Petri Salo ja Eero Lehti

Mitä yhteistä heillä on?

Kummankin kokoomuslaisen sanomisista on Katainen irtisanoutunut.

Mitä eroa heillä on?

Eero Lehteä ei (ainakaan vielä) ole tuomittu edes kunnianloukkauksesta.
6491
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=1500000000000108&posting=22000000024394250

Timo Soinin asialinja puree
ei jallitukselle


FST Petri Salon kimpussa.

Soinia yritettiin jallittaa myös

http://www.metrolehti.fi/content/acrobat/helsinki/FIHEL_20070309_A_metro.pdf

Rasismikohun
kohteena oleva kokoomuksen
kansanedustaja Petri
Salo meni mitä ilmeisimmin
järjestettyyn ansaan
selostaessaan ”äänestäjälle”
näkemyksiään somalialaisista
maahanmuuttajista
Vaasan Rewell Centerissä
viime lauantaina.
Sama Salon ”perussuomalaiseksi”
luonnehtima
mies uteli perussuomalaisten
puheenjohtajalta
Timo Soinilta tämän näkemyksiä
maahanmuuttajista
joitakin viikkoja
sitten Helsingin Kontulassa
perussuomalaisten
vaalitilaisuudessa. Soini
ei kuitenkaan lähtenyt jakamaan
maahanmuuttajia
vuohiin ja lampaisiin.
STT:n toimittaja näki tapauksen.
ASIASTA NOUSI KOHU alkuviikosta,
kun FST:n uutiset
julkisti Vaasassa SDP:n
ja kokoomuksen entisten
ja nykyisten puheenjohtajien
väittelyssä salaa kuvatun
videopätkän, jossa Salo
antoi äänestäjälle rasistiseksi
syytetyn arvion somalimaahanmuuttajista.
Suttuisella videolla Salo
vertaa vietnamilaisia
hyvin sopeutuneita maahanmuuttajia
somaleihin,
”jotka notkuu tuolla asemalla
ja nautiskelee jotain
huumetta, mälliä, eikä
niillä ole tarkoituskaan
opiskella kieltä tai mennä
töihin”.
Kohuvideota oli katsottu
muun muassa suositulta
YouTube -nettisivustolla
torstaina jo yli 5 000 kertaa.
STT

Äänestä
  • Kuka Salon kimpussa oli, kun tuli TUOMIO?
    Oliko ajojahti, vai puhuiko Salo paskaa?

    Äänestä

  • Persut pysyköön loukossaan, sanon ma.
    Saatte sitten 1,3 prossaa äänistä, jos ette enää enempää typerehdi.

    Äänestä

Siirtolaishuumeesta tuli maanvaiva

Itäafrikkalaiseen kulttuuriin kuuluvasta khat-huumeesta on tullut maanvaiva. Viime vuonna pelkästään Helsinki-Vantaalla sitä takavarikoitiin parituhatta kiloa. Tänä vuonna tuhat kiloa on jo menossa rikki.

Salakuljetustapauksia tulee viikoittain useita. Käytännössä kuriirit jäävät ilman rangaistusta.

- Laki antaa mahdollisuuden epäillyn kiinniottamiseen, mutta se ei ole järkevää. Pidätys ja oikeudenkäynti tulevat liian kalliiksi, toteaa tulliylitarkastaja Mika Pitkäniemi.

Kuriiri kuulustellaan ja sen jälkeen hänet käännytetään. Asia käsitellään aikanaan tuomioistuimessa ilman syytettyä.

- Käytäntö on muovannut, että "pieni määrä" eli 20-30 kiloa salakuljetettua khatia tuo 30-40 päiväsakkoa. Sakot jäävät maksamatta, koska kuriirit ovat yleensä työttömiä englantilaisia tai saksalaisia. Muutamaa sataa euroa ei lähdetä perimään, Pitkäniemi sanoo.

Kuriirit ovat olleet jopa kotirouvia ja eläkeläisiä. Muutama vuosi takaperin alaikäiset tytöt olivat suosittuja khatin salakuljettajia.

Pitkäniemen mukaan lepsu suhtautuminen houkuttelee samoja kuriireita yrittämään yhä uudelleen, jopa viikon välein.

Khat tunnetaan Euroopassa lähinnä siirtolaisten huumeena.

HELSINGIN SANOMAT
KESKIVIIKKONA 7.3.2007


Maastokätköstä Sipoosta löytyi 30 kiloa hasista
Julkaistu 5:34
Päivitetty 10:18

Jyväskylän poliisi takavarikoi viime joulukuussa 30 kilon hasiserän, jonka arvo katukaupassa olisi ollut noin 300 000 euroa. Huumausaine oli kätketty maastoon Sipoossa.

Teosta epäiltynä on vangittu kaksi miestä, Jyvässeudulta kotoisin oleva 32-vuotias ja vantaalainen 22-vuotias.
Poliisin tietojen mukaan osa takavarikoidusta huumausaineesta oli tulossa Jyvässeudulle katukauppaan. Poliisi arvioi, että erästä olisi saatu noin 100 000 käyttöannosta.

Epäiltyjen jäljille poliisi pääsi tutkiessaan Keski-Suomeen suuntautuvaa huumeiden myyntiä ja välitystä.
Asiaa käsitellään Porvoon käräjäoikeudessa kevään aikana.
STT
----------------------------

Maahanmuuttajien rikostuomiot ovat kasvussa. Heidän saamiensa tuomioiden määrä on arviolta kaksinkertainen syntyperäisiin suomalaisiin verrattuna. Maahanmuuttajien rikollisuudella on selkeä yhteys työttömyyteen, pieniin tuloihin, syrjintään sekä nuorten ristiriitaiseen asemaan kahden kulttuurin välissä.
Vuosina 1999-2001 maahanmuuttajien osuus väestöstä kasvoi prosentin kolmasosan, mutta heidän saamiensa rikostuomioiden määrä kasvoi puoli prosenttia. Eniten lisäystä on väkivalta-, huume- ja omaisuusrikoksissa.
Rikostuomioita selvittänyt tutkimuspäällikkö Juhani Iivari Stakesista kertoo, että eri maahanmuuttajaryhmät syyllistyvät erityyppisiin rikoksiin. Esimerkiksi väkivaltarikoksia tekevät eniten Irakista, Iranista ja Turkista tulleet.
Omaisuusrikoksia tekevät eniten vietnamilaiset, entisen Jugoslavian alueelta tulleet sekä afrikkalaistaustaiset. Huumerikoksiin syyllistyvät eniten Somaliasta ja Virosta tulleet. Syntyperäiset suomalaiset puolestaan ovat ylivoimaisia rattijuoppoudessa.
Iivarin tutkimus perustuu rikoksesta epäiltyjen yhden vuoden aikana saamiin tuomioihin, jotka ovat tulleet vakavimmasta rikoksesta. Hän on myös suhteuttanut aineistot väestöryhmien ikäjakauman ja sukupuolen mukaan.
Tutkija korostaakin, että tilastoihin ei pidä tuijottaa suoraan.
- Esimerkiksi poliisin rikostilastoista voi saada väärän kuvan. Maahanmuuttajissa on suhteellisesti enemmän nuoria, ja nämä tekevät muuta väestöä enemmän rikoksia sekä suomalaisten että maahanmuuttajien parissa. Kokonaiskuva vääristyy, jos tätä ei oteta huomioon.
Iivari kertoi tutkimuksestaan Nuoret lainrikkojat -seminaarissa Tampereella. Torstaina alkanut kaksipäiväinen seminaari kerää noin 170 asiantuntijaa eri aloilta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Koijaripiru kirjoitti:

Mitä yhteistä heillä on?

Kummankin kokoomuslaisen sanomisista on Katainen irtisanoutunut.

Mitä eroa heillä on?

Eero Lehteä ei (ainakaan vielä) ole tuomittu edes kunnianloukkauksesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu