Valtakunnallisiin nuorisovaaleihin oli kutsuttu paneelien osanottajiksi vain nykyisten eduskuntapuolueitten edustajat ja perussuomalaisilla oli siis verrattomasti paremmat mahdollisuudet saada nuorten ääniä, kuin muilla pienpuolueilla.
IRC:n nuorisosivuilla on käynnissä tasapuolinen äänestysmenettely. Siellä SKP ja PS ovatkin tasoissa eli molemmilla on 10,62 prosentin kannatus Helsingissä ja Varsinais-Suomessa jopa SKS:llä on 3,5 prosentin kannatus.
On tietysti hauskaa leikkiä nuorisovaalien prosenttiosuuksilla, mutta täytyy kuitenkin muistaa, että varsinaiset eduskuntavaalit toimitetaan vasta ensi sunnuntaina ja niiden tulos saattaa tuottaa pettymyksen liian innokkaille perussuomalaisille.
IRC:n nuorisosivuilla on käynnissä tasapuolinen äänestysmenettely. Siellä SKP ja PS ovatkin tasoissa eli molemmilla on 10,62 prosentin kannatus Helsingissä ja Varsinais-Suomessa jopa SKS:llä on 3,5 prosentin kannatus.
On tietysti hauskaa leikkiä nuorisovaalien prosenttiosuuksilla, mutta täytyy kuitenkin muistaa, että varsinaiset eduskuntavaalit toimitetaan vasta ensi sunnuntaina ja niiden tulos saattaa tuottaa pettymyksen liian innokkaille perussuomalaisille.
Vastaukset 12
Vanhimmat
että nuoret ovat edellen nuoria, paree antaa kasvaa vielä vähän, saattavat jopa viisastua.
Pirkanmaalla suurin osa rikoksista aikuisten tekemiä yli 90 %.
Eli se ei tee aikuisia viisaammiksi, jos rötöstellään ja näytetään nuorille mallia!
Jaskari,Luhtanen, Sasi, ja monet muut. Tekisivät niinkuin Toni tai Rosa eli vetäytyisivät eläkkeelle, eli äänivyöry pienille puolueille;
http://www.valtikka.fi/nuorisovaalit/tulokset/pirkanmaanvaalipiiri
Hyvä se on jos saa tietämättömiltä spermahousuisilta räkänokka uhoajilta noin ison kannatuksen. Kertoo jotakin tästä puolueesta nimeltä perussuomalaiset.
näiltä "tietämättömiltä spermahousuisilta räkänokka uhoajilta" vielä suuremman kannatuksen. samoin mm. Vihreät. Mitäköhän se kertoo niistä puolueista???
Perussuomalaisten 7,7% on aika vähän siihen verrattuna.
Vihreät ovatkin egologisia jotka varmasti monille keinoilla aikovat säästää vessanpöntön vettä. Vanhanen hyvä roolimallis. Puhevika ja ei edes pysty entistä tyttökaveriaansa kurissa pitämään. =)
Tämänkö verran arvostatte tulevia naisia ja miehiä! Jossain on menty pahasti pieleen, jos nuoria pidetään sperma-räkänokkina! Kukahan teitä hoitaa, kun olette ensi vuosikymmenillä sairaalassa tai vanhainkodeissa?
Äänestätte hoivaajat pois, eli nuorison?
Keskusta, vihreät ja perussuomalaiset jyräävät Hallitukseen eduskunnassa; Täältä löytyy koko Suomikin!
http://www.valtikka.fi/nuorisovaalit/tulokset/pirkanmaanvaalipiiri
Kuule Suomen nuoriso on niin sivistynyttä porukkaan. Tyttöillä on lähes kaikilla haarat auki ja kevyt kenkäisiä melkein kaikkia. Pojat taas roikottavat housujaan nilkkoissa niin että jokainen voi nähdä vähän persettä. Todella älykästä ja hinttimäistä jooo. Tupakka pitää myös olla nykynuorella suussa ja eihän siitä mitään tule jos ei viinaa saa. Koulussa oppiminen taas ei ole ollenkaan tärkeää. Kuka tosiaan hoitaa vanhuksi jos nämä ääliö sperma räkänokat sossu tuilla elävät aikuisena? =)
9,7 prosenttia eli kasvu-uralla ollaan...
Mitäköhän se Vanhanen siitä sanoo, että tunkeudutte keskustan reviirille!!!!!!!
Löytyykö jostain tilastoja, mistä näkee ehdokkaiden saamat äänimäärät. Kärjessä on tietenkin julkkikset ja numeron 69 saaneet.
Hieno juttu on että perussuomalaisilla oli Kymessä kova suosio vaikka ei ole kovin kuuluisia nimiä ehdolla.
Kyllä vaalipaneeleissa oli mukana myös kommunistit, joten älä viitsi puhua potaskaa.
Kommunisteja voisin vaikka äänestää, mutta en perussuomalaisia populisteja ja Halmeen kavereita jotka pettävät äänestäjät eivätkä tee sitä mitä lupaavat!!!!!!!!!