Adventistit ovat hengellisiä juutalaisia.
Hengellinen juutalainen = hengellinen adventisti
kutsumme näin
397
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vanha liitto oli koko Israelin kanssa. Jeremiassa kerrotaan liitosta Juudan heimonkin kanssa erossa muusta Israelista. ->Jer.31:
31. Katso, päivät tulevat, sanoo Herra, jolloin minä teen Israelin heimon ja Juudan heimon kanssa uuden liiton; Tuohon liittoon joka on Juudan heimolle ei pakanoita oteta. Huomaappa mikä ero on Juudan ja Israelin välille profeetan kautta luvattu-> Jer.31:33. Vaan tämä on se liitto, jonka minä teen Israelin heimon kanssa niiden päivien tultua, sanoo Herra: Minä panen lakini heidän sisimpäänsä ja kirjoitan sen heidän sydämiinsä; ja niin minä olen heidän Jumalansa, ja he ovat minun kansani. Kuten huomaat, Israelille vain luvattiin laki kirjoitettavaksi sisimpään. Miksikö? Juudan heimolle jäi Mooses ja Mooseksen kautta tehty vanha liitto. Mutta heillä on myös jakeen 31. lupaus kuulumisesta myös Uuteen liittoon. Ja Herra pitää lupauksensa ja sanansa! Niinkuin huomaat, juutalaisiksi emme ole tarkoitetut oksastettaviksi vaan Kristuksen nuhteettomuuden välityksellä Jeremian tarkoittamaan Israeliin."Roomalaiskirje:
9:4 ovat israelilaisia; heidän on lapseus ja kirkkaus ja liitot ja lain antaminen ja jumalanpalvelus ja lupaukset; "Johanneksen evankeliumi:
4:22 "Te kumarratte sitä, mitä ette tunne; me kumarramme sitä, minkä me tunnemme. Sillä pelastus on juutalaisista. ""
Adventistit väitävät olevansa hengellisiä israelilaisia = hengellisiä juutalaisia joille laki on tärkein pointti omassa uskossaan.
En tunne asiaa, mutta ehkä tällaisia mielikuvia luodaan. Se olisi kovin paha asia.
Nimittäin vapaa kana munii paremmin. Olen varma, että seurakunnat kasvaisivat nopeammin ja taloudellinen siunaus olisi isompi, jos sanouduttaisiin Paavalin lailla irti laista ja alettaisiin julistaa sydämellistä vapautta Kristuksessamme.
Vaatimukset kuuluivat vanhoihin liittoihin. Jeesuksen antamaan veren liittoon kuuluu vapaa antaminen. Maksaminen on eri kuin antaminen.
Lahja annetaan, eikä sitä voida vaatia. Eri asiat.
Luukkaan evankeliumi:
3:11 Hän vastasi ja sanoi heille: "Jolla on kaksi ihokasta, antakoon toisen sille, joka on ilman; ja jolla on ruokaa, tehköön samoin."
Roomalaiskirje:
12:8 jos kehoittaa, niin kehoittamisessaan; joka antaa, antakoon vakaasta sydämestä; joka on johtaja, johtakoon toimellisesti; joka laupeutta harjoittaa, tehköön sen iloiten.
2.Korinttolaiskirje:
9:7 Antakoon kukin, niinkuin hänen sydämensä vaatii, ei surkeillen eikä pakosta; sillä iloista antajaa Jumala rakastaa.
1.Tessalonikalaiskirje:
3:12 Ja teille Herra antakoon yhä enemmän ja runsaammin rakkautta toisianne kohtaan ja kaikkia kohtaan, niinkuin meilläkin on teitä kohtaan,
2.Tessalonikalaiskirje:
3:16 Mutta itse rauhan Herra antakoon teille rauhan, aina ja kaikella tavalla. Herra olkoon kaikkien teidän kanssanne.