Aika hauska juttu, kone kertoo ihmisen rypälepersoonan, www.viinilehti.fi/viinikone, mä olin Riesling, onneksi en laatikkoviini!!
Viinikone, mikä rypäle sinä olet?
17
1509
Vastaukset
- mayanna
testi! Tämä Sangiovese lähtee nyt ulkoilemaan! Mukavaa päivänjatkoa kaikille!
- whirl.wiNd
viinistä perusta yhtään, joten jätän testin tekemättä. Mutta sinänsä hieno ja varmasti hauskakin idea. :)
- animattiN
kukas se nyt poisti viestinsä ja sitten kitisee muitten poistoista kun muut poistelee.
- animattiN
Mutta pyytäisin ettet sotkeennu minun ja kadunmiehen asioihin. Jos miehellä on otsaa puhua sellaisista asioista mistä ei tiedä mitään vastatkoon niistä myös.
Kadunmiehestähän se on kiinni pitääkö viestinsä esillä vai ei.
Vai leikkiikö hän taas että kukaan nikitön/ nikillinen ei saa nähdä viestiäni taikka poistan ne.
Alkoholista en ole sorbuksen maussa puhunut vaan suoraan sen oikeasta mausta. No jokainen kokeilkoon itse. Omaan suuhuni en sitä jäteviinä pistäisi. Kokeilkaa saman tien Aberiittaakin... - animattiN
että löysit sen. Mutta luitko tarkkaan mitä siinä puhuttiin tästä sorbuksesta. Toki makuasioistahan ei voida kiistellä, mutta mahtaa holisteilla olla ihmettelemistä jos kuulevat että heidän juomaansa käytetään gourmetruokiin. Taitaisivat olla ylpeitä että heidän juomansa kelpaa rikkaittenkin pöytiin. Tuo kirjoittamani sana (gourmet) taitaa olla väärin kirjoitettu.
- animattiN
Olivat vain minun heittoja, mutta jos et ole aikaisemmin maistanut koko tuotetta, kehoitan sinua ensin tekemään niin. Voihan toki olla että pidätkin siitä mausta, varsinkin ruuan laitossa.
Pihlajanmarjathan ovat hyviä muuten ruuan laitossa ja minulla oli yhteen aikaan venäjältä tuotuja hilloja joita siten käytin milloin minnekkin. Ei ku ne olikin karpaloita... Tässäpä toinen resepti, sokerin määrää vaihdellen sopii hedelmien ja juustojen kanssa oikein hyvin
http://paakari.net/reseptit.php?id=1962&cat=11
Sorbus-sabayon
Tarvitset:
5 munan keltuaista
150 g sokeria
3 dl Sorbus-pihlajanmarjaviiniä
2 dl vispikermaa
Valmistus:
Mittaa teräskulhoon keltuaiset ja sokeri, vaahdota ainekset kevyesti. Lisää pihlajanmarjaviini ja nosta kulho vesihauteeseen. Kuumenna keitosta koko ajan vatkaten, kunnes kastike kuohkeutuu ilmavaksi ja sakenee. Nosta kulho vesihauteesta ja vatkaa edelleen, kunnes kastike on huoneenlämpöistä. Vaahdota kerma ja sekoita kermavaahto kylmän sabayonen joukkoon.
on saksalainen rypälelaji ei pakkausmuoto, rakas ystäväni. Tai ehkä joku sen sinulle jo ehti kertoakin.
- saa...
testiä tehtyä',miksi?
Ketjusta on poistettu 26 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 172373
- 441261
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70907Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää135838- 45831
- 59797
- 42766
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44735Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164722Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130684