Olen opiskelemassa Wienissä ja ensimmäinen takaisku tuli lauantaina 10.3.2007. Huomasin iltapäivällä, että lompakosta oli varastettu MasterCard (Nordea) ja n. 50 euroa rahaa. Heti soitto sulkupalveluun ja kortti suljettiin.
Menin sitten katsomaan Solosta, että oliko sillä tehty ostoksia. Noin 500 eurolla oli ostettu kaikenlaista. Kiva, kiva. Menin tekemään samantien poliisille rikosilmoituksen asiasta.
Nyt olisin kysellyt, tietääkö kukaan korvaako joku toinen taho (ilmeisesti Nordea) aiheutuneet ostot? Suljin kortin tosiaan vasta lauantaina iltapäivällä, kun olin huomannut sen puuttuvan. Varkaus oli tapahtunut jo perjantai iltana kello 21 aikaan. Nordean yleisissä korttiehdoissa sanotaan, että vasta kun kortti on suljettu niin kortinhaltijan vastuu ostoista poistuu. Jäävätkö perjantain klo 21 - lauantain klo 14 välillä tehdyt ostokset minun maksettavakseni?
varastettu mastercard wienissä
6
1723
Vastaukset
- jups..
Jos ostokset on tehty ennen kuin kortti on ilmoitettu varastetuksi niin ne ovat sinun vastuullasi. Jos ostoksia on tehty kortin sulkemisen jälkeen niin ne eivät mene enää sinun laskuusi. Kortti ehdoissa on se, että kortin omistajan on pidettävä hyvä huoli kortistaan.
Ohessa korkeimman oikeuden päätös yhdestä kortti varkaudesta..
http://www.finlex.fi/fi/oikeus/kko/kko/2006/20060081?search[type]=pika&search[pika]=kortti
jos linkki ei toimi niin tuossa diaarinumero, jolla voi suorittaa haun tuolla finlexissä: S2005/679
Rikosilmoitus kannattaa tehdä ja toivoa parasta..Jos myyjä on laiminlyönyt omia velvollisuuksiaan (kuten kortin käyttäjän henkilöllisyyden tarkastamisen tilanteessa jossa se olisi pitänyt tarkastaa), sillä perusteella luottokorttiyhtiö voi jättää maksun maksamatta kauppiaalle. Silloin sitä ei peritä asiakkaaltakaan.
- james
Timontti kirjoitti:
Jos myyjä on laiminlyönyt omia velvollisuuksiaan (kuten kortin käyttäjän henkilöllisyyden tarkastamisen tilanteessa jossa se olisi pitänyt tarkastaa), sillä perusteella luottokorttiyhtiö voi jättää maksun maksamatta kauppiaalle. Silloin sitä ei peritä asiakkaaltakaan.
täytyy toivoa, että näin kävisi. Ostokset olivat luokkaa 140€ ja 265€. Mutta paikallinen tapa on ollut, että minultakaan ei ole kysytty vielä edes 80€ ostoksissa ajokorttia tai passia. Huomenna soitto pankkiin ja taistelu alkaa.
esimerkissä jonka nm. jups.. jätti oli kuitenkin kyseessä sellainen tapaus, jossa kortin omistaja ei ollut itse huomannut kortin katoamista vaan pankki oli soittanut hänelle.
Minulla on pöydällä poliisilta saatu rikosilmoitus, jonka luulisi auttavan vastuun siirtymistä.. Tuon oikeusprosessin kuvauksesta pikaisesti lukiessani en huomannut mitään tapahtumaketjun siitä osasta, jossa osapuolina olivat varastetun kortin väärinkäyttäjä, hänelle tuotteita tai palveluja myynyt liike ja tälle korttimaksun hyvittänyt pankki. Kortilla tehdyt ostoksethan ovat yksityiskohtaisesti jäljitettävissä.
Minäkin olen ajatellut, että kortti on turvallisempi maksuväline kuin setelit. Sen vuoksi ymmärrän täysin, että kyseinen henkilö kätki setelit housujensa sisätaskuun, mutta ei korttia.
Visa on ollut riitatilanteissa aina vahvasti kuluttajan puolella. Tuosta jutusta saa kyllä sen käsityksen, että Nordea käy mieluummin oikeutta omaa kuluttaja-asiakastaan vastaan kuin rikollisia vastaan, jotka kortin varastivat ja väärinkäyttivät.
- kuinka
sitten kävi!=) Onnea matkaan! Auttaakohan vakuutus mitenkään tollaisissa tapauksissa?
- perso makealle
Minultakin vietiin koko lompakko, siis myös Visa tammikuussa Helsingissä. Nyt tuli 1500 euron laskun Luottokunnalta. Olivat päättäneet, että minulla on korvausvelvollisuus, koska en ollut heti ilmoittanut katoamisesta. Huomasin lompakon kadonneen vasta kolmantena päivänä, koska en ollut tarvinnut lompakkoa aiemmin. Toki rikosilmoitus on tehty jne. Varas ehti käyttää yli 2500 eurolla Visaani käteinen ja muu kiva meni. Taistelen maksua vastaan kaikin keinoin. Onko kellään muulla kokemuksia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1302245
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu261958Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti121489Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett121337Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis701231- 931048
- 17967
- 88913
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon17800Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks115752