VÄÄRIN.

Sota on aina väärin. Kukaan ei hyödy siitä mitään. Pienet lapset ja muut viattomat kuolevat. Ihminen raiskaa oman maailmansa.. vallan takia. Onko sota sen arvoista? Jos edes joku minun lisäkseni ajattelisi samoin, jos edes joku näkisi pienen lapsen tuskan, jos edes joku välittäisi, voisimme pelastua...
11671
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ajatus on kuin sadusta,tuo ei nyt sorry auta asiaan.Toivomme et järjettömyydet loppuu...

Äänestä

suurin osa maailman väestöstä vastustaa tätäkin sotaa ja se pieni vähemmistö joka on tarpeeksi tietämätöntä ja luonnevikaista kannattaakseen sotaa menettää mielenkiintonsa asiaansa kohtaan samaa vauhtia kuin maantieteellinen etäisyys sotaan lyhenee.

Äänestä

intoilee tällä palstalla useimmiten USA:n sodan puolesta. Oletan että olet nuori.Et ole ajatuksinesi yksin, Reaalimaailmassa nuoret ajettelevat useimmiten sodasta samalla tavalla kuin sinä. Esim. Ruotsissa oli tänään monilla paikkakunilla nimenomaan koululaisten suuria mielenosoituksia sotaa vastaan.

Äänestä

Jos joku MINUN lisäkseni.. joopa joo. Ja OMA otsikko pitää saada ja OMA juttu näkyviin paalupaikalle. MINÄ olen hyvä. MINÄ MINÄ MINÄ.

Äänestä

Joskus sota on oikeutettu! nythän tavoitteena on aikamme pahimpiin lukeutuvan diktaatorin poistaminen markkinoilta!
Ainoa mikä maailman silmissä uupuu on yk:n siunaus!!!! mutta muuttaisko se itse peruskysymystä?? eli sota on sotaa ja tavoite saddam

Äänestä
  • gfdlklkgfdlkgdflgkfdklgflgglkfdgdfkgfgdf
    fgdfgdfgfdgdfgdfg
    dfgdfgdfg
    dfgd
    fgdfg
    fdg
    fdg
    dfg
    dfgfddfg
    d
    g


    = sinun tekstisi

    Äänestä

  • Arvot, kulttuuri...Siitä oikeutuksesta...

    Äänestä

Kehityksen vaiheet.
1. Nuorempana Reaganin aikoihin ihmetteli miks
USA:lla on niin sotahullu pressa ja muutenkin en tajunnu sodan mielettymyyttä ja jopa harkitsin sivariksi menemistä mut kuitenkin menin armeijaan ku se oli helponpaa.

2. Viime Ira-USA sodan aikaan ihmettelin niinku täälläkin moni et on se USA rahan himonen sotakansa ku sotii öljyn takia.

3. Nyt oon alkanu ymmärtää ettei yksikään diktaattori luovu vallasta ku sille puhuu kauniisti ja että sota on valitettavasti joskus oikeutettua, idealismilla ei maailmaa muuteta!

Sodan kannattaja en ole vieläkään mutta mielestäni USA:n isku on tässä tilanteessa ainoa vaihtoehto.

Maailma on valitettavasti vajavainen ja monimutkainen et kannattas yrittää ajatella muultakin kannalta ku et "sota on aina tuomittava"

Äänestä
  • voi antaa tässä maailmassa tapahtua mitään noiden kuvien kaltaistakaan?Miten kukaan sodan puolustaja voi nukkua hyvällä omalla tunnolla?
    Miten Bush tai Hussein voivat elää itsensä kanssa?
    Ihmiskunta on kehittynyttä ja siksipä muita keinoja kuin sota, täytyisi olla käytössä.
    Sotaan vastataan aina sodalla!
    Ei Hussein varmastikkaan paras johtaja ole kansalleen, mutta kyllähän se tyhmäkin pitäisi tajuta, että tuskimpa tässä siitä on edes kysymys!

    Äänestä

  • Sarah kirjoitti:

    voi antaa tässä maailmassa tapahtua mitään noiden kuvien kaltaistakaan?Miten kukaan sodan puolustaja voi nukkua hyvällä omalla tunnolla?
    Miten Bush tai Hussein voivat elää itsensä kanssa?
    Ihmiskunta on kehittynyttä ja siksipä muita keinoja kuin sota, täytyisi olla käytössä.
    Sotaan vastataan aina sodalla!
    Ei Hussein varmastikkaan paras johtaja ole kansalleen, mutta kyllähän se tyhmäkin pitäisi tajuta, että tuskimpa tässä siitä on edes kysymys!

    Lässyn lässyn

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Peace. kirjoitti:

Sota on aina väärin. Kukaan ei hyödy siitä mitään. Pienet lapset ja muut viattomat kuolevat. Ihminen raiskaa oman maailmansa.. vallan takia. Onko sota sen arvoista? Jos edes joku minun lisäkseni ajattelisi samoin, jos edes joku näkisi pienen lapsen tuskan, jos edes joku välittäisi, voisimme pelastua...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu