Aattelin laittaa tänne tälläsen aina kun oon paikalla....sanokaa jos on typerä idea.
Mula on kirja jossa on jokaiselle päivälle oma mietelause ja usein ne on ihan miettimisen arvoisia:)
Tän päivän mietelause on: Harvat ihmiset elävät tätä päivää - useimmat suunnittelevat vain huomista.
-Jonathan Swift-
Näinhän se on..koskahan me opitaa että elämän paras hetki on juuri nyt ja tässä.
Päivän mietelause
52
19825
Vastaukset 52
- Pussipuskapiru
mää opin esikatselemaan tekstin, ettei tulis noita hitsin kirjoitusvirheitä:))
- Naljakas
Hauskojakin virheitä.
Tekemätön loistaa virheettömyydellään.
- pilvilaiva
Tarkkaile ajatuksiasi ja niistä tulee sanoja, tarkkaile sanojasi ja niistä tulee tekoja.
"Epäröinnin kynnyksellä kysy itseltäsi, kuinka paljon rohkeutta uskallat jättää tänään käyttämättä."
:)- koeputkiaikuinen
Ihmisen mielikuvituksen ja tietojen välisen kuilun voi ylittää vain hänen kaipauksensa.
-Kahlil Gibran- - Pussipuskapiru
Älä usko ihmisistä liian hyvää; he muistuttavat sinua enemmän kuin uskotkaan.
-Otto Weiss-
Niinpä niin.....onhan tuossa vinha perä..- Pussipuskapiru
sound kirjoitti:
Jos jokainen vastaan tuleva ihminen hymyilee, kannattaa katsoa peiliin.
Täällä Suomessa kyllä pitää paikkansa - jos sulla on vaikka papiljotti päässä tai nenä noessa niin sillon vastaantulijat hymyilevät..ei juurikaan muuten:)
Ihmiset rakastavat kauhuskenarioita tulevaisuudesta siksi että usko hyvään kehitykseen on meille arkinen itsestäänselvyys.
- pilvilaiva
Jokaisen on maalattava sateenkaarensa käytettävissään olevilla väreillä.
- Pussipuskapiru
eilinen nelosen dokumentti pienetä tytöstä jolla on erittäin harvinainen sairaus jossa hänen lihaksensa muuttuvat luuksi ja lopputulos on patsasta muistuttava ihminen joka ei pysty lainkaa liikkumaan...
Surullinen dokkari, joka oli kuitenkin täynnä elämäniloa kaikesta huolimatta... - kesä-mamma
Mistähän johtuu, että hyvin monella on sateenkaaressaan vain harmaan eri sävyjä. Toisilla taas räiskyvän punaisia. Itsessäni näen keltaisen eri vivahteita, sekä myös torjuvaa sinistä.
- pilvilaiva
kesä-mamma kirjoitti:
Mistähän johtuu, että hyvin monella on sateenkaaressaan vain harmaan eri sävyjä. Toisilla taas räiskyvän punaisia. Itsessäni näen keltaisen eri vivahteita, sekä myös torjuvaa sinistä.
olen huomannut että sateenkaaren värit vaihtelevat, toisinaan oma sateenkaareni on sävytetty tummin sävyin, mutta pääasiassa siellä on oranssin eri vivahteet alkaen lähes keltaisesta päättyen melkein tummaan punaan.
- koeputkiaikuinen
Älyn tiirikalla voidaan paljon avata - ei kuitenkaan sydämiä
- V.A. Koskenniemi- - koeputkiaikuinen
Kun on korviaan myöten kusessa, on parempi pitää suunsa kiinni...
- mahdollisesti tai luultavasti
Anna äänesi, kuiskaamallakin kuulut.
ÄÄNESTÄ! - ystäväiseni
Elä itse elämäsi, kukaan ei tee sitä puolestasi.
Nuku kun nukuttaa, älä nuku jos ei nukuta.
Keskiviikko on silloin kun laatikossa on aku ankka. :D
S.T:n omaa tuotantoa. ;) - Toivo
Torstai on Toivoa täynnä:=)
- pilvilaiva
täältäkin, teepussin kertomaa :)
Jos murhe on kestänyt kauan, ei onni ole enää kaukana.
Viktor Hugo - pilvilaiva
Rakkaus synnyttää mustasukkaisuutta ja mustasukkaisuus tappaa rakkauden.
- Pussipuskapiru
näinhän se vissiin on, pitäs säilyttää se kultanen keskitie noissa rakkausasioissakin:)
perjantaille:
Kuinka virkistävältä tuntuukaan kun huomaa olleensa kerrankin väärässä.- Makeinen85
Rakaus rikoa jonkun sudämen ei ole Aurinkoa sydämesä se ole hyvä siis olen kaan kiva Aurnkoisia toisille hyvä päivän jatkoa
- Pussipuskapiru
Vanheneminen on ainoa tapa elää kauemmin.
-Francois Auber-
Voiko asiaa enää selvemmin ilmaista:))) - sattumoisin***
Pienen pippurisen paras paikka on sopassa.
Mun mielestä blondit ja tummat on parhaita.
Ei taida oikeen mahtua mietelausegenreen ;)- Pussipuskapiru
Raha ei tee ketään onnelliseksi, mutta itken mielummin Jaguarissa kuin linja-autossa.
-Francoise Sagan-
Juuuuuu.........nyyh...
- pilvilaiva
:((
- miettiny**
Asioista on yleensä kolme näkemystä. Sinun, minun ja oikea.
- yksi miete
maksa samalla mitalla niille,jotka ovat sinua auttaneet :)
- OlinpaKerran
kirjoitusvirhe. :))
- Saunamajuri...
Toiselta palstalta.
Ilmojen halki käy lentäjän tie,
vaikka perse välillä maata viistääkin:) - Palstanaakka
Menisköhän, laittaiskohan, viittisköhän, jaksaiskohan. Tässä olis tämmönen tiistai aikaa funtsii noita.
- Pussipuskapiru
Tän keskiviikon mietelause on:
Älä pelkää että elämäsi loppuu; pelkää sitä, että se ei koskaan ala.
-Grace Hansen-
Kuinkahan moni meistä ajattelee että huomenna teen sitä ja tätä ja huomenna asiat on toisin...ja huomenna on aina huomenna, eihän huomista saa koskaan kiinni....se on kun varjoaan jahtais.- Palstanaakka
Tex Willer ampui varjonsa.
Mutta oikeesti, tollaista manjaana vaiheita tulee joskus elettyä. - ja kirjoitetaan että:
Maisema on sieluntila. Amiel
- t päälle:)
Hyvin harkittu saattaa jäädä kokonaan katumatta.
Ite funtsin. - pilvilaiva
tässäpä lauantaipäivälle ajatus:
Jonka sydän on avoinna kauneudelle, se huomaa kauneutta joka paikassa.- Pussipuskapiru
Elämä, joka kuluu virheitä tehdessä, on sekä kunniallisempi että hyödyllisempi kuin elämä, joka kuluu mitään tekemättä.
-George Bernand Shaw-
Mitäs tohon muuta vois sanoo muuta kun että yrittänyttä ei laiteta..elämä on elämistä varten. - pilvilaiva
Pussipuskapiru kirjoitti:
Elämä, joka kuluu virheitä tehdessä, on sekä kunniallisempi että hyödyllisempi kuin elämä, joka kuluu mitään tekemättä.
-George Bernand Shaw-
Mitäs tohon muuta vois sanoo muuta kun että yrittänyttä ei laiteta..elämä on elämistä varten.elämänviisaudet ovat niin mietittyjä että ei niihin ole paljoa lisäämistä :)) Virheistä opitaan jos opitaan....toivottavasti kuitenkaan kenenkään elämä ei mene pelkästään virheitä tehdessä, kyllä sellainenkin masentaisi jos ei koskaan mitään oikein osaisi tehdä.
- minä vaan
pilvilaiva kirjoitti:
elämänviisaudet ovat niin mietittyjä että ei niihin ole paljoa lisäämistä :)) Virheistä opitaan jos opitaan....toivottavasti kuitenkaan kenenkään elämä ei mene pelkästään virheitä tehdessä, kyllä sellainenkin masentaisi jos ei koskaan mitään oikein osaisi tehdä.
mutta olis se ainaski hauskempi elämä kuin elämä jossa ei tee mitään! Joskus virheiden teko voi olla hauskempaakin kuin onnistuminen.
- Turun Flikka
äsken telkkaris, et oikkiastas on mukavaa ku on rauhallist, eikä tapahru mittä.
Se tuli niin hymyhuulin et mua rupes ihan naurattama, ku jokkut ain valittava, et on tylsää ku ei mittän tapahru. - Minä hyvä
pari mietelausetta:
- ei aamua, ettei tarvittse kusematta olla.
- ei ole kova nälkä kun välillä syö.
- kun on vanha, ei muista enää panna.- kukkelikikkeli
Maanantaina ei mahlat enää juokse.
Tiistaina tissiliivit pestään.
Keskiviikkona kellitään kevyesti.
Torstaina toivotaan toista kertaa.
Perjantaina peräpää pestään.
Lauantaina lastit lasketaan.
Sunnnuntaina suihin otetaan.
- einari..........
''Palan mieluummin auringossa, kuin loppuun''
- peppi48.v
Kainalosauvojen varassa kulkeva nuori intialainen opiskelija oli kuuluisa ystävällisyydestään. Hänen toverinsa kunnioittivat häntä, ja hän menestyi loistavasti opinnoissaan. Kerran muuan opiskelutoveri tiedusteli, miksi hän joutui käyttämään kainalosauvojaan.? Nuorukainen kertoi sairastuneensa lapsihalvaukseen. Toinen kysyi, kuinka hän sellaisen onnettomuuden jälkeen pystyi elämään niin rohkeasti ja iloisesti. "Sairaus ei vaikuttanut sydämmeeni", nuorukainen vastasi hymyillen.
nuorukainen kertoi sairastaneensa - peppi48.v
peppi48.v kirjoitti:
Kainalosauvojen varassa kulkeva nuori intialainen opiskelija oli kuuluisa ystävällisyydestään. Hänen toverinsa kunnioittivat häntä, ja hän menestyi loistavasti opinnoissaan. Kerran muuan opiskelutoveri tiedusteli, miksi hän joutui käyttämään kainalosauvojaan.? Nuorukainen kertoi sairastuneensa lapsihalvaukseen. Toinen kysyi, kuinka hän sellaisen onnettomuuden jälkeen pystyi elämään niin rohkeasti ja iloisesti. "Sairaus ei vaikuttanut sydämmeeni", nuorukainen vastasi hymyillen.
nuorukainen kertoi sairastaneensaJokaisen joka haluaa arvostella on hankittava oikeus siihen, myös rakentavaan ja myönteiseen arvosteluun. Ennen kuin ihmisellä on lupa peukaroida toisen itsetuntoa, hänen on osoitettava kunnioituksensa tätä ihmistä kohtaan ihmisenä. Vasta kun luottamuksellinen suhde on huolellisesti rakennettu, on ansainnut oikeuden keskustella mahdollisesta arasta aiheesta. Silloin on tarkoitusperät selvitetty.
- surfin golfin
Päivän kieli-isku: Miksi surffaisit, kun et golffaakaan?
Kirjoita siis surfaus yhdellä äffällä! - masse-vasse
Hei, camoon, kelaa nyt. Tää on just tätä... Leo-Pekka Tähden valmentaja...
Ketjusta on poistettu 82 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa912106Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as391373Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu1371025Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.225984- 82846
- 95843
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo215734- 79731
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,53717- 91680
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79638- 45620
- 35611
- 55517
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.27503Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin14470Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28462- 35454
- 40437
- 33433