Mahtaisiko joku avulias sielu muistaa tämän vanhan filmin nimen? Leffa on mustavalkoinen 30- tai 40-luvulta, en muista onko amerikkalainen vai eurooppalainen.
Elokuvassa nuori mies kiertelee työpaikasta toiseen. Jokainen työnantaja riistää häntä monin eri tavoin. Eräässä kohtauksessa hän on töissä vaatekaupassa provisiopalkalla. Pomo uhkailee, että hän saa potkut, jos kauppoja ei ala syntyä. Kauppaan saapuu kuuluisa filmitähti, joka kokeilee lähes kaikkia mahdollisia asuja. Hän ei kuitenkaan osta mitään, vaan hän on ainoastaan sovitellut vaatteita tulevaa rooliaan varten. Päähenkilö saa potkut siltä istumalta.
Filmissä on jonkinlainen agitaattorikin, joka penää työläisten oikeuksia. Leffan lopussa hän kutsuu päähenkilön töihin omaan tehtaaseensa, jonka hän on juuri perustanut, ja jossa työläisiä ei riistetä.
En muista kuollaksenikaan, näinkö tämän TV:stä, elokuvateatterissa vai jossakin leffaillassa. Auttakaa epätietoista!
Ikivanhan filmin nimi hakusessa
Stahanov
1
333
Vastaukset
- stahanov
..lopulta. Filmi on Frank Borzagen "Little Man, What Now?" vuodelta 1934.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23945198Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325976SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32315654Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16410791Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369481Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!309383Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858468Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426814Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476