suomen eduskunnassa enää 2000-luvulla (KD & RKP).
Joo, sitä mieltä olivat Jeesuksen aikana Jerusalimissakin, osoittivat Golgataa, sanoen, että sinne kuuluu. Kovat ja rajut olivat vaan jälkiseuraukset, " totisesti "
Suurin hävijä oli tyhmä kansa, joka sai itselleen entisestä tyhmemmän eduskunnan. Eduskuntaan valittiin ihmisiä, joilla punainen menneisyys ja musta tulevaisuus sekä juorulehtien lööppien julkkiksia. Ei tästä mitään hyvää seuraa.
Niin se on, historia toistaa itseään, eli kansa kiertää erämaassa, niinkuin Israelilaiset aikoinaan, sinne menehtyen. Eipä juuri ole historiasta opittu, jälleen kerran tuho ja turmio edessä, jopa hyvin lähellä !
Mutta ajatella jos KD olisi saanut murskavoiton - enemmistön eduskuntaan - ja perustanut maahan 'jumalan hallituksen'! Side silmillä tätä kansaa ohjailtaisiin nyt uskomuksilla päin seiniä ja järjettömiä valintoja. Vaalikaudessa olisimme kokonaan unohtaneet maallisen logiikan ja järjekäytön ja seuraavat vuosikymmenet maata hallinnoisi edistyksellisten metsäneläinten, susien, ilvesten ja karhujen, vallankumousneuvosto. Ihmiset olisi tuolloin joko syöty tai alistettu pakkotyöhön aiheuttamiensa luonnontuhojen korjaamiseksi.
Vaihtoehtoisesti maassa valtaa pitäisi 'oikeamielisten' uskonnollinen eliitti, joka toimisi 'jumalan sanansaattajana' massoille. Sanan perillemenoa varmistaisi 'pyhä väkivaltakoneisto' joka toimisi aktiivisesti 'pahuuden voimia' vastaan. Ensimmäinen lakimuutos varovaiseksi aluksi olisi jumalanpilkkapykälien palautus lakikirjaan, jonka jälkeen kuria ja puritaanista otetta tiukennettaisiin asteittain. Ts. luotaisiin uudenlaiset puitteet ja säännöt kansakunnan henkiselle evoluutiolle, joka pysähtyisi ja taantuisi tyystin n. 10:ssä vuodessa kun Raamattu olisi ontoissa ristiriitaisuuksissaan taottu kaikkien kansalaisten kalloon luovan ajattelun tukkeeksi.
Mutta 'viisaat' toisiaan sanovat että vapaus on vankila ja että ihminen jolla on selvät rajat elämässään on 'vapaampi' kuin toinen jolla ei ole rajoja. Sokea uskominen on kuitenkin valinta jonka jätän tekemättä vain jotta saisin elämälleni rajat annettuna. Kärsin mielummin (todennäköisesti näennäisessä) ajatusteni äärettömässä vapaudessa!