Cooper vs. Mulder

mitä mieltä??

Mielestäni X-filesin Fox Mulderin hahmo on saanut paljon vaikutteita agentti Cooperista. Molempien tutkimusmetodeissa ja ajatusmaailmassa yleensäkin on sama rationaalisuuden ja hömpän/mystiikan ristiriita. Myös ulkoinen habitus on jokseenkin samanlainen ja molemmat ovat tavallaan FBI-agentin perikuvia, joilla tosin on tyylikkään ulkokuoren alla omat oudot mieltymyksensä. Erojakin tietysti on paljon, mutta uskoisin, että X-filesin tekijät ovat Twin Peaksinsä katsoneet.

8

1053

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • the red room

      Takuuvarmasti X-files on saanut vaikutteita TP:stä...FBI-agentit tutkimassa yliluonnollisia ilmiöitä....
      Mitä tulee Mulderiin ja Cooperiin:kummatkin ovat älykkäitä, intuitiivisia, uskovat vaihtoehtoisiin tutkimusmenetelmiin, joutuvat ristiriitaan esimiestensä kanssa,eivät juuri vietä vapaa-aikaa....Cooper on ehkä kuitenkin näistä kahdesta analyyttisempi, Mulder selvästi boheemimpi.Niin, ja lisäksi molemmilla on henkilökohtainen menetys takanaan; Mulderilla siskon ufosieppaus, ja Cooperilla murhattu rakas Caroline.

      Ja sitten pieni aasinsilta....kohtahan näemme Mulderin eli David Duchovnyn Twin Peaksissa transvestiittina FBI-agenttina.....

      • kokaa nokkaan

        ..DEA-agenttina...


      • the red room
        kokaa nokkaan kirjoitti:

        ..DEA-agenttina...

        Joo,Denise/Dennis Bryson oli DEA:n miehiä...


    • En usko, että The X-filesia olisi tehty ilman Twin Peaksia. Vaikutteet ovat aika selviä vaikka Twin Peaksin maailma olikin vielä omituisempi.

      Twin Peaks toi mystiikan ja yliluonnolliset ilmiöt primetime-sarjoihin. Olihan kauhusarjoja viritelty jo aiemminkin (esim meillä Aaveita ja Kummituksia-nimellä esitetty Friday 13´th-The serie), mutta ne olivat olleet aika lapsellisia tuherruksia.

      Mulder ja Cooper ovat kumpikin ulkoisesti kuin J. Edgar Hooverin aikaisen FBI:n ihanne-agentteja. Älykkäitä ja tyylikkäitä. Reippaita partiopoikia. Ajatusmaailmaltaan kumpikin on kuitenkin valtavirrasta poikkeava. Cooperin metodit ovat erikoisia ja mystisiä. Mulder taas keskittyy pelkästään paranormaaleja piirteitä sisältäviin rikostapauksiin.

      Erona miehissä on se, että Mulderille työ, paranormaalit ilmiöt ja salaliittoteoriat on ristiretki. Hän etsii totuutta pakkomielteenomaisesti. Cooper sen sijaan on rennompi ja osaa myös ottaa etäisyyttä työhönsä vaikka FBI onkin merkittävä osa hänen identiteettiään.

      Jos minä olisin David Lynch lähestyisin Chris Carteria ja ehdottaisin Twin Peaksin ja The X-filesin cross-over elokuvaa, jossa käyttäytymistieteiden yksikön erikoisagentti Fox Mulder saisi komennukseen Twin Peaksiin tutkimaan Dale Cooperin mielen järkkymiseen johtaneita tapahtumia. Scullya elokuvassa ei olisi, sillä mielestäni Twin Peaksin tapahtumat sijoittuvat aikaan ennen kuin Mulder tapasi Scullyn ensimmäisen kerran.

      • LiannaX

        Vau, tuollainen cross over-jakso oltaisiin voitu aikoinaan tehdä X-filesin pilotiksi; siinä olisi ainakin minun kaksi suosikkisarjaani lyönyt kättä toisilleen.
        Näen sieluni silmillä, miten Fox Mulder olisi lähetetty Twin Peaksiin tutkimaan pahuuden valtaan joutunutta agentti Cooperin tapausta. Mulder olisi tietenkin käyttänyt Hawkia hyväkseen perehtyäkseen ikiaikaisiin intiaanimytologioihin ja hän olisi yrittänyt selvittää Kiltojen arvoitusta ja Twin Peaksin metsissä piilevää pahuutta. Ja luultavasti yöpyessään Great Northernissa, myös hänelle olisi ilmestynyt Jättiläinen johdattelemaan oikeille jäljille.
        Mutta TP:ssä ei tainnut kellään olla vielä matkapuhelimia. Mulder ilman kännykkää? Mulder soittamassa tärkeää puhelua puhelinkopissa? No, onneksi pystyn kyllä kuvittelemaan Mulderin pitkän,seikkaperäisen raportin sanelukoneelle.


      • LiannaX kirjoitti:

        Vau, tuollainen cross over-jakso oltaisiin voitu aikoinaan tehdä X-filesin pilotiksi; siinä olisi ainakin minun kaksi suosikkisarjaani lyönyt kättä toisilleen.
        Näen sieluni silmillä, miten Fox Mulder olisi lähetetty Twin Peaksiin tutkimaan pahuuden valtaan joutunutta agentti Cooperin tapausta. Mulder olisi tietenkin käyttänyt Hawkia hyväkseen perehtyäkseen ikiaikaisiin intiaanimytologioihin ja hän olisi yrittänyt selvittää Kiltojen arvoitusta ja Twin Peaksin metsissä piilevää pahuutta. Ja luultavasti yöpyessään Great Northernissa, myös hänelle olisi ilmestynyt Jättiläinen johdattelemaan oikeille jäljille.
        Mutta TP:ssä ei tainnut kellään olla vielä matkapuhelimia. Mulder ilman kännykkää? Mulder soittamassa tärkeää puhelua puhelinkopissa? No, onneksi pystyn kyllä kuvittelemaan Mulderin pitkän,seikkaperäisen raportin sanelukoneelle.

        No voisihan Mulderilla olla ensimmäinen kannettava Nokialainen kourassaan. Semmoinen halon kokoinen... Muistelen, että jossakin X-files-jaksossa käsiteltiin tapahtumia, jotka alkoivat ajalta enne Scullya ja Mulderilla oli sellainen. Vuodeksi taidettiin sanoa 1990.


    • bird of prey

      Piru irti -sarjaa (American Gothic) on verrattu TP:iin. Siinähän se pikkukaupungin sheriffi oli jonkinlainen paholaisen kätyri tai piru itse.

      • miia65

        saapuu Mulder eli Daniel kaupunkiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      86
      1819
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      145
      1278
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1100
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      966
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      78
      902
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      84
      840
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      826
    8. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      819
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      817
    10. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    Aihe