USAn terveydenhoito täyttä roskaa

http://www.turunsanomat.fi/kotimaa/?ts=1,3:1002:0:0,4:2:0:1:2007-03-12,104:2:444520,1:0:0:0:0:0:

Pidetään vaaleissa huoli että mm. tätä asiaa eivät porvarit pääse Suomessa pilaamaan USAn malliin. Nehän yksityistäisivät kaiken, ja kuten tiedetään yksityistäminen on prosessi jossa tuotantopyramidin huipulle syntyy LOINEN, joka imee pääomatuloina ne rahat jotka muuten käytettäisiin vanhusten ja sairaiden hoitoon.

Se, ja vain se on syynä jenkkien terveydenhoidon surkeaan tilaan, siellä loisia riittää.
3278
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

USA:ssa ollaan jo pitkään oltu julkisella puolella samassa tilanteessa kuin täällä, eli ei hoideta terveyttä vaan sairautta.

Koska sairauden hoitaminen on aina kalliimpaa kuin terveydenhoitaminen, ja kulut vain kasvavat ajan edetessä, on looginen seuraus se, että USA:ssa sairaudenhoito on kalliimpaa kuin täällä.

Meillä on onneksi vielä teoriassa olemassa terveydenhuolto, vielä kun saataisiin se toimimaan.

Esimerkkinä hammashuolto. Jos sinulla on pari reikää, menee niiden paikkaamiseen noin 4-12 kuukautta. Tämän jälkeen sinulla on kolme reikää lisää ja taas paikataan. Paras puoli tässä on se, että tämä tulee vielä sinulle kalliimmaksi kuin yksityisellä käynti (jossa homma hoidetaan käynnillä tai parilla kuntoon).

Erikoista taloudenhoitoa, mutta kaikki tähän ovat halunneet... Siis kaikki vallassaolijat.

Äänestä

Tämähän osoittaa sen minkä kaikki Yhdysvalloissa asuneet ovat tienneet aina, terveydenhoidossa on Yhdysvalloissa aivan eri luokkaa olevat resurssit kuin Suomessa. Rahaa on käytettävissä 4800€/as , kun se on Suomessa 1700€/as Pelkästään kunnallinen (täysin ilmainen potilaalle) puoli on huomattavasti enemmän kuin Suomen koko terveydenhoito/as , ja Yhdysvalloissa on kunnallisen terveydenhoidon piirissä alle 50% asukkaista. Lääketieteen kehitys ja sairaanhoidon taso on Yhdysvalloissa, kaikkien kommunistien mielipahaksi, maailman huippuluokkaa.

Äänestä
  • "*Terveydenhuolto mikä on kallis.*

    "Euroopassa haetaan tehokkuutta yksityistämisen ja kilpailun lisäämisen kautta. Tulilinjalla ovat julkiset palvelut ja varsinkin terveydenhuolto. Tässäkin Ameriikka opettaa, ettei asia ole aivan yksinkertainen.

    Yhdysvaltojen terveydenhuoltojärjestelmä vie rahaa henkilöä kohti laskettuna eniten maailmassa; noin 2,5-kertaisesti sen, mitä esimerkiksi Englannissa, ja silti osa kansasta jää hoidon ulkopuolelle.
    Yksityistetty terveydenhuolto näyttää tehottomalta eikä toimi kunnolla.

    "Kanadassa on valtiollinen terveydenhuolto, USA:ssa yksityinen, USA:n terveydenhuollon pelkkä byrokratia on kolme kertaa suurempi ja kalliimpi kuin Kanadan."

    "Vahainkotijärjestelmä joka maksaa, yksityinen:
    Tarvittiin kansanliikettä, ettei veteraaneja putsattu kaikesta rahasta."


    http://www.pjoy.fi/lehdet/te040521.htm

    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000333&posting=22000000023980762

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jälleen kerran kirjoitti:

http://www.turunsanomat.fi/kotimaa/?ts=1,3:1002:0:0,4:2:0:1:2007-03-12,104:2:444520,1:0:0:0:0:0:

Pidetään vaaleissa huoli että mm. tätä asiaa eivät porvarit pääse Suomessa pilaamaan USAn malliin. Nehän yksityistäisivät kaiken, ja kuten tiedetään yksityistäminen on prosessi jossa tuotantopyramidin huipulle syntyy LOINEN, joka imee pääomatuloina ne rahat jotka muuten käytettäisiin vanhusten ja sairaiden hoitoon.

Se, ja vain se on syynä jenkkien terveydenhoidon surkeaan tilaan, siellä loisia riittää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu