täytyisi vissiin laittaa pommi ympärilleen,ja osoite on selvä,
Köyhille kukaan ei lupaa mitään,
niinkuin ei tähän mennessäk...
5127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ehdottamasi ratkaisu olisi hyvinvoivalle enemmistölle mieluinen ratkaisu...mutta sittenkin köyhät ovat aina keskuudessamme.
Kapitalismi tuottaa köyhiä...se nyt vaan on sellainen järjestelmä, missä on oltava huonosti palkattujen/toimeentulevien armeija tasoittamassa liiallisia hyväosaisten pyyteitä.
Noin vuosi sitten puhuttiin ns. köyhyyspaketista... Sen tapaista mietintää köyhien suhteen on tehty siitä lähtien, kun omatunto keksittiin. Puhuminen helpottaa omatunnon ääntä... sen kai jokainen tietää.
Mitä tulee köyhyyteen ja eduskuntavaaleihin...onhan siellä oikein nimeltäänkin 'köyhien puolue'...ehkä muistan väärin.. Joka tapauksessa mikään köyhien puolue ei koskaan saa niin paljon kannatusta, että se johtaisi johonkin. Syy on nimen omaan niissä ihmisissä, jotka toivottomuudessaan eivät käy äänestämässä, ja jos käyvätkin, he antavat protestinsa joillekin 'perussuomalaisille', joiden solidaarisuuden kanssa taitaa olla niin ja näin.
Itsekin lukeudun köyhiin... Sillä mittarilla, millä se maassamme mitataan. Minulle kelpaa vain vasemmisto ja sieltäkin vain äärilaita. Vaikka he eivät koskaan saisi riittävää uskottavuutta, niin silti heidän äänestämisensä on parempi vaihtoehto, mitä niiden, joiden etuna on hyväosaisten asian ajaminen.
Hyvää äänestyskevättä...
porvarit ääntäni saa,Hyvää kevättä sinullekkin
Olen vasemmistolainen palkansaaja minäkin mutta ihmettelen miksi äänestää jotain yksisilmäistä kommarihörhöä joka tarjoaa Suomen ongelmien ratkaisuksi Pohjois-Korean tai Kuuban mallia?
Onko reaalisosialismi toiminut missään siten että köyhyys olisi poistunut?
Sekasorto ja diktatuuri ovat vain äärilaitojen juttuja. Köyhyyttä niillä ei poisteta.
Ei kai kukaan tosissaan ajattele, että jos muutama 'köyhien asialla oleva', tai joku muu heidät huomioiva saisi eduskuntaan muutaman paikan, että he pystyisivät muuttamaan paljonkaan...
Mutta.. mitä useampi edustaja saataisiin menemään läpi, niin silloin saataisiin ääntä eduskuntaan...He voisivat luoda painetta ja muistuttaa siitä, että tässä maassa on ihmisiä, jotka ovat kaiken sen 'hyvinvoinnin' ulkopuolella, mitä esim. suuret puolueet mainostavat.
Mielestäni 'reaalisosialismi' ei sovi tähän kuvioon, koska emme elä 'reaalisosialismissa'.
Kysymys on jaettavan 'kakun', rahan oikeudenmukaisemmasta jakamisesta eri kansanluokkien kesken. Kysymys ei tietenkään ole pelkästään mistään sosiaalituesta, vaan esim. pienistä palkoista, joilla ei pärjää. Sitä paitsi suuretkin puolueet kyllä tunnustavat köyhyyden olemassaolon.. Erilaisissa tutkimuksissa se aina kiusallisesti ponnahtaa pintaa, vaikka köyhät itse eivät muuten saakaan ääntään kuuluviin.
Puhumme kyllä todellisesta asiasta...
On paras vaihtoehto köyhälle. Tiedän että köyhien asema ja tuloerot korjaantuisivat jos puolue saisi enempi valtaa. Useimmat vaan äänestää niitä joita muutkin, eli kyykyttäjiään.