Kysymys tuulen voimista

On 1m2(pikkukakkonen) kokonen taipumaton levy joka kiinitetään telineeseen. Tuulee 10m/sek joten kuinka monen gramman työntövoima tuohon levyyn kohdistuu?

Entäs jos levyn joka reunan aitaa 50cm korkealla aidalla, niin paljon tuo lisää voimaa?


Ja antees nää maallikko termit, mut varmaan ymmärrätte.
52782
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

vielä, missä asennossa levy on ilmavirtaukseen
nähden? Kohtisuorassa?

Äänestä
  • Tuo unohtu mainita, kohtisuorassa.

    Äänestä

Arvaisin että:
Paine = ½ x ilmantiheys x nopeus^2 x drag coefficient

=1/2*1.25kg/m^3*(10m/s)^2*1
=62.5 Pa
=*1m^2
=62.5 Newton

Äänestä

aiheuttaman voiman voi laskea kaavalla:

http://en.wikipedia.org/wiki/Drag_equation

F = 0.5*rho*v^2*A*Cd

jossa:

rho = ilman tiheys (1.293 kg/m^3 maan pinnalla 0°C, 1 atm)
v = virtausnopeus
A = referenssiala (vaihtelee tapauskohtaisesti mitä tarkoitetaan)
Cd = vastuskerroin (laaduton paljas luku)

Sijoittamalla antamasi arvot ja katsomalla seuraavasta taulukosta vastuskertoimeksi 1.17

http://www.aerodyn.org/Drag/tables.html

Cd = 1.17 (Squared flat plate at 90°)
A = 1
v = 10
rho = 1.293

Saadaan:

F = 0.5*rho*v^2*A*Cd = 75.6 N

Samasta taulukosta ja samalla kaavalla saa saman laskettua kaikille yleisimmille muodoille.

Monet rakenteet lasketaan hirmumyrskylle (varmuuden vuoksi), jolloin puhutaan nopeuksista 150... 250 km/h, joka on siis noin 70 m/s.

Hirmumyrskyn "tornadon" silmässä voi olla jopa 250 km/h. Ja tällöin yleensä kaikki käytännön rakenteet pettävät (laskettu esim 150 km/h:lle).

Jos Suomessa laskee 50 m/s, niin on jo varmemman puolella lähes kaikissa tapauksissa. Jolle ilmastonmuutos paljoa pahene.

Lainaus:

"Suurin milloinkaan tiettävästi Suomessa mitattu tuulennopeus 50 m/s on mitattu 28.8.1890 Helsingin keskustan sääasemalla."

Äänestä
  • 75 newtonia, eli tuuli painaa noin 7,5 kg massan aiheuttamalla voimalla. Eli vielä pystyy pitämään levyä käsissä, kulkien tuulta vasten.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


---------- kirjoitti:

On 1m2(pikkukakkonen) kokonen taipumaton levy joka kiinitetään telineeseen. Tuulee 10m/sek joten kuinka monen gramman työntövoima tuohon levyyn kohdistuu?

Entäs jos levyn joka reunan aitaa 50cm korkealla aidalla, niin paljon tuo lisää voimaa?


Ja antees nää maallikko termit, mut varmaan ymmärrätte.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu