Vanhustenhuoltohan on ollut ymmärtääkseni yksi ykkösaiheista SDP:n vaalikampanjassa nyt eduskuntavaaleissa.
Siksi oli mielestäni hieman koomista, kun YLE TV1:n vaalikeskustelussa kävi ilmi että puolueen pj. Eero Heinäluoma ei tuntenut hallituksen tilaamaa ns. Kivelän raporttia, joka nimenomaan käsittelee vanhustenhoitoa ?
Eikö hallituksen edustajien - jos keiden - pitäisi tutustua tilaamaansa raporttiin ???
Mitä merkitystä tällaisilla tutkimuksilla/ raporteilla ylipäänsä on, jos edes johtavat pääättäjät eivät niihin tutustu ?
Esimerkiksi Päivi Räsäselle (kd.) joka istuu oppositiossa tämä raportti oli kyllä tuttu.
Siksi oli mielestäni hieman koomista, kun YLE TV1:n vaalikeskustelussa kävi ilmi että puolueen pj. Eero Heinäluoma ei tuntenut hallituksen tilaamaa ns. Kivelän raporttia, joka nimenomaan käsittelee vanhustenhoitoa ?
Eikö hallituksen edustajien - jos keiden - pitäisi tutustua tilaamaansa raporttiin ???
Mitä merkitystä tällaisilla tutkimuksilla/ raporteilla ylipäänsä on, jos edes johtavat pääättäjät eivät niihin tutustu ?
Esimerkiksi Päivi Räsäselle (kd.) joka istuu oppositiossa tämä raportti oli kyllä tuttu.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Yli puolet suomalaisvanhuksista aliravittuja
FINFOOD UUTISET-IA, 24.1.2007
--------------------------------------------------------------------------------
Yli puolet suomalaisista vanhuksista on vajaaravittuja, mikä saattaa maksaa yhteiskunnalle yllättäen jopa kolme kertaa niin paljon kuin ylipaino-ongelma.
Vajaaravitsemuksen torjumiseksi onkin nyt laadittu suomalaiset suositukset, jotka pohjautuvat eurooppalaisen yhteistyöelimen The European Nutrition for Health Alliance (ENHA) järjestämän kansainvälisen konferenssin aineistoon. Suositusten laatijoina oli Nutricia Clinical Oy:n toimitusjohtajan Päivi Pakarisen johtama asiantuntijoista koostuva työryhmä.
Vanhusten vajaaravitsemuksen torjumiseksi Suomessa toteutetaan torstaina ensimmäistä kertaa myös niin sanottu ravitsemuspäivä (Nutrition Day), jolloin sairaaloissa kerätään tietoja potilaiden ruokailusta yhtenäisillä lomakkeilla.
Päivää vietettiin viime vuonna 25 Euroopan maassa, jolloin kerättiin tietoja yhteensä yli 16 000 potilaalta. Suomessa tempaukseen osallistuvat TAYS ja Satakunnan keskussairaala.
Kuopion yliopiston tutkija Anne Tuovisen mukaan sairaaloissa ja vanhainkodeissa ei ole ollut yhtenäisiä hoitokäytäntöjä ja selkeitä ohjeita vanhusten vajaaravitsemuksen ehkäisemiseksi. Tuovisen mukaan ravitsemustilan rapistumisen ehkäisy kuitenkin kannattaa.
- Ruoka on lääke, hän sanoo.
Myös ylipainoinen voi olla vajaaravittu
Pakarisen mukaan vanhusten vajaaravitsemus muun muassa huonontaa elämänlaatua, pitkittää sairaalassaoloaikoja ja hidastaa sairauksista toipumista. Eurooppalaisen selvityksen mukaan sairaalassaoloaika pitenee vajaaravitsemuksesta johtuen keskimäärin 6 vuorokaudella. Vajaaravitut ovat sairaalassa noin 40 prosenttia pidempään kuin muut.
Vanhustyön Keskusliiton projektipäällikkö Merja Suominen kertoi Helsingissä tehdystä tutkimuksesta, jossa vanhusten virheravitsemus oli yhteydessä muun muassa dementiaan, painehaavoihin ja aivohalvaukseen.
Vajaaravitsemus voi toisaalta piillä myös ylipainoisen kuoren sisällä, jolloin sitä on erityisen vaikeaa havaita.
- Tällöin läski on korvannut lihaksen, Oulun yliopiston geriatrian professori Timo Strandberg kuvailee.
Ylipainoisen vajaaravitsemuksen voi havaita hänen mukaansa vaikkapa huonosta käden puristusvoimasta, uupumuksesta ja yksinkertaisten kysymysten avulla. Strandberg korostaa vajaaravitsemuksen merkitystä myös vanhuusiän hauraus-raihnaus-oireyhtymän eli HRO:n yhtenä taustatekijänä.
Laihdutuskuurit eivät päde enää vanhuksiin
Vanhusten kohdalla energiansaannin turvaaminen on yleensä tärkeämpää kuin ylipainon korjaaminen. Suomisen mukaan lisäenergiaa saadaan helposti vaikkapa salaatinkastikkeen, kermavaahdon, juuston ja öljyn avulla ilman, että ruuan määrää tarvitsisi lisätä.
Myös esimerkiksi punnitsemisen, välipalojen riittävän saannin ja suun kunnosta huolehtimisen on havaittu parantavan vanhusten ravitsemustilaa.
Kerro kaverille Kotimaa Tulosta