Sapatti on silmäpeitteen merkki koska juutalaiset ovat kristinuskon käsitteestä tarkastellen "pakanoita".
Ts. Jumala puhuu että sapatin pitäjillä on peite silmillään ja tämähän on ihan totta koskien sapattia palvovaa adventistiakin joka luottaa profettansa Ellen White-tyttösen sapattinäkyyn jonka Pääkonferenssi vahvisti adventtitotuudeksi.
Kyllä ne jehovantodistajatkin osaavat tulkita Raamattua omaksi edukseen.
Ts. Jumala puhuu että sapatin pitäjillä on peite silmillään ja tämähän on ihan totta koskien sapattia palvovaa adventistiakin joka luottaa profettansa Ellen White-tyttösen sapattinäkyyn jonka Pääkonferenssi vahvisti adventtitotuudeksi.
Kyllä ne jehovantodistajatkin osaavat tulkita Raamattua omaksi edukseen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Ei ole Mooses paljoa kiinnostanut, ei ollut mielessä nämä jakeet.
3:13 emmekä tee niinkuin Mooses, joka pani peitteen kasvoillensa, etteivät Israelin lapset näkisi sen loppua, mikä on katoavaista.
3:14 Mutta heidän mielensä paatuivat, sillä vielä tänäkin päivänä sama peite, vanhan liiton kirjoituksia luettaessa, pysyy poisottamatta, sillä vasta Kristuksessa se katoaa.
3:15 Vielä tänäkin päivänä, kun Moosesta luetaan, on peite heidän sydämensä päällä;
3:16 mutta kun heidän sydämensä kääntyy Herran tykö, otetaan peite pois.
3:17 Sillä Herra on Henki, ja missä Herran Henki on, siinä on vapaus.
Juutalaisilla ja adventisteilla on peite silmillään (sapatin pitäjät).
Mutta adventistit eivät ole Jumalan omaisuuskansaa ja Herra on luvannut pelastuksen juutalaisille mutta ei piraattijuutalaisille eli aidoille adventisteille.
viettää myös JUMALAN ANTAMAA LEPOPÄIVÄÄ SAPATTIA.
KIITOS HERRALLE TÄSTÄKIN VAPAUDEN LAHJASTA.
VAIKKA MOOSESTA EI OLISI OLEMASSA,NIIN JUMALA ITSE ON ILMOITTANUT LEPOPÄIVÄN TÄYSIN SELVÄSTI,MYÖS UUDESSA TESTAMENTISSÄ,SIIHEN EI TARVITA MOOSESTA.
SAPATTI ON OLLUT JO ENNEN MOOSESTA,JA TULEE OLEMAAN IKUISESTI.
Koska ja missä adventisteille on asetettu sapatti?
Jos en paljoa erehdy, tämä tapahtui vuonna 1846 ja asettajana oli ellen. Asiat ovat välillä näin yksinkertaisia. Ei tähän Moosesta eikä ketään muutakaan tarvita, ellen riittää.
sinun määrättävissä,vaikka kuinka LUULISIT pyhä ja täydellinen ja kaikessa oikeassa olevasi.luulo ei pelasta.Sunnuntain pitäjät palvelevat ihmiskäskyä,kosksa JUmala ei ole koskaan käskenyt pitää sunnuntaita pyhänä,eikä raamatusta löydy minkäänlaista merkkiä siitä ,että sitä pitäisi pitää pyhänä.Te HYLKÄÄTTE JUMALAN KÄSKYN, OPETTAMALLA OPPEJA JOTKA OVAT IHMISKÄSKYJÄ,NÄIN SANOO JEESUS.
OLETKO IHMINEN?Minusta kyllä näyttää,että olet aasi?ei kyllä aasikin sen tietää,että sapattisin saa levätä työstä.et tiedä edes sen vertaa.KOSKA JEESUS SANOI ETTÄ SAPATTI ON IHMISTÄ VARTEN.SIKSI ADVENTISTIT SITÄ VIETTÄÄ,NIINKUIN JEESUSKIN,ja hänen opetuslapsensa.Asiat ovat näin yksin kertaisia,niin sinäkin.
Ymmärrän, että ihminen lepää silloin, kun siihen on mahdollisuus. Sitä en ymmärrä, että on pakko levätä juuri lauantaina. Jeesus sanoi myös, ettei ihminen ole sapattia varten, eikö silloin ihmisellä ole oikeus päättää, koska haluaa lepopäivänsä pitää. Jeesus oli siellä juutalaisten sapatinviettäjien keskuudessa. Ei silloinkaan muut viettäneet sapattia, ainoastaan juutalaiset, joille Jumala oli sapatin asettanut liittonsa merkiksi. Jeesus ei kertaakaan sano "muista sapatti", muut vanhan liiton käskyt Hän mainitsi. Eikö tästä voi jo päätellä, että sapatti ei kuulu uuteen liittoon. Tiesihän Ellenkin, että sapatti ei kuulu uuteen liitton, mutta hän halusi olettaa, että näin olisi, jotta hänen seuraajansa voisivat viettää sapattia. Tämä taas kertoo, että kyseessä ei ole oikea profeetta.
Ei ole olemassa mitään määräystä siitä, että olisi pidettävä sunnuntaita lepopäivänä.
Ei löydy Raamatusta, että sinun kuuluisi viettää sapattia.
Kerrotaanko Raamatussa, että jollakin päivän pitämisellä tai pitämättä jättämisellä olisi merkitystä ihmisen pelastumisen kannalta???? Kerro minulle, miten sinä pelastut pitämällä sapattia?
Raamatun kertomus ei ole ainoa eikä vanhin kertomus tästä mahtavasta tapahtumasta - luomisesta. Luominen on lainatavaraa parsilaisten uskonnosta, joiden pyhä kirja (pyhät kirjoitukset) Zend-Avesta kertoo, että Ormuzd (jumala)loi maailman ja ihmisen KUUTENA AIKAKAUTENA seuraavassa järjestyksessä: taivaat, vedet, maa, puut ja kasvit, eläimet ja ihminen. Kun luojajumala oli tehnyt työnsä, hän LEPÄSI.
Verratkaa Raamatun kertomukseen, jonka mukaan jumala loi maailman kuudessa päivässä ja lepäsi seitsemäntenä päivänä.
Ihmeellistä kristittyjen kannalta katsoen on, että mainitut tarut ovat paljon vanhempia kuin Raamatun tekstit. Siis Raamatun kertomukset tästä asiasta ovat lainatavaraa vanhemmasta PAKANAUSKOSTA. Tätä ei tuoda saarnoissa ilmi.
Omatekoiseen uuteen liittoon. Tämä liitto on vain sellainen liitto Jonka on tehnyt Valtiovalta, Joten tällä sunnuntain liitolla ei
ole Raamatun mukaan mitään siunauksia. Koska
tässä liitossa ei ole Jeesus mukana. Se liitto
joka on Jeesuksen itsensä asettama on todellinen uusi liitto! Jeesus ei koskaan eläessään maan
päällä suositellut kansalle pakanain tapoja.
Hän oli uskollinen Taivalliselle isälle hamaan
ristin kuolemaan. Onhankai jo syykin selvinnyt
miksi hän ei koskaan luopunut uskostaan?
mistä löydät ihmisen, jonka on pakko viettää sunnuntaina lepopäivää?
Mihinkä sinä luulet kuuluvasi, kun mitään "hengellistä Israelia" ei ole olemassa.
Sunnuntai Sundau eli auringon päivä, joka vastoin Jumalan tahtoa on muutettu seitsemänneksi päiväksi 1973.
pyhittämis käsky on yhtä selkeä,kuin muutkin,paitsi että siinä sanotaan vielä,että MUISTA!Jeesus sanoi myöskin tälle rikkaalle nuorukaiselle,kun tämä kysyi,että mitä hänen pitää tekemään senlisäksi että hän tietää Jumalan käskyt,että mene ja jaa kaikki omaisuutesi köyhille ja seuraa minua!Jos sinä seuraat Jeesusta,sinulle ovat myöskin Jumalan käskyt rakkaat ja oikeat,etkä mitenkään taistele niitä vastaan!Näin se vain on!
ketään muinakaan päivinä.Jeesuksen ei tarvinnut sanoa opetuslapsilleen,koska he viettivät sapattia ihan luonnostaan.Koskaan ei edes,siellä ole ollut riitaa siitä mikä päivä on HERRAN SAPATTI,ainoastaan sapatin viettotavasta,riitelivät,juuri sen takia kun Juutalaiset olivat lisänneet vaikka minkälaisia sääntöjä siihen.Oletko tosiaan niin tyhmä,että luulet JUMALAN antaneen sapatin vain JUUTALAISILLE?Kyllä se on annettu ihan kaikille ihmisille,myös Suomalaisille.Ei ole joka kansalle annettu erikseen,eri päiviä.Kyllä JUMALAN SIUNAAMA LEPOPÄIVÄ PITÄISI KELVATA.Mitä Elleniin taas vetoat,niin kyllä hänkin tiesi,ja eli myös sen mukaan,eikä ainoastaan olettanut.Paljon on ainakin hänenkin kautta tullut hyvää ja oikeaa asiaa ja monet ovat myös löytäneet Jeesuksen hänen kauttaan,täydellinen ja erehtymätön tosin hänkään ei ollut,sillä hänkin oli VAIN IHMINEN,niinkuin sinäkin.
ketään muutakaan?Itsehän yritätte pakottaa,viettämään teidän omatekoista pyhää.TURHAAN TE OPETATTE OPPEJA JOTKA OVAT VAIN IHMISKÄSKYJÄ.Sunnuntai on ihmiskäsky,sen pyhyydestä ei sanota raamatussa sanaakaan.Mikä alusta on ollut,jo luomisesta asti,tulee aina olemaan,Pyhä,Siunattu Levon päivä.MINÄ KUULUN HENGELLISEEN ISRAELIIN,joka onJUMALAN LAPSET.Koska,Jeesuksessa ei ole Juutalaista eikä Kreikkalaista,ei miestä ei naista,vaan KAIKKI ME OLEMME YHTÄ JEESUKSESSA KRISTUKSESSA.
>>Omatekoiseen uuteen liittoon. Tämä liitto on vain sellainen liitto Jonka on tehnyt Valtiovalta, Joten tällä sunnuntain liitolla ei>>
Kykkähän se taisi olla muinaisheprealainen valtiovalta, joka tuollaiset liitot silloin aikanaan on tehnyt. Siihen aikaan vain kaikki asiat perusteltiin ja legitimoitiin kunkin kansan jumalan tai jumalien käskyillä.
Huomanneet. Vierasta Jumalaa jota naapuriuskovat
palvelevat. He vaan seuraavat Tämän Jeesuksen viitoittamaa tietä Joka vie perille. Vastustajilla on oikein Margiisi kankaasta laitettu peite, etteivät he huomasi omaa
Epäjumalan pyhitystään. Ridän kohdallani parempana tämän Adventistien harson, näet sen läpi näkyy vielä Jeesuksen itsensä antama
esimerkki! Olisiko muuta kysyttävää En palvele Baalia enkä Astartea Jeesus usko riittää!
Kertoiko Jeesus, että uskon lisäksi pelastumiseen vaaditaan sapatin vietto. Aina välillä sanotte, että ei mitkään teot ihmistä pelasta. Ketä nyt pitäisi uskoa? Kerro näitä Jeesuksen itsensä antamia esimerkkejä.
Että me tiedämme kenelle me annetaan kunnia.
Eräässä laulussa on sanat: Uskoen siis ole
kuuliainen muuten lapsena Herran et ole onnellinen. Ehkä oman uskon itselleen tehnyt,
ei tarvitse olla kenellekään kuuliainen? Jeesuksella oli tapana mennä sapattina Pyhäkköön
ja melko usen hän piti siellä puheita Juuri sapatin päivänä. Ensimmäisen saarnansa hän pitää
Jesajasta jossa hän kertoo kuinka hänellä on
valta avata sokeain silmä ja kuurojen korvat.
Hän sanoo kaikkien kuullen, että nyt tämä Jesajan ennustus on toteutunut!
5:36 Mutta minulla on todistus, joka on suurempi kuin Johanneksen; sillä ne teot, jotka Isä on antanut minun täytettävikseni, ne teot, jotka minä teen, todistavat minusta, että Isä on minut lähettänyt.
5:37 Ja Isä, joka on minut lähettänyt, hän on todistanut minusta. Te ette ole koskaan kuulleet hänen ääntänsä ettekä nähneet hänen muotoansa,
5:38 eikä teillä ole hänen sanaansa teissä PYSYVÄISENÄ; sillä te ette USKO sitä, jonka hän on lähettänyt.
5:39 Te TUTKITTE KIRJOITUKSIA, sillä teillä on mielestänne niissä iankaikkinen elämä, ja ne juuri todistavat minusta;
5:40 ja te ette tahdo tulla minun tyköni, että saisitte elämän.
5:41 EN MINÄ OTA VASTAAN KUNNIAA IHMISILTÄ;
5:42 mutta minä tunnen teidät, ettei teillä ole Jumalan RAKKAUTTA itsessänne.
5:43 Minä olen tullut Isäni nimessä, ja te ette ota minua vastaan; JOS TOINEN TULEE OMASSA NIMESSÄÄN, niin hänet te otatte vastaan.
Uudessa liitossa kun Jeesus syntyi ihmiseksi niin Jeesus on sanonut shapatin olevan ihmistä varten . Sehän on levon päivä . Eläintenkin pitää antaa levätä. Mutta kristitty joka elää kristukselle on lunastuksessa saanut iankaikkisen levon sielulleen . Tätä ei kukaan muu voi ymmärtää kuin kristitty. Kristityllä on rauha sydämessä ikuisesti ihan kokoajan joka päivä . Tämä on evankeliumin ilo. Kukaan ei pelastu omilla teoillaan tai ansioillaan. Kristuksen teoilla pelastuu. Sitä on uusiliitto.
Vanhassa ja uudessaliitossa on sama pelastaja, Jeesus kristus, maailman Vapahtaja, armahtaja.. Jeesuksen seuraajat pitävät mestarinsa siunaaman ja pyhittämän päivän pyhänä. Jeesus on antanut sapatin kaikkille ihmisille, mutta Jeesuksen seuraajille se on pyhä ja ilon päivä/lepopäivä.
Kun synti ei paina on lepo/rauha sielulla. Uskova on tunteva ihminen; ilo, murhe, suru.. siis kaikki tunteen kaalat. Vihastuakin saa, mutta pitää muistaa, että ei syntiin sortuisi silloinkaan. Jos luonne viellä heikko, niin kiiruhtaen Jeesuksen luo synteineen hakemaan turvaa, tekemään parannusta ja saamaan vahvistusta.
Hep-
Jokaisella on omia omantunnon asioita suhteessa Raamattuun. Tieto ja usko on dynaaminen elämän varrella yksilöllisesti. Tämä muokkaa omantunnon näkemyksiä käsityksestä oikeasta ja väärästä Jumalan edessä.
Varsin usein ihmiset ajattelevat että Raamatun tieto olisi tehty sitä varten että Raamatulla lyötäisiin toista päähän.
Adventtiliikkeessä käsitykset ovat puhtaasti Jumalan säätämän päivän päällä, ja niistä historiallisista tapahtumista mitä vuosituhansien mittaan on lepopäivän ympärillä tapahtunut.
Voit lukea adventtiliikkeen opin pohjaa Raamatusta saadaksesi kuvan mistä on kyse;
1 Moos 2:1-4, 2 Moos 20 ja 5 Moos 5 luvuista mitä on päivästä säädetty.
Edelleen 2 Moos 31:12-18, Hes 20:20, Jes 58:13-14, Ilm 14:7, se mitä Jeesus puhui nuhdellessaan fariseuksia UT:n puolella.
Lakiin liittyvänä; Dan 7:25, Room 3:20,31, Hes 8:10, 10:12-18, Luuk 16:16-17, Matt 5:17-18, 1 Joh 2:1-6, 5:3, Ilm 14:12/12:17, Hebr 12:14, Ef 2:8-9, Joh 14.
Nuo kun katsot ja luet hyvin niin pääset selville miksi adventtiliikkeessä halutaan viettää sitä päivää minkä Jumala itse sääti.
Keisarilla Konstantinuksella oli työvoimapoliittinen ongelma;- Keisarin valtakunnassa kansa vietti kahta viikottaista lepopäivää; kristittyjen sapattia viikon 7 päivää, ja muun kansan auringon ja valon päivää sunnuntaita (sanday) (san= aurinko/ auringon päivä) viikon 1 päivää.
7.3.321 jKr keisarin lakitekstissä luki että lepopäivä on siirretty "auringon kunnianarvoiselle päivälle! (Dan 7:25) Keskiajan kirkko kulki keisarin kanssa yhtä ja kirkko oli joskus keisariakin suurempi. Kirkko oli ainoa isntitutio alueittain paikallisesti joskus. Keskiajan kirkko poisti 10- käskyn laista yhden käskyn ja jakoi yhden käskyn kahtia että 10§ säilyisi. Suomessa keisarin työvoimapolitiikka astui voimaan 1.1.1973 lukien kun sunnuntaista tehtiin viikon 7- päivä. Suomessakin sunnuntai oli viikon 1 päivä 1.1.1973 saakka.
Valtakunnassa 321 jKr oli kuusipäiväinen työviikko.
Minäkin olen muuten käynyt lapsena ala-asteella koulua 6- päivää viikossa. Se oli käsittämättömän hieno asia kun tuli kaksi lepopäivää viikossa! Kansalaisella ei ole i dag hankaluuksia päivissä, ja jokainen voi viettää omantuntonsa mukaiset -vaikka kissanpäivät.
Tuon kaikki kun luet Raamatun jakeineen nin pääset selvyyteen miksi on toisenlainenkin vaihtoehto lepopäivän vietossa siinä suhteessa mistä itse kirjoitat.
Jumalan siunausta
Jari Laurila
keskustelija
Niin juu, tämä on ollut se tavallinen juutalaisvihaa aiheuttava väitös .. että koska juutalaiset ovat sellaisia tai tällaisia niin heitä saa siksi moittia omista töppäilyistään - tätä on tehty kautta koko kristinuskon historian .. jopa Martin Luther lankesi samaan kuoppaan katolisten kanssa ja sama tulee tälläkin palstalla esiin.
Paljon parempi olisi lukea Raamattua (jos nyt Raamattuun uskoo) ja jättää ihmisten mollaaminen pois.
alex