siis ensin ennakkoon ja sitten vielä vaalipäivänä.
Muistaakseni ainakin joskus tämä on ollut mahdollista.
Ja mitä siitä seruaa, jos joku onnistuu antamaan tupla äänen? Meneekö vaalit uusiksi, tulee sakkoja/vankilaa tai menettääkö seuraavan äänestyskerran?
Entäpä jos tupla äänestäjää ei huomta laisinkaan?
Kannattaa tarkistaa ja testata mieten käy, kun yrittää tai on yrttävävinään antaa tupla ääni.
Onkohan tämä yksi syy niin suureen ennakkoäänestysintoon.
Muistaakseni ainakin joskus tämä on ollut mahdollista.
Ja mitä siitä seruaa, jos joku onnistuu antamaan tupla äänen? Meneekö vaalit uusiksi, tulee sakkoja/vankilaa tai menettääkö seuraavan äänestyskerran?
Entäpä jos tupla äänestäjää ei huomta laisinkaan?
Kannattaa tarkistaa ja testata mieten käy, kun yrittää tai on yrttävävinään antaa tupla ääni.
Onkohan tämä yksi syy niin suureen ennakkoäänestysintoon.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllä huomataan, sillä jos äänestät ennakkoon, nimesi poistuu listoilta ja varsinaisena äänestyspäivänä sinun nimeäsi ei ole enää listalla, etkä siten voi enää äänestää. Olet käyttänyt jo äänesi näkyy sen vaalipiirin ennakkoäänestäneiden listalla, missä oli äänesi käyttänyt.Ole huoleti, ei ole mahdollista.
vuosi sitten joku pystyi äänestämään kahdesti..
Vaalivirkailija oli töpännyt kun listalla oli kaksi saman nimistä henkilöä eikä ollut tarkastanut henkilötietoja..
Tuli ilmi, kun tämä toinen henkilö oli menossa antamaan äänensä eikä onnistunut..
Olen itse työssä ja siellä olevien henkilöiden on oltava erittäin huolellinen, on katsottava henkkarit, ja laitettava oikeaan kohtaan rasti. On inhimillistä jos näin on tapahtunut ja valitettavaa, mutta varmaankin vain tämä ainoa tapaus.Ei niitä samannimisiä samalla paikkakunnalla nyt niin paljoa ole.
menen viikon kuluttua su "äänestämään" ja samalla tarkistamaan toimiiko sysdeemi.
Jos nimeni löytyy kuitenkin vaalioikeutettujen listasta, vaikka olen jo äänestänytkin ennakkoon, niin se on jo sitten ison MEDIAN /METELIN paikka!
Toinen ja ehkä yhtä tärkeä kysymys on se mitä tapahtuu antamalleni ennakkoäänestysvaalikuorelle sen jälkeen kun olen sen sulkenut ennakkoäänestyspaikalla?
Vaalivirkailija sanoi että näitä kuoria haetaan ennakkoäänestyspaikalta joka päivä.
Siis kuka tai ketkä hakevat nuo kirjekuoret ja minne? Ja mitä ennakkoäänikuorille tehdään siellä hakupaikassa. Onko kussakin kunnassa tai vaalipiirissä yksi ennakkoäänien käsittelypaikka.
Miten on varmistettu ettei ennakkoääniä spekuloida hakupaikassa?
En usko vääryyksiin, sillä joka kunnassa on vaalilautakunta ja toimitsijossa on eri puolueiden edustajat, ei yhden. Yleensä siellä on 5-7 h vähintäänkin ja eri puolueiden jäseniä. Kukaan ei tee mitään itsekseen, vaan ensin lasketaan kirjeet avaamattoma ja sitten ne lajitelaan numeroiden perusteella ja sitten lasketaan montako mikäkin numero sai. Tämä kirjataan joka päivä ylös virallisiin papereihin
läsnäolijoiden toimesta. Sama tapahtuu varsinaisen vaalipäivänä nämä vaalitoimitsijamiehet tekevät saman ja vievät sitten liput vaalilautakunnalle ja kirjaukset plajonko ääniä oli kyseisetä vaalipiirista saatu, paljonko naisia, paljonko miehiä ja paljonko kukakin numero sai ja täsmäsikö yhteenlaskettu luku. Jos kaikki täsmää, on ok.
En usko että näissä tehtäisiin vääryyttä, mutta enhän kaikkia pisteitä tunne ja ketä missäkin tekee töitä. Mikäli koet epäilyä, ota asia esille heti vaalien jälkeen ja pyydä selvitystä.
Onnea vaalityöhösi ja oikeaan valintaan omien arvojesi suuntaan.
1. Ennakkoäänet siis lasketaan ehdokkaille joka päivä, onko näin?
2. Ennakkoäänien laskijat, siis suurimmat puolueet, tietävät joka ennakkoäänestyspäivän jälkeen miten ehdokkaiden kannatus kehittyy ennakkoäänestysaikana, näinkö on?
3. Saavatko tai tekevätkö äänten laskijat omia muistiinpanoja annetuista äänistä?
4. Onko laissa määritelty miten tarkasti menetellään ennakkoäänten ja varsinaisen äänestyspäivän äänien laskentavaiheet ja tavat? Jos on niin netistä pitäisi kai löytyä ao. lain kohdat?
Oikeusministeriö on vahvistanut vaalilain ja se sitoo kaikkia vaalitoimitsijamiehiä toimimaan sen mukaan. En voi tietää miten jokaisessa vaalipiirissä toimitaan, tiedän vain sen missä itse teen töitä, että siellä ei ole kenelläkään henkilökohtaisia muistiinpanoja, eikä näkemyksiä, vaan jokainen ääni on arvokas, vain numerot lasketaan ja niistä kirjataan ylös numerot, joita verrataan ristiin ja myös vaalipäiväkirjaan merkitään jokaisen henkilökohtaiselle kohdalle, ketkä käyneet äänestämässä. Lisäksi vaalitoimitsijoita on vähintään 3 yhtäaikaa näkemässä, ettei siinä todellakaan pysty väärin toimimaan. Ainoastaan ennakkoäänestys on erilainen ja sen toimintaan en ole tutustunut, tiedän vain mitä laki sanoo ja luotan sen toimivan oikein.Vaaleissa noudatetaan perustuslain 25 ja 27§, sekä vaalilakia 714/1998 ja 414/2000.
Asun paikkakunnalla jossa ennakkoäänet on laskettu jo etukäteen vaalilautakunnan toimesta ja ne on merkitty vaalipäivään vaalipaikalletulevaan listaan käytetyiksi. Minulla ei ole tietoa tarkaan oman kuntani laskentatavasta, mutta voitte kysyä tarkempia tietoja käytännöstä väestörekisterikeskuksesta
09 2291 6510 tai faksata 09 2291 6716, josta saat faktatietoa, juuri ennakkoäänten käsittelystä. Minulla on sellainen kuva, ehkä käytännöistä päätetään kunnissa.Voi olla, että äänet lasketaan lautakunnassa vasta ennakkoäänestyksen päätyttyä, jolloin lautakunta on kokonaisuudessaan paikalla, sillä eihän se ole luotettavaa, jos niitä käsittelee vain 1-2 henkeä.Luotan kuitenkin systeemiin, mutta on hyvä että olette tarkkana, sillä onhan maailmalla vääryyksiä paljon, voisihan se olla myös meillä mahdollista. Voit kysyä asiaa oman kuntasi vaalilautakunnalta, tai kunnasta. Heidän täytyy kertoa manettelytapa tarkaan, miten haluatte.
Laki 63§ sanoo ennakkoäänestyksestä seuraavaa, kaikki ennakkoon annetut kirjekuoret on laskettava perj klo 19.00 mennessä ennen vaalipäivää keskusvaalilautakunnan kokouksessa. Siinä lasketaan vain kuoret avaamattomana.Tämän jälkeen kuoret säilytetään varmassa tallessa ja eduskuntavaaleissa niitä ei saa avata ennen varsinaisen vaalipäivän klo 12.00 tai sen jälkeen. Eli näissä vaaleissa, jossa ehdokkaita on maakunnista, ei kuoria avata aikaisemmin, vain suljetut kuoret tarkistetaan päivittäin. Jokaisessa kuoressa on lisäksi kirje avustajasta.
Sitten laskenta tapahtuu siis 5-7 henkilön läsnäollessa yhtäaikaa, eli ei vääryksiin ole mahdollisuutta. Voit luottaa ja käydä huoletta äänestämässä.