Miksi ihmiset pakotetaan maanpäälliseen elämään, jos kerran kaiken tarvittavan voi tehdä vielä kuoleman jälkeen? Miksi mormonien pakottaa monet ihmiset kärsimään täysin turhaan?
Miksi ihmiset elää?
rusti
29790
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
"Ihmiset ovat, jotta heillä olisi ilo." "Henki ja ruumis erottamattomasti toisiinsa liittyneinä saavat aikaan ilon täyteyden."
Jos meillä ei olisi kokemuksia hyvästä ja pahasta eikä meillä olisi fyysistä ruumista ja ellemme saisi ruumiin ylösnousemusta, emme voisi saada ilon täyteyttä. Olemassaolo on joka tapauksessa tosiasia kohdallamme. Emme pakota ketään mihinkään. Jos ajattelemme, että kaiken tarvittavan voi tehdä kuoleman jälkeen, olemme melkoisia pinnareita ja väistämme vastuutamme. Sellaisella asenteella ei ole mahdollista saavuttaa ilon täyteyttä.
Entä pienet lapset, jotka kuolee ennen kuin ehtii kokea käytännössä mitään? Eivätkö he voi koskaan tulla osallisiksi ilon täyteydestä?
En niinkään tarkoittanut keskivertosuomalaista vaan esim. naisia, joita pidetään vuosikausia kaltoin kohdeltuina seksiorjina, ja kaikkia joiden elämä on jatkuvaa kärsimystä. Jos äiti hylkää vastasyntyneen lapsensa varmaan kuolemaan tai jopa tappaa vauvansa omakätisesti, tuskin sen lapsen elämä on kovinkaan ilontäyteinen.
jumalanne ei siis ole kaikkivaltias? Taivaallisen ilon täyteys lienee suurempi niillä joiden maallinen elämä on ollut yhtä rääkkiä, kuin niiden jotka mussuttavat suklaata hyvinvoivina, jotkut ovat sairaita koko ikänsä tai joutuvat ehkä katsomaan miten omat lapset kidutetaan kuoliaiksi -joka ainoa pienestä tytöstä vanhimpaan poikaan- ja itse elämään sen kanssa lopun ikäänsä. Tunsin tällaisen ihmisen, kyse oli keskitysleirillä olleesta. "Ilon täyteys" on minusta pelkkä kevyt ja loukkaava klishee jos ajattelee mitä tämä elämä joillekin on.
ei ole se ilon täyteys, jonka tulemme saamaan ylösnousemuksessa. Kuitenkin fyysisen ruumiin saaminen on välttämätöntä, että voimme saada sen aikanaan ylösnousemuksessa. Siinä tilassa kasvatetaan pienenä lapsena kuolleet aikuiseen ruumiiseensa. Pienenä kuolleet perivät Kristuksen sovituksen ansiosta selestisen valtakunnan kirkkauden ja he saavat hyvityksen siitä mitä jäivät paitsi maanpäälisessä elämässään. Valitettavasti joidenkin kohdalla toteutuu enemmän kärsimystä ja tuskaa tämän elämän aikana. Näitä ei kuitenkaan aiheuta Jumala vaan saatanaa seuraavat ihmiset. Me elämme näissä lainalaisuuksissa ja olemme alttiita monenlaisille kokemuksille. Niistä kaikista voi olla jossain mielessä hyötyä kun saamme kokea erilaisia asioita ja voimme tietää omasta kokemuksesta miltä ne tuntuvat. Ihminen voi jalostua myös kärsimysten kautta ja se kehittää myötäelämisen kykyä, jolloin voimme paremmin ymmärtää niitä, jotka joutuvat kärsimään. Jeesuskaan ei Jumalana voinut välttyä tämän maailman kärsimyksiltä ja Hän alistui niihin vapaaehtoisesti. Toki Hänellä olisi ollut käytössä keinot, joilla olisi välttynyt kohtaloltaan, mutta Hän piti kiinni vapaan tahdon toteutumisesta, joka on suurin Jumalan antama lahja ihmisille. Jeesus halusi myös sovittaa syntimme, joista haluamme tehdä parannuksen.
Unski
mitä ja kuinka?
Yritä selventää ajatuksiasi.
Eihän kukaan voi itse valita, jääkö syntymättä vai ei, joten Jumala pakottaa todella monet ihmiset elämään. Oman käden kautta kuoleminenkaan ei kaikilta onnistu, kun esim. sairaus voi tehdä sen yrittämisenkin mahdottomaksi.
Meidän oppiemme mukaan, kenenkään ei ollut pakko tulla maan päälle.....
. . .
Mitä niille sitten tapahtuu, jotka ei tule maan päälle?
...pakotetaan käymään kirkossa. Mahdetaanko noilla kärsimyksillä viitata siihen? ;-)
pakotetaan pysymään poissa mormonikirkosta. Ja jotkut pakotetaan lähtemään kotoa, jos siihen liittyvät.
Meillä ihmisillä on monia erilaisia elämänkohtaloita. Yritetään tukea toisiamme.
maanpäälle kannattivat Taivaallisen Isämme suunnitelmaa, jossa Jeesus Kristus hyväksyttiin vapahtajaksemme. Ne, jotka vastustivat suunnitelmaa, jäivät iankaikkisesti hengiksi ja seurasivat saatanaa. He ovat niitä, jotka koittavat houkutella maanpäällä eläviä ihmisiä syntiin.
Unski
Juurihan Zappax sanoi, että syntyminen oli vapaaehtoista.
Mitä vapaaehtoista se on, jos helvetti on sille ainut vaihtoehto?
Täsmennys siltä varalta, että alat nipottaa. Siis se toinen vaihtoehto (kuin syntymä) on sinun mukaasi saatanan seuraaminen (mielestäni helvettiin johtava, mutta sitä sinä et sanonut).
Vaihtoehdot ovat siis henkimaailmassa: Synny maanpäälle (vaikka sitten kärsimään kammottavasta sairaudesta) tai seuraa saatanaa!
ei vielä tiedetty kumpi suunnitelma pääsi voitolle. Tuskin Lusifer olisi kapinoinut jos olisi tiennyt miten siinä kävi. Meidänkin maassamme oli aikanaan kapina ja kapinalliset luulivat ihan oikeasti voittavansa, mutta kuitenkin kävi toisin. Tuskin hekään tietoisesti valitsivat häviäjän kohtalon.
Unski
syntymämme, niin meille kerrottiin kaikki seuraukset mitä siitä voi seurata. Kuitenkin ruumiin saaminen ja kehittyminen siinä oli niin tärkeä asia meille että valitsimme sen vapaaehtoisesti. Se Lusiferinkin suunnitelma oli, että olisimme tulleet ruumiiseen, mutta hän olisi pelastanut kaikki ilman parannuksenteon ehtoa, mutta se olisi samalla merkinnyt ettemme olisi voineet milloinkaan kehittyä jumaluuteen vaan olisimme jääneet hänen alamaisikseen ikman ilon täyteyttä.
Unski
Siis jos joku päätti että enpä synnykään maan päälle (Zappaxin mukaan kyseessä oli vapaa valinta), silloin joutui automaattisesti saatanan leiriin. Omituista!
kaikki, jotka olemme olleet, olemme tai tulemme olemaan maan päällä ruumiissa, olemme vapaaehtoisesti valinneet osamme.
Unski
????
vanhaa vihtahousua. Selventääkö?
Mikä vapaaehtoinen valinta se on jos vaihtoehdot ovat: Synny maan päälle tai seuraa saatanaa. Pitäisi olla vaihtoehto: voit olla syntymättä maan päälle ja seuraamatta saatanaa.
päättää, Jumala säätää.
Meillä kenelläkään ei ole edellytyksiä parannella Jumalan suunnitelmaa. Parempi vain tyytyä siihen. Kyllä se meille riittää.
hänellä on monta nimeä. Hänet tunnettiin ennen lankeamistaan taivaassa hyvin pitkälle kehittyneenä Taivaallisen Isän henkipoikana, jota kutsuttiin Sarastuksen pojaksi. Hän kilpaili Vapahtajaksi tulemisesta Jeesuksen kanssa. Hänellä oli kuitenkin poikkeava suunnitelma näiden henkien pelastamiseksi takaisin ylösnousseina taivaaseen. Hänen suunnitelmansa mukaan kaikki olisi pelastettu, mutta ilman vapaan valinnan mahdollisuutta, jolloin he olisivat jääneet iankaikkisesti vaille mahdollisuutta kehittyä täydelliseksi, niinkuin Taivaallinen Isä ja Jeesus ovat. Lisäksi Hän olisi halunnut syrjäyttää Taivaallisen Isän ja ottaa Hänen paikkansa kaikessa voimassa ja kunniassa.
ps. en enää viitsinyt kirjautua sisään ja siksi tuo nimimerkki.
Unski
oli Assyyrian kuningas, ollaan taas väärinkäsityksessä ja väärässä käännöksesssä tällä kertaa virhe tuli käännöksessä latinaan. "sinä virität Babylonin kuninkaasta pilkkalaulun: -- Jo tuli loppu valtiaasta, loppu sorrosta ja vainosta!" Kuningas joka oli valloittanut ja sortanut koko lähi-itää kaatui taistelussa.
Me ymmärrämme hänet Paholaisena ja niin se menee ilmoituksen mukaan vaikka tässä yhteydessä puhutaankin myös Babyloniasta. Myös hengellisessä mielessä pahan valtaa verrataan tuohon Banyloniaan.
Jesaja kirjoittaa aiheesta Jes. 14:12 Voi sinä putosit taivaalta, sinä Kointähti, sarastuksen poika! Alas maahan sinut survaistiin, sinä kansojen kukistaja.
MK:ssa 2.Nefi 2:17 kirjoitta samasta asiasta:
Ja minun, Lehin, on lukemieni asioiden perusteella oletettava, että Jumalan enkeli oli langennut taivaasta, sen mukaisesti mitä on kirjoitettu; sen vuoksi hänestä tuli Perkele, koska hän oli tavoitellut sellaista, mikä oli pahaa Jumalan edessä.
Lehillä oli mukanaan vaskilevyt, jotka sisälsivät nuo Jesajan kirjoitukset.
Hän siis kapinoi kuolevaisuutta edeltävässä elämässä ja houkutteli kolmasosan Isän henkilapsista kapinoimaan kanssaan.
Oppi la Liitot kirjassa on profetia tästä tapahtumasta:
OL 29:36 Ja tapahtui, että koska Perkele kiusasi Aadamia - sillä katso Perkele oli Aadamin edessä, sillä hän oli kapinoinut minua vastaan sanoen: Anna minulle kunniasi, joka on minun voimani; ja myös kolmasosan taivaan joukoista hän käänsi pois minusta niiden tahdonvapauden vuoksi. 37 ja ne syöstiin alas, ja näin saivat alkunsa Perkele ja hänen enkelinsä; 38 ja katso, heille on ollut paikka valmistettuna alusta asti, joka paikka on helvetti. 39 ja on välttämätöntä, että Perkele kiusaa ihmislapsia, tai muuten heillä ei olisi tahtonsa vapautta, sillä elei heillä olisi milloinkaan karvasta, he eivät voisi tuntea makeaa.
KH Mooses 4:1-4 Ja minä, Herra Jumala, puhuin Moosekselle sanoen: Tuo Saatana, jota sinä olet käskenyt minun Ainosyntyiseni nimessä, on sama, joka on ollut alusta asti, ja hän tuli minun eteeni ja sanoi: Katso, tässä olen, lähetä minut, minä olen poikasi ja lunastan koko ihmissuvun, niin ettei yksikään sielu huku, ja totisesti minä teen sen; anna siis minulle kunniasi. Mutta katso, rakas Poikani, joka on ollut rakkaani ja valittuni alusta asti, sanoi minulle: Isä, sinun tahtosi tapahtukoon, ja kunnia olkoon sinun ikuisesti. Ja nyt, koska Saatana kapinoi minua vastaan ja pyrki hävittämään ihmisen tahdonvapauden, jonka minä, Herra Jumala, olin antanut hänelle, ja koska hän myös pyrki siihen, että antaisin hänelle oman voimani, Ainosyntyiseni voimalla minä käskin syöstä hänet alas; ja hänestä tuli Saatana, niin, nimittäin Perkele, kaikkien valheiden isä, eksyttämään ja sokaisemaan ihmisiä ja johdattamaan heitä vankeina tahtonsa mukaan, vieläpä kaikkia, jotka eivät kuule minun ääntäni.
KH Abr 3:27 - 28
Ja Herra sanoi: Kenet minä lähetän? Ja yksi vastasi, Ihmisen Pojan kaltaisen: Tässä olen, lähetä minut. Ja toinen vastasi ja sanoi: Tässä olen, lähetä minut. Ja Herra sanoi: Minä lähetän ensimmäisen. Ja toinen vihastui eikä pysynyt uskollisena ensimmäisessä asemassaan, ja sinä päivänä monet seurasivat häntä.
Heidät karkoitettiin taivaasta, heiltä kiellettiin mahdollisuus saada kuolevainen ruumis ja elää kuolevaisuudessa, ja he ovat ikuisesti tuomittuja. Siitä lähtien kun Perkele karkotettiin taivaasta, hän on yrittänyt alati pettää kaikkia ihmisiä ja eksyttää heitä Jumalan työstä, jotta kaikista ihmisistä tulisi yhtä kurjia kuin hän on (Kolmoissidoksen pyhien kirjoitusten opas.)
Ilm. 12:9 Tuo suuri lohikäärme, tuo muinaisaikojen käärme, jota kutsutaan Paholaiseksi ja Saatanaksi, tuo koko ihmiskunnan eksyttäjä, syöstiin maan päälle, ja samoin syöstiin alas sen enkelit.
Lisää paholaisesta MK. 2 Nefi 9:8-9
Oi Jumalan viisautta, hänen laupeuttaan ja armoaan! Sillä katso, ellei liha enää koskaan nousisi, meidän henkemme täytyisi joutua sen enkelin alaisuuteen, joka lankesi iankaikkisen Jumalan edestä ja tuli Perkeleeksi, ollakseen enää nousematta. Ja meidän henkemme olisi täytynyt tulla hänen kaltaisekseen ja meistä olisi täytynyt tulla riivaajia, Perkeleen enkeleitä, niin että olisimme joutuneet suljetuiksi pois Jumalamme edestä ja jäädä valheiden isän luo, kurjuuteen niin kuin hänkin, niin, sen olennon luo, joka petti ensimmäiset vanhempamme ja joka muuttaa itsensä miltei valon enkeliksi ja yllyttää ihmislapsia salaisiin murhaliittoihin ja kaikenlaisiin salaisiin pimeyden tekoihin.
Unski
on kristillinen ei VT:ssa. Jesaja puhuu valtansa menettäneestä hallitsijasta kielikuvin, mutta kertoo silti selkokielelläkin sen mistä ja kenestä on kyse. Ei kuvaus tunnetun hallitsijan tuhosta ole missään mielessä vertauksellinen minkään myöhempien uskontojen luomien kapinovien enkeleiden opin kanssa.
Ilmestyskirja kertoo tapauksesta:
7 Taivaassa syttyi sota. Mikael ja hänen enkelinsä kävivät taisteluun lohikäärmettä vastaan. Lohikäärme enkeleineen teki vastarintaa [Dan. 10:13,21; Juud. 9]
8 mutta kärsi tappion, eikä sille ja sen joukolle ollut enää sijaa taivaassa.
9 Tuo suuri lohikäärme, tuo muinaisaikojen käärme, jota kutsutaan Paholaiseksi ja Saatanaksi, tuo koko ihmiskunnan eksyttäjä, syöstiin maan päälle, ja samoin syöstiin alas sen enkelit. [Luuk. 10:18 | Sak. 3:1,2; Luuk. 22:31,32; Joh. 12:31, 16:11]
epäilemättä kertoo monenlaista mutta sanoinkin että VT ei kerro. Danielin Mikael tai kukaan muukaan VT:n enkeli ei ole kapinoinut tai taivaasta karkotettu, ei satankaan, joka päin vastoin sai hyvänä hetkenä osallistua taivaalliseen päätöksentekoon kuten Job-tarinassa.
Nyt ei ole kysymys Jumalan säätämisistä vaan Map-kirkon sekavista opeista, joissa on ristiriita Zappaxin ja Unskin käsitysten välillä.