Hei kaikille!
Parvekkeeni on iso, kuuma, lasitettu, etelään. Lobelia kärähtää, samoni tuoksuherne, krassit, päivänsinet ja tomaatit pärjäääävät, samoion pelargoniat.
Haluaisin kesäksi jotain uutta, ehdotuksia?
Kiitos avusta ja hyvää orastavaa kevättä kaikille!
Cosette
Parvekkeeni on iso, kuuma, lasitettu, etelään. Lobelia kärähtää, samoni tuoksuherne, krassit, päivänsinet ja tomaatit pärjäääävät, samoion pelargoniat.
Haluaisin kesäksi jotain uutta, ehdotuksia?
Kiitos avusta ja hyvää orastavaa kevättä kaikille!
Cosette
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tuossa juuri kehaisin anoppini parvekkeelle laittamaani läpinäkyvää rullaverhoa ja kyllä sen takana tuntuu kukat menestyvän. Verho himmentää valoa sopivasti ja silti maisema näkyy. Tarvittaessa sen sitten saa kokonaan ylöskin. Laitoimme pari verhoa peräkkäin ja osa jäi avoimeksi kokonaan. Tuossa mainostin hieman Ulvilan kaihdin nimistä kauppaa jossa ainakin palvelu toimii. Ei ole minulle edes sukua. Soita ja kysy missä lähistölläsi myydään, tai tilaa mittojen mukaan postissa.
Petunia on erinomainen kesäkukka kuumille parvekkeille. Itse lasitin parvekkeeni 2 vuotta sitten, ja silloin siitä tuli liian kuuma mm. päivänsinelle, mutta petuniat pärjäsivät kyllä. Niitä on monta eri lajiketta, oma suosikkini on kerrottu, vaaleanpunaisen eri sävyjä oleva double cascade mist.
Ensi kesäksi varjostan parvekettani (lasikatto) taas niin, että myös päivänsinet jaksavat kasvaa ympäri, kuten ennen. Helpoin varjostuskonsti on laittaa vaalea kangas lasikattoon, ja jos sellaista ei tarvitse, ihan vaan tarjouksesta ostettuja bambukaihtimia tarvittava määrä parvekelasien eteen riittää hyvin varjostamaan suoralta paahteelta. Jos tuntuvat tylsiltä, voi tehdä kuten minä, eli hankkia ohutta, kuviollista kangasta sisäpuolelle ja kiinnittää se joillain nipsuilla kahtimen yläreunaan. Se rullautuu itsekseen kaihtimen sisälle, kun kaihdinta rullaa, mutta vielä näkee ulos ja ilma kulkee. Kuumalla ilmalla voi tietysti pitää ikkunoita auki ja kaihtimia alhaalla, silloin pysyy parveke kohtuullisessa lämpötilassa (oman parvekkeeni lämpöennätys on 56,8 astetta..)