Klapikone Biltema toimiiko?

7 T 2.2Kw 219euroa

11

16407

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oikea kone
      • 7 T 2.2Kw 219euroa

        Tuo ensimmäinen fiskrsin kirves on ja myös halkaisu kynsillä oleva sanvicin halkomakirves ja kiila ja sopiva mioska millä kiilaamalla olen vuosia halkonut erilaisia puita.

        Klapikoneena on tarktorikäyttöinen sirkkeli jossa pyörivä halkaisu kiila on nopea ,ei hinhan kuljetinta vielä mutta rakennan siihen semmoisen keväällä.

        Eli tuomiosi biltema koneelle on humpuukia ? vai oliko se vain herjausta vailla todellista tietoa?


    • nuo ovat

      7 tonnia on enemmän kuin tavallisissa 5 tonnisissa, mutta on kalliimpikin.
      Kyllä niillä mökkipuut tekee mukavasti.

      • Ostetaan uusi

        Jos ei pelitä.


      • ei koskaan enää kirvestä
        Ostetaan uusi kirjoitti:

        Jos ei pelitä.

        mökillä saunapuut vaivattomasti 7 tonnin koneella kun ei ole muita puita kun oikein visaisia runkoja mitä kaataa niistä kun kirves vaan pomppaa eikä varmaan halkea pölkky (sähkö on halpaa)


    • jos...

      Jos halottavaa ei ole järjettömiä määriä, kone varmasti riittää. Tietenkin tuo 25 cm:n enimmäispaksuuskin puulle asettaa omat rajoituksensa. Jos lämmittää takkaa vain kovimmilla pakkasilla ja puu, jota halkoo on rankametsästä, kapasiteetti varmasti riittää. Muussa tapauksessa suosittelen järeämpää konetta.

    • hyvin.

      Sähkötehohan siinä on 2,9kW eli enemmän kuin muissa näkemissäni jotka on tehty samaan runkoon.40-senttiset sitkeätkin pölkyt menee,siksihän laitteissa on ylikuormaventtiili.Käyttövivut kyllä epäergonomiset yksin työskennellessä,turvallisuussyistä.Pitäisin tosin ompelukonettakin vaarallisempana.Ei muuta vikaa kuin vetotankojen mutterit löystyy,kannattaa vaihtaa nailonmutterit ettei vedä männänvartta vinoon.

      • eläkkeellä sähkäri

        Moi !
        Mulla on Biltemasta hankittu klapikone 2,9 kw :n moottorilla, muutaman vuoden ikäinen käytetty n.10h.
        Moottori taisi käydä sauhulla kun lopetti pelittämisen sauhun tultua ulos, syynä ei ollut liian pitkä roikka jota ensimmäiseksi kysyttiin kun Biltemaan soitin tiedustellakseni uutta moottoria.
        Oikosulkuvirta pistorasiassa on n.500 A josta 3x2,5 neliön roikka koneelle.
        Uutta moottoria ei ole saatavissa, kuulemma ensimmäinen palanut moottori heidän korviinsa tullut.
        Niin oli myöskin yleismittari joka paukahti käsiini mitatessani jännitettä vaiheiden valilta (n.400v) mittausvirhe kuulemma.
        Lähetin mittarin Tukesin tutkittavaksi, löytyi mittarista valmistusvika jonka jälkeen sain uuden mittarin...vähän pelotaa aina kun sitä käytän... henkissä ollaan...
        Tälläisiä kokemuksia Biltemasta..puhumattakaan iskunvaimentaja murheista jo vuosien takaa.
        >>T:Eläkkeelä oleva sähkäri


    • katseltavaa

      Kohta onkin taas se aika kun mökkinaapuri kaivaa hydraulihalkojan varastostaan parin pöllin halkaisua varten. Kilpaa pilkotaan. Naapurin pihalta kuuluu hurinaa ja surinaa, meiltä pauketta. Naapurilla kuluu sähköä ja olutta, meillä vain olutta. Naapuri tekee yhden tai pari pinokuutiota, minä kymmenen. Naapuri on isosta kaupungista ja sillä on iso maha.

      • Mattikalervo

        Terve
        Asiahan on niin, että kaupunkilaisen ei kannata kirveellä ryhtyä puita halkomaan. Tahtoo noissa kirveissä olla niin väärät varret, ettei terä osu pölkkyyn kuin vahingossa. Ja tulee noita poliklinikkareisujakin ( kokemusta on ).
        Itse ostin tuolleisen hydraulivempeleen muutama vuosi sitten. Aluksi ihan omin käsin käyttelin sitä. Kävi kuitenkin niin, että vaimo joskus halusi kokeilla kyseistä laitetta, ja selvästikin jäi koukkuun. Lisäsin vielä laitteistoon sähköllä toimivan ketjusahan. Vaimo kun ei saanut nyittyä tavallista sahaa käyntiin. Nykyisin minun ei tarvitse mökillä saunapuista huolestua, ne syntyvät kuin itsestään tuolla naisenergialla. Ja ei siinä kaikki, naapurin emännälle näyttää ilmestyneen samanlainen työkaluvalikoima. Olivat vain toisen merkkisiä, toiminevat kuitenkin samalla periaatteella. Poikki, halki ja pinoon. Ehkä sielläkään huushollissa ei ole arvattu jättää saunapuiden tekoa miesväen kiireistä riippuvaksi. Itse yritän olla kovin leveästi hymyilemättä kun näen koneiden olevan käynnissä. Loppukaneetti: Suosittelen lämpimästi.


      • jippe

        Niin niin, ei sähkölaitteita ihan kaikille maalaisille voi käyttöön antaakaan!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4915
    2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      150
      4720
    3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      197
      4644
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      118
      4541
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3630
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2334
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2108
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1617
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      21
      1221
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      184
      1169
    Aihe