Tällä palstalla on monesti puhuttu erottamisen jälkeisestä karttamisesta. Onneksi äitini ja isäni
ovat olleet fiksuja ja ovat yhteydessä siskooni joka lähti kävelemään järjestöstä. No tämä on sallittua jos vain omatunto sen suo. Siskoni kaveri, joka on myös eronnut, on kyllä täydellisen karttamisen kohde vanhemmilleni.
Toivottavaa olisi, että JT:n joukossa muidenkin omatunto sallisi sukulaisyhteydet.
PS. Siskoni ei ole alaikäinen ja yhteydenpidosta tiedetään seurakunnassa. Ei ole ainakaan vielä ollut tiedossa että vanhempani saisivat kenkää yhteydenpidon johdosta, mikä on sinällään harmi.
ovat olleet fiksuja ja ovat yhteydessä siskooni joka lähti kävelemään järjestöstä. No tämä on sallittua jos vain omatunto sen suo. Siskoni kaveri, joka on myös eronnut, on kyllä täydellisen karttamisen kohde vanhemmilleni.
Toivottavaa olisi, että JT:n joukossa muidenkin omatunto sallisi sukulaisyhteydet.
PS. Siskoni ei ole alaikäinen ja yhteydenpidosta tiedetään seurakunnassa. Ei ole ainakaan vielä ollut tiedossa että vanhempani saisivat kenkää yhteydenpidon johdosta, mikä on sinällään harmi.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Itselläni on ihan ok kokemuksia erotettuna olemisesta, ei mitään hemmetin sairasta karttamista, jota täällä toitotetaan. Ei ihme ettei tämä keskustelun avaus saa hirveesti vastakaikua, kun tämä ei oikein istu tarkoitushakuisten jt-järjestön vastustajiin. No, MM tietysti tulee kommentoimaan, että kyseessä on yleisin erottamisperusteisen säännön rikkkominen. Siitä vaan...
On kyllä totta että täällä kärjistetään kaikkea.
Onhan sitä sellaistakin sattunut, että toinen aviopuolisoista erotetaan mutta avioliitto jatkuu entiseen tapaan.
Toi verikysymys on mun mielestä myös aivan liioitetltu aihe. Aika pieni joukko ihmisistä joutuu koskaan tilanteeseen, että verensiirtoa pitäisi edes harkita.
Erotettu/ eronnut on Jt järjestön mukaan luopio sakkia, minkä on tälläkin Jt väki osoittanut. Se miten Jt väki ihmiseen suhtautuu on tietenkin paljolti myös ihmissuhteista kiinni. Minä kun hivuttauduin pikkuhiljaa pois järjestöstä, niin jotkut lopetti tervehtimisen vielä ollessani järjestössä.
Jt väki uskoo vuosikymmenistä toiseen, että aikaa on vähän, ilman mitään konkreettisia perusteita. Yhtä orjallisesti he toteuttavat Vt oppeja ja sääntöjä mm. erotettettujen/ eronneiden suhtautumisessa.
"Toi verikysymys on mun mielestä myös aivan liioitetltu aihe. Aika pieni joukko ihmisistä joutuu koskaan tilanteeseen, että verensiirtoa pitäisi edes harkita."
Jos Jehovan todistajan pitää Raamatun mukaan karttaa verta, niin, mitä se mielestäsi tarkoittaa?
Onko se täyskielto vai osa sellainen?
Ilmeisesti et edes käsitä tuota verikieltoa.
[Jos Jehovan todistajan pitää Raamatun mukaan karttaa verta, niin, mitä se mielestäsi tarkoittaa?]
En usko Raamattuun, mutta Raamattu puhuu lähinnä veren nauttimisesta ravintona.
[Onko se täyskielto vai osa sellainen?]
En edellenkään usko Raamattuun. Mielestäni Raamatussa ei ole yhtään täyskieltoa. Esim. Verta on Raamatun mukaan nautittu hätätilanteessa.
[Ilmeisesti et edes käsitä tuota verikieltoa.]
Tiedän, että JT:t ovat vieneet tuon verikiellon äärimmilleen kuten koskemaan verensiirtoja. Tiedän myös, että Vartiotorniseura ei kiellä veren ainesosien käyttöä vaan pitää sitä omantunnon kysymyksenä.
Mikä oli pointtisi? Minun pointtini oli se, että verensiirtokysymyksen liioittelua esiintyy tällä palstalla aivan liikaa. Se ei todellakaan ole mikään joka päiväinen JT:n elemään vaikuttava asia.
Oliko vastaukseni tyydyttävä vai kaipaatko tarkennuksia?
"En usko Raamattuun, mutta Raamattu puhuu lähinnä veren nauttimisesta ravintona."
Kuten myös. Olen tuosta nauttimisesta myös samaa mieltä.
"En edellenkään usko Raamattuun. Mielestäni Raamatussa ei ole yhtään täyskieltoa. Esim. Verta on Raamatun mukaan nautittu hätätilanteessa."
Enkä usko minäkään.
Todistajalle, tuo hätätilanteessa "nauttiminen" on mahdoton ajatus, ainakin heidän, joiden kanssa olen keskustellut, hehän niputtavat syömisen ja verensiirron samaan kastiin.
"Tiedän, että JT:t ovat vieneet tuon verikiellon äärimmilleen kuten koskemaan verensiirtoja. Tiedän myös, että Vartiotorniseura ei kiellä veren ainesosien käyttöä vaan pitää sitä omantunnon kysymyksenä."
Jep, tuo omantunnon kysymys on mielestäni omituinen tuossa veren ainesosien hyväksymisessä, ne kun kuitenkin otetaan siitä verestä mitä järjestön mukaan tuli karttaa ja laskea maahan.
" Mikä oli pointtisi? Minun pointtini oli se, että verensiirtokysymyksen liioittelua esiintyy tällä palstalla aivan liikaa. Se ei todellakaan ole mikään joka päiväinen JT:n elemään vaikuttava asia."
Luulo ei ole tiedon väärti! Luulin sinua todistajaksi, olin väärässä, ilmeisesti? Lähipiiriisi todennäköisesti kuuluu todistajia?
Liioittelua tai ei, vakavasta asiasta kuitenkin on kyse! Todistajia kuolee järjestön tulkinnan vuoksi, osa verestä on sallittua omantunnon mukaan, osa ei.
Tuosta veren syömisen ja verensiirron niputtamisesta johtuen, ainakin tuntemilleni todistajille, tuo on joka päiväiseen elämään vaikuttava asia.
"Oliko vastaukseni tyydyttävä vai kaipaatko tarkennuksia?"
Tyydyttiväthän ne.
>>Jep, tuo omantunnon kysymys on mielestäni omituinen tuossa veren ainesosien hyväksymisessä, ne kun kuitenkin otetaan siitä verestä mitä järjestön mukaan tuli karttaa ja laskea maahan.
Eikä omituisuus suinkaan rajoitu tuohon mainittuun ristiriitaan. Kun verensiirtoa ryhdyttiin karsastamaan sekä erityisesti vuonna 1961 kun asiasta tehtiin erottamisperuste, pienintäkään veren osaa ei sallittu käytettäväksi elämän ylläpitämiseen.
Nyt ollaan tilanteessa, jolloin nykyinen Vartiotorniseuran näkemys ei estä edes kuumennettujen veriruokien syöntiä. Asiaa toki ei haluta tuoda esille, kuten ei tuyoda sitäkään, että 8nykyään sallitussa) elinsiirrossa vastaanottava saa kiellettyjä vieraita valkosoluja enemmän kuin hän saisikaan verensiirrossa.
>>Liioittelua tai ei, vakavasta asiasta kuitenkin on kyse!
Yksikin hoidon tarkoituksellisella eväämisellä aiheutettu surmaaminen on liikaa, etenkin lapsen kohdalla tuo on aivan käsittämätön teko.
[Luulo ei ole tiedon väärti! Luulin sinua todistajaksi, olin väärässä, ilmeisesti?]
Kyllä, olit väärässä.
[Lähipiiriisi todennäköisesti kuuluu todistajia?]
Kyllä, kuten äitini ja isäni. Siskoni ei onneksi enää.
[Liioittelua tai ei, vakavasta asiasta kuitenkin on kyse! Todistajia kuolee järjestön tulkinnan vuoksi, osa verestä on sallittua omantunnon mukaan, osa ei.]
Varmaankin kuolee. En usko kuitenkaan, että se on niin yleistä kuin tällä palstalla monesti annetaan ymmärtää.
[Tuosta veren syömisen ja verensiirron niputtamisesta johtuen, ainakin tuntemilleni todistajille, tuo on joka päiväiseen elämään vaikuttava asia.]
Perheeni elämässä tuo kielto ei ole näkynyt muutoin kuin veriruokien puuttumisena ruokapöydästä.
PS.
Enemmän on vaikutusta ollut siskoni hurahtamisesta kasvissyöjäksi.
>> Varmaankin kuolee. En usko kuitenkaan, että se on niin yleistä kuin tällä palstalla monesti annetaan ymmärtää.
Ei uhreja tarvita siihen, että asiasta voi mainita. Mielestäni tällä palstalla asiaa liitoitellaan aivan tarpeettoman paljon.
Maailma on epäoikeidenmukainen paikka. Se ei siitä tule miksikään muuttumaan. Ihmisiä kuolee ties mihin varsinkin kehitysmaissa. Ihmisiä kuolee huomattavasti enemmän liikenneonnettomuuksissa kuin verensiirtokielloissa. Kai sitäkin pitäisi toitottaa, että hallitus tappaa ihmisiä kun ei ole lailla säätänyt, että jokaisessa tasoristeyksessä pitäisi olla puomit. Tietenkin voidaan vaatia, että ne toimivat kaikissa olosuhteissa moitteettomasti.
Suomessa on varmasti kuollut puomittomissa tasoristeysonnettomuuksissa enemmän ihmisiä kuin JT:tä verensiirrosta kieltäytymisessä.
Ja kuten varmasti tiedät Suomessa lapselle tehdään tarvittaessa verensiirto oli vanhempien mielipide taikka kielto ihan mitä vaan.
Sääntöjen takia ihmisiä kuolee ja tulee kuolemaan.
>> Ihmisiä kuolee huomattavasti enemmän liikenneonnettomuuksissa kuin verensiirtokielloissa
"Yksikin hoidon tarkoituksellisella eväämisellä aiheutettu surmaaminen on liikaa, etenkin lapsen kohdalla tuo on aivan käsittämätön teko."
Olen kanssasi täysin samaa mieltä.
Harmittaa suunnattomasti toisten hyväksyvä ja vähättelevä asenne tuohon veriasiaan.
Onneksi Suomessa todistaja lapsi otetaan huostaan jos hän tarvitsee verensiirtoa, monessa muussa maassa todistaja lapset eivät ole yhtä onnekkaita,valitettavasti.
>>Harmittaa suunnattomasti toisten hyväksyvä ja vähättelevä asenne tuohon veriasiaan.
Ja kun vielä ottaa huomioon sen ehdottomuuden, jolla hedelmöittyneen munasolun elämänoikeutta valvotaan. Tavalliset ehkäisymenetelmätkin on jaettu sallittuihin sekä hyväksyttyihin.
Muuten Raamatussa ohjeistetaan, ettei verta saa käyttää ravinnoksi.
Veren siirtohan ei liity ravinnon imeytymiseen.Muutenkin ravinnon "imeytyminen" on eri asia kuin verensiirto.
Molemmissä on ongelmansa tänä aikana.
>> Tällä palstalla on monesti puhuttu erottamisen jälkeisestä karttamisesta. Onneksi äitini ja isäni
ovat olleet fiksuja ja ovat yhteydessä siskooni joka lähti kävelemään järjestöstä. No tämä on sallittua jos vain omatunto sen suo. > Siskoni kaveri, joka on myös eronnut, on kyllä täydellisen karttamisen kohde vanhemmilleni. > Toivottavaa olisi, että JT:n joukossa muidenkin omatunto sallisi sukulaisyhteydet
[Mutta uskonnon keksimiä järjettömiä sääntöjä meidän ei tarvitse hyväksyä.]
Olen samaa mieltä. Saa hyväksyä tai olla hyväksymättä. Minulle on ihan sama mitä sääntöjä uskonnot laativat. Minä en niitä kuitenkaan noudata.
[Kysy siskosi kaverilta, miltä tuo mobbaaminen tuntuu?]
Ei kuulemma juuri miltään. He ovat niin pieneltä paikkakunnalta, että eipä siellä juuri JT nuoria ollut. Kaverit ovat muualla. Ei hän kaipaa esim. äitini seuraa. Miksi kaipaisikaan. Omat vanhemmat ovat tietenkin eri asia. Heidän kanssa ei ole ollut mitään ongelmia.
[Kysy myös vanhemmiltasi, onko esimerkiksi työpaikka- tai koulukiusaus oikein? Jos se heidän mielestään ei ole oikein, mieti, miksi mobbaus yhdessä tapauksessa on oikein mutta toisessa väärin?]
Kysytty on ja paljon muutakin, tosin asioista on enemmänkin riidelty. Olen itse jopa lupautunut Raamattua tutkimaan jonkun sitä haluavan JT:n kanssa. Ei ole tullut yhtään yrittäjää, johtuen siitä luultavasti siitä, että ehtonani on pelkkä Raamattu mukaan. Lukeudun ilmeisesti ns. menetettyihin tapauksiin.
[Oletko koskaan miettinyt miksi jt-johto yrittää mediassa kaunistella erottamis- ja karttamiskäytäntöä?]
Olen miettinyt ja johtopäätökseni on ollut seuraava: Rahavirrat eivät saa tyrehtyä. Mielestäni yhteisön olemassaolon tarkoitus on liiketoiminta. Liiketoiminta on sallittua. Nostan hattua niille, jotka ovat alkujaan keksineet näin hyvän rahantekokoneen.
[Miksi muuten itse haluat kaunistella tuota julmaa käytäntöä?]
Maailmassa on niin paljon julmuutta, että JT käytäntöjen julmuus on verrattavissa kärpäsen paskaan. Otetaan esimerkkinä vaikka 90-luvun alun lama. Se kosketti huomattavasti isompaa joukkoa. Pankkien silloisen sortovallan takia moni kärsii vieläkin.
[Oma siskosihan on myöskin sen uhri]
Kaunis sanavalinta tuo uhri. Ei, siskoni ei ole uhri. Ainakaan hän ei itse koe niin. Muulla ei ole merkitystä oli joku siten mitä tahansa mieltä.
PS.
Mielestäni parasta mitä JT joukosta lähteneet ovat saanet yhteisöltä on erilaisuuden hyväksyminen ja aika useilla hyvät käytöstavat.
>> Minulle on ihan sama mitä sääntöjä uskonnot laativat. Minä en niitä kuitenkaan noudata > Kysytty on ja paljon muutakin, tosin asioista on enemmänkin riidelty > Rahavirrat eivät saa tyrehtyä. Mielestäni yhteisön olemassaolon tarkoitus on liiketoiminta > Ei, siskoni ei ole uhri. Ainakaan hän ei itse koe niin
Joidenkin kohdalla karttaminen on erittäin raakaa ja julmaa. Se on valitettavasti todellisuutta myös sivistysvaltiossa nimeltä Suomi. Tässä tuore tosikertomus siitä, millaista henkistä väkivaltaa Vartiotorniseura markkinoi. Ja äärifundamentalistisukulaiseni nielevät kaiken opin ja ovat valmiita hylkäämää sukulaisensa edes keskustelematta.
http://koti.mbnet.fi/jpoika/myllynkivet/aikajana.htm
Viralliset karttamissäännöt:
http://koti.mbnet.fi/jpoika/myllynkivet/karttaminen.htm
Olen pahoillani, että sinulle on käynyt noin. Tarinasi oli minulle jo entuudestaan tuttu. Lohduksesi, jonka varmaan jo tiedätkin, pois lähtevien joukko kasvaa kiihtyvällä tahdilla. Ehkä jopa sukulaistesi joukosta löytyy niitä jotka lähtevät tämän kehityksen matkaan.
Maalla asiat ovat yleensä menneet niin, että kun muita JT:tä ei ole paikalla niin säännöistä lipsutaan aika reippaastikin. Tosin mun maalaisjärkeen menisi paremmin se, että asia olisi juuri päinvastoin.