Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Ruskeat kumisaappaat

Siispä bongasin ruskeat nokialaiset kirpparilta...
Kokoa on 37 ja kunto hyvä ellei erinomainen.
Malli on kuin kontioissa mutta ne ne ei varmaankaan ole.
Mahdollisesti Jannet???
Varsien yläreunassa on n.3cm mustaa ja siitä alaspäin kaikki tummanruskeaa, lähes mustaa. Pohjat ovat vaaleat.
Kiristysnauhat samanlailla kuin kontsuissa.

Auttakee mallin kanssa.

Sit haluaisin myös tietää missä hinnoissa tuollaiset liikkuu? Eli, maksoinko niistä turhan paljon.
121946
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

En kyllä tiedä, vaikka olenkin jonkinlainen kumpparien tuntija. Tuollaisia en ole ikänäni nähnyt.

Äänestä

viiden euron ole kannattanut maksaa,
siinäkin jo ylihintaa!

Äänestä

Harvinaisuuksista ei koskaan maksa ylihintaa.
Nokian kaikista malleista ei minullakaan ole täyttä tietoa. Itse voisin maksaa tuollaisista useita kymmeniäkin euroja. Riippuu vähän saappaiden "kokonaisuudesta". Jos kokonaisuus on kohdallaan, hinta on sivuseikka.

Äänestä

kontiot, niitä on joskus vuonna yksi tai kaksi tehty ruskeana.

Äänestä

Oliskohan malli nimeltä Yukon? Tätä ei juuri ole kotimaassa myyty, lähinnä vientimalli. Toisaalta Yukonit lienevät olleet vihreitä. Jannea ei kait ole tehty ruskeana.

Äänestä
  • Muistaakseni Jannea tehtiin ruskeena, sillä mun faijalla oli sellaiset 50-60-luvun saappaat jotka oli lähinnä Jannea. Eli jonkilaiset Tapioiden edeltäjät (ei kiristysremmejä, eikä heijastusnauhoja) korkeus n 35-37 cm ja varrensuiden kummalakin puolella oli pieni, ehkä 3 cm pitkä kumipala josta sai otteen vedetessä saappaat jalkaan. Malli oli musitaakseni sisältä aika tilava jalkaterän kohdalla, mikä sai aikaan sen, että saappaat tuntuivat hölskyvän jalassa. Kontiot tai Tapsathan eivät nykyään tunnu mitenkään liian tilavilta . Yukonia en ole nähnyt kuin vihreänä vaalean ruskealla pohjalla. Se tehtiin kait lähinnä Kanadan markkinoita varten, ja yksi pari kaupattiin n. kuukausi sitten harvinaisuutena jenkki- e-bay'ssa (ebay.com) hintaan 150 $. Ei mennyt kaupaksi.
    Lisäksi muistan että Kontioita on tehty joku erä vaalean ruskealla pohjalla. Naapurilla oli sellaiset 70-luvulla. Yukon on siis samanlainen kuin tämä saapas mutta vihreä.

    Äänestä

Heijastinnauhat ja kiristysremmit ovat ihan kuin kontioissa.
Tiedä sitte että, onko kontioita tehty joskus ruskeana...

Olisiko joku keräiliä kiinnostunut ostamaan ko. saappaat?

Äänestä
  • .. Huuto.nettiin, kyllä ne siellä menee kaupaksi! Ja usein hyvään hintaan.

    Äänestä

  • myyntiin.. kirjoitti:

    .. Huuto.nettiin, kyllä ne siellä menee kaupaksi! Ja usein hyvään hintaan.

    Paljon siel saappait on kaupan,
    usein liian ylihinnoiteltuu ja
    kauppatavara käteen jää.
    Omat kyllä pois saa, jollei
    jo itse ylihintaa maksanut ole.

    Äänestä

Ruskeasta väristä sen veran vielä, että se on Suomessa tosi harvinainen kontion tapaisissa korkeissa miesten saappaissa. Nokia teki noin 10 vuotta sitten erän Finnwald'eja joissa oli tuo takanyöritys ja musta pohja. Partioaitan mukaan ne eivät juurikaan liikkuneet ja ne myytiin sitten alennuksessa pois. Olin silloin viittä vailla ostamassa, mutta en sitten kuitenkaan ostanut, lähinnä tuon lötkön varren takia. En oikein pitänyt siitä saappaan mallista. Nyt sitten olen korjaamassa virhettäni kun skottitehdas Hunterilta on tullut taannoin suklaanruskea malli markkinoille. Sellaiset olen nyt hankkimassa. Siistit saapaat ja hyvät jalassa kunhan muistaa laitta ergonomiset pohjalliset (lisää kyllä 'yhden koon' mutta kannattaa ehdottomasti).

Äänestä

Tarvitseeko minun nyt tyytyä tähän epätietoisuuteen mikä on jäänyt saappaista?
Kukaan ei ole antanut asiasta minkäänlaista "varmaa" vastausta.
Voiko väittää että, minulla on ruskeat kontiot? Vai ovatko ne kontsut???

Pitäisikö laittaa kuva johonkin? Saattaisi ainakin auttaa tunnistamisessa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nokian kirjoitti:

Siispä bongasin ruskeat nokialaiset kirpparilta...
Kokoa on 37 ja kunto hyvä ellei erinomainen.
Malli on kuin kontioissa mutta ne ne ei varmaankaan ole.
Mahdollisesti Jannet???
Varsien yläreunassa on n.3cm mustaa ja siitä alaspäin kaikki tummanruskeaa, lähes mustaa. Pohjat ovat vaaleat.
Kiristysnauhat samanlailla kuin kontsuissa.

Auttakee mallin kanssa.

Sit haluaisin myös tietää missä hinnoissa tuollaiset liikkuu? Eli, maksoinko niistä turhan paljon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu