Noin kk. sitten toin tytön baarista kämpille ja harrastimme seksiä kondomin kera. Nyt kuitenkin mietityttää, voiko minulla olla jokin sukupuolitauti, koska huomasin seksin jälkeen pestessäni siitintäni, että käsissäni oli tytön kuukautisverta ja koskin verisillä käsillä siittimeni limakalvoille. Voiko veren kautta tarttuvat sukupuolitaudit kuten hiv tarttua tässä tapauksessa. Pelottaa kun on viime aikoina ollut ripulia, pääkipua ja väsymystä. Auttakaa!
sukupuolitautiko?
hiv - positiivinen?
3781
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Niin, vaikka tähän kirjottaa mitä, niin se ei sua auta, jos olet sen jo päähäsi saanut. Joten en mitään tartunta prosentteja rupea edes kertomaan, vaan että ei siihen auta muu kuin testin tekeminen. Oman mielen kannalta suosittelen jo 6 viikon kohdalla otettavaa testiä.
Jos vasta suihkussa sitä verta "hieroit" siittimeesi, niin veri lienee jo kuivunutta?, joten virukst ovat kyllä kuolleet jo siinä ajassa.
No on se mahdollista, että tarttuu. Testeillä siitä selviää. Nyt voit toki jo mennä testattavaksi, mutta kolmen kk:n päästä kannattaa sitten vielä uusia testi. Täälläkin haluaisin kuitenkin muistuttaa että se HIV on kuitenkin toistaiseksi se epätodennäköisin vaihtoehto. Tsemiä sulle!
Ei ole syytä huoleen.sinulla pitäisi mennä isoon veren kiertoon paljon toisen verta tai erittettä,ennen kuin se tarttuu.
taudithan ei elä kovin pitkiä aikoja esim.kädessä.Jos asia vaivaa kovin ,niin mene käymään lääkärin tai hoitsun puheilla.Ne on koultuttetuja ihmisiä,jotka tietää ja osaavat auttaa ja otavat kokeita.