Vihreät ovat

stalinisteja

Taistolaiset on vihreiden ydin.

5

303

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietäväaivo

      joka vihreää äänestää, oli se tehtaan omistaja tai savuttavalla ooppelilla ajava työtön....:

      äänioikeus pois ja avohoitopaikka 10 vuodeksi psykiatriseen hoitoon.

    • Loisti

      ...mutta kyllähän tuo on jo tiedetty aikojen alusta.

      SDP:n tukipuolue.

      • kenen joukoissa seisoo

        Vihreät ovat kommunistinen kokoomuksen puutarhaosasto, jotka stalinistiseina natseina höpöttävät tasa-arvosta ja oikeudenmukaisuudesta. Nuo työttömät akateemisesti koulutetut pitkätukka-toimitusjohtajat vievät leivän duunareilta ja yrittäjiltä viljellessään hammpua luomutiloillaan Helsinkiläisessä kellarikapakassa.

        Näin on, ainakin jos uskomme näillä palstoilla esitettyjä arvioita.


    • Jyrkkä

      Stalinisteilla/stallareilla viitataan tietenkin Staliniin. Millainen on nykypäivän stalinisti?
      Ehkä sitä voisi lähteä purkamaan siitä, mitä oli Stalinin hallinto ja verrata sitä nykypäivään.

      Proletiaatiin diktatuuri:
      Vain työväestön järjestöillä sai olla valtaa. Kaikki muu pyrittiin vaientamaan. Todellinen valta oli tietenkin työväestön johtajistolla, ei työläisellä.

      Poliisivaltio:
      Johtajien etua (kansan nimissä tietenkin) vartioitiin laajojen poliisivoimien avulla. Eri mieltä olevat leimattiin rikollisiksi ja kansanvihollisiksi. Mielenosoituksia ja ilmaisunvapautta pyrittiin rajoittamaan.

      Tiedotusvälineitä sensuroitiin ja ne olivat vallanpitäjien ohjissa. Järjestelmän arvostelijat eivät saaneet kunnon töitä tai joutuivat jopa vankilaan.

      Valtioon sitouttaminen:
      Ihmiset tehtiin riippuvaiseksi valtiosta. Tavalliset ihmiset eivät omistaneet tuotantovälineitään. He maksoivat paljon veroja, jotka palautettiin valtion kautta eri etuuksina. Itsenäisiä talonpoikia ei enää ollut, vaan ne yhdistettiin suuremmiksi tiloiksi, kolhooseiksi. Kun ihmiset oli saatu taloudellisesti riippuvaiseksi yhteiskunnasta, niin yhteiskunta tunkeutui joka elämänalueelle. Kukaan järkevä ei pure ruokkivaa kättä.

      Propaganda:
      Kun tiedotusvälineet oli hallinnassa, niin voitiin esittää vain miellyttäviä totuuksia ja epämiellyttävistä voitiin jopa valehdella päin naamaa. Mitä suurempi valhe, niin sitä varmemmin ainakin osa menee läpi. Jos joskus jotain pääsi sensuurin läpi, niin suututtiin ja asiat vaiennettiin tehokkaasti.

      Siinä joitain kohtia. Kuulostaa pelottavan paljon nykysuomelta. En voi kyllä löytää yhtymäkohtia vihreisiin, mutta olen varmaan propagandan uhri:)

    • Eduskunta on niin vahvasti vasemmistolainen että on täysin naurettavaa vaatia porvarihallitusta. Lisäksi heiltä puuttuu ammattitaito. Porvarihallitus on jo mahdollisuutensa saanut ja Suomen kansa ei ole mikään kokeilu esine.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      153
      7522
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      130
      5189
    3. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      43
      2670
    4. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      263
      2283
    5. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      81
      2218
    6. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      67
      2078
    7. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      566
      2047
    8. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      56
      1110
    9. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      291
      1077
    10. Laittaisin whatsuppissa viestin

      Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.
      Ikävä
      66
      1055
    Aihe