Vanhusten- ja terveydenhoitoon hän ei esittänyt centin centtiä. Tämä merkitsee ettei tulevalla vaalikaudella Keskustan ollessa hallituksessa panna kuntoon terveysalan palkkausta korottamalla palkkatasoa 20 %, alalle ei palkata 20 000 ammattilaista, vanhustenhoitoon vanhainkoteihin ei palkata tarpeellista henkilöstöä. Suomi on vanhusten kohdalta takapajula.
Edellä mainitut vaatinevat noin 1-1,5 miljaardia euroa.
Pääministeri lupasi kyllä panna kuntoo asioita, jotka ovat maaseudulla tarpeellisia uudistuksia, mutta eivät poista syvintä yhteiskunnassamme olevaa ongelma.
Kokoomus on todennut, että selvitään samoista kustannukista yhdellä miljaardilla.
Sosialidemokraatit ovat kertoneet, että tarve on 2,4 miljardia euroa ja vastannee totuutta.
Miksi oikeisto esittää tarvetta pienempiä lukemia.
Lähtökohta on se, että varataan rahaa veronkevennyksiin, joiden aika tulevalla vaalikaudella on ohi tai niitä pitäisi jakaa vasta, kun tärkeimmät asiat on kunnossa.
Aamu televisiossa Matti Vanhanen tarjosi namusia sinne tänne.
Edellä mainitut vaatinevat noin 1-1,5 miljaardia euroa.
Pääministeri lupasi kyllä panna kuntoo asioita, jotka ovat maaseudulla tarpeellisia uudistuksia, mutta eivät poista syvintä yhteiskunnassamme olevaa ongelma.
Kokoomus on todennut, että selvitään samoista kustannukista yhdellä miljaardilla.
Sosialidemokraatit ovat kertoneet, että tarve on 2,4 miljardia euroa ja vastannee totuutta.
Miksi oikeisto esittää tarvetta pienempiä lukemia.
Lähtökohta on se, että varataan rahaa veronkevennyksiin, joiden aika tulevalla vaalikaudella on ohi tai niitä pitäisi jakaa vasta, kun tärkeimmät asiat on kunnossa.
Aamu televisiossa Matti Vanhanen tarjosi namusia sinne tänne.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vanhasen asialistalla numero yksi on maa- ja metsätalouden verojen vapautus. Tästä Vanhanen pitää kiinni ja siihen menee Vanhasen miljardit, siksi muut on pelkkää ripottelua ja äänestäjien sumuttamista. Vanhusten- ja terveydenhoitoon Vanhanen ei sijoita sentin senttiä, niin kuin se nähtiin Vanhasen hallituksen työskentelystäkin. Vanhasen aikana tämän sektorin vaikeudet syvenivät.
Vanhanen sanoi demarien laittavan kaikki velan lyhennyksiin.
Eihän se pidäpaikkaansa,demarit ovat luvanneet lähes samat asiat mitä keskustakin.
Vanhanen tekee työtä kokoomuksen saamiseksi hallitukseen.Silloin he saavat toteuttaa vähän erilaisempaa politiikkaa,mitä nyt ovat luvanneet.
Vasemmisto SDP etunenässä laskee tarpeen siten, että se laskee bruttona sen, mitä lisähenkilön palkkaus ja palkankorotukset tekevät yhteensä. Eikä mitään muuta.
Oikeisto laskee myös, mitä nämä kulut tekevät yhteensä, mutta vähentää tästä summasta veroina takaisin tulevat eurot. Kun tulee lisää ostovoimaa, niin valtio saa sijoituksestaan takaisin tuloveroina 30 % ja ALV kautta 22 % sijoituksestaan. Tästä johtuu oikeiston ja vasemmiston laskelmien ero.
Tämän kaltaisten toimien kustannukset täytyy laskea nettomääräisenä, jotta ei syyllistyttäisi Heinäluoman kaltaisiin vääriin laskelmiin.
Demari osaa kyllä laskea, kuinka kalliiksi joku hanke tulee, jos he vastustavat jotain uudistusta. Ilmeisesti nytkään ei ole tarkoitus hoitaa sosiaalipuolta kuntoon, kun se kerran maksaa nin paljon, eikä demareiden mielestä siihenb ole nyt varaa. Siksi laskelmat tehdään yläkanttiin, tarkoitushakuisesti.
Nythän on ollut trendi, että toimittajat päättävät mistä puhutaan. Terveydenhuollosta ei kysytty. Se säästettiin Heinäluomalle. Hän pääsee kertomaan, kuinka viime kaudella satsattiin paljon terveydenhuoltoon. Sen voi jättää mainitsematta, että ne rahat kyllä suurelta osin käytettiin työterveyshuoltoon.
Eläkkeiden korotus ja verotuksen korjaaminen tuli kyllä mainittua, mutta tämä työntekijöiden palkankorotusasia ilmeisesti on ammattiliittojen heiniä. Jos valtio alkaisi tehdä palkankorotuksia, niin sitähän riittäisi. Hoitajia on jo otettu lisää laitoksiin ja se on myös luonut välittömästi hoitomaksujen korotusta.
Laitoin merkille, että kaikki ne asiat, mistä demarit ovat pitkään olleet vastuussa, kuten työvoimahallinto ja sosiaalipolitiikka, siis köyhyysongelma, ne on laitettu kokoomuksen ja keskustan vastattavaksi.
Luulin, että Vanhanen joutuu kantamaan Tuomiojankin saamattomuuden, mutta siitä ei vielä kysytty.
kun eivät edes aio pitää lupauksiaan, 12 v hallituksessa se on nähty.
Niin, nimimerkki vaalitoimisto. otappa oikein kalkulaattori tai ruutupaperi käteesi.
Ruutupaperilla tee tiliristikko, Debet vasemmalle ja kredit oikealle.
Merkkaa debettiin kaikki ne tulot joita osoitetaan
ko hallintoalaan. Sitten merkitse kredittiin ne joita SDP on ko hallintoalaan jo luvannut, lisää siihen myös ne menot joita on vaalikauden aikana tullut luvattua.Huomaat yhteenlaskujen jälkeen Että SDP :ssä eletään kuin neuvostoliitossa. Tuöot eivät kata alkuunkaan menoja, hyvä kun puolet