Eräs Vapaamielisten Liiton ehdokas (v. 1964 kunnallisvaalit) palkkasi minut jakamaan vaaliesitteitä lähiseudulle. Olin tuolloin 11 vuotias. Kiertelin tuliterä Øgland-polkupyörälläni koko päivän teitä ja aitovieriä, laitellen esitteitä postilaatikkoihin ja -luukkuihin. Illalla ennen kotiin tuloa piilotin vielä repussa jäljellä olevat esitteet ryteikköiseen metsään, kannon alle.
Tämä ehdokas, silloinen naapurini, ei tullut valituksi. Hän on ollut kuolleena jo vuosikymmeniä, polkupyöräni kadonnut aikapäiviä sitten, ja sen ryteikköisen metsikön paikalla on nykyisin aidattu pienteollisuusalue.
Tunnustuksen aika....
3
1305
Vastaukset
- piippu-paavola
Kyllä voit pikkuhiljaa vapautua tästä "painolastistasi" - vai perustaisimmeko kriisiterapiaryhmän ?
- Kepua äänestänyt
Ei ole Suomessa tilaa liberalismille.
Täällä ollaan joko oikealla tai vasemmalla.
Eikä kepukaan ole mikään edistyspuolueen
korvaaja.
Suomalaiset eivät edes ymmärrä mistä liberalismissa on kyse!- liberaali_
Liberaalien "todellinen kannatus" on paljon suurempaa kuin mitä vaalitulos antaa ymmärtää, mutta aika moni äänestäjä esim. "taktikoi" ja äänestää suurta puoluetta. Lisäksi osa äänestäjistä on täysin median manipuloitavissa, ja äänestävät jotakuinkin niitä puolueita, jotka ovat eniten esillä mediassa.
Kai on selvää, että jos puolue ei ole esillä juuri muualla kuin omilla nettisivuillaan, ei kovin suurta kannatusta ole odotettavissa.
Todellisuudessa kyllä aika moni suomalainen on sisäisesti "liberaali", mutta eivät välttämättä edes itse tiedosta sitä, tai anna sen näkyä vaaliuurnilla.
Itse muuten äänestin Kokoomusta, koska omassa vaalipiirissäni ei ollut Liberaaleilla lainkaan ehdokkaita...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1961512
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140944Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58931- 85902
- 53816
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t262719Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10710Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä338671Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58664Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74646