Ruotsissa käytössä oleva raamattu on sallivampi kuin Suomen vastaava. Suomessa homojen avioliitot ovat raamatun vastaisia.
Itse en ole homo enkä kuulu kirkkoon, mutta silti kannatan Ruotsissa käytettävää raamattua enemmän kuin Suomalaista versiota. Kannatan miesten ja naisten sekä homojen ja heterojen välistä tasa-arvoa.
Naispapit ovat varmasti yhtä hyviä satujen kertojia kuin miehetkin. Homoja on eläinkunnassa muissakin lajeissa kuin vain ihmisissä. Ne, jotka uskovat jumalan luoneen maan, uskovat jumalan luoneen ihmisen omaksi kuvakseen. Jos samat uskovaiset uskovat kaikkien ihmisten näköisten olevan ihmisiä, niin myös homot ovat näin ollen jumalan omia kuvia. Jos nämä uskovaiset vihaavat homoja, vihaavat ne myös jumalan kuvia eli myös homoja.
Kaikki järkevät uskovaiset ostakoot raamattunsa ruotsista, kun siellä se tuntuu olevan suvaisevampi kuin Suomessa käytössä oleva takapajuinen satukirja.
Itse en ole homo enkä kuulu kirkkoon, mutta silti kannatan Ruotsissa käytettävää raamattua enemmän kuin Suomalaista versiota. Kannatan miesten ja naisten sekä homojen ja heterojen välistä tasa-arvoa.
Naispapit ovat varmasti yhtä hyviä satujen kertojia kuin miehetkin. Homoja on eläinkunnassa muissakin lajeissa kuin vain ihmisissä. Ne, jotka uskovat jumalan luoneen maan, uskovat jumalan luoneen ihmisen omaksi kuvakseen. Jos samat uskovaiset uskovat kaikkien ihmisten näköisten olevan ihmisiä, niin myös homot ovat näin ollen jumalan omia kuvia. Jos nämä uskovaiset vihaavat homoja, vihaavat ne myös jumalan kuvia eli myös homoja.
Kaikki järkevät uskovaiset ostakoot raamattunsa ruotsista, kun siellä se tuntuu olevan suvaisevampi kuin Suomessa käytössä oleva takapajuinen satukirja.
Vastaukset 14
Vanhimmat
http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible?ref=1. Moos. 1:28&rnd=1174077161279
27 Ja Jumala loi ihmisen omaksi kuvaksensa, Jumalan kuvaksi hän hänet loi; mieheksi ja naiseksi hän loi heidät.
28 Ja Jumala siunasi heidät, ja Jumala sanoi heille: "Olkaa hedelmälliset ja lisääntykää ja täyttäkää maa ja tehkää se itsellenne alamaiseksi; ja vallitkaa meren kalat ja taivaan linnut ja kaikki maan päällä liikkuvat eläimet".
Kannatatko myös seksin harrastamisen sallimista kuukautisten aikana? Entä sellaisten vaatteiden käyttöä, jotka on tehty kahdesta eri langasta? Pitääkö vieläkin tappaa tottelemattomat lapset yms? Kivittää kaupungin porteilla.
Mitä sä ny ämmä länkytät. Oot vaan niin luontees mukaan ärsyyntynyt mun sanoistani. Ei mulla oo mitään sua vastaan, mutta tiedä että tollanen asenne kun on naisella. Niin sua aletaan vältteleen miesten kesken. Riitapukari sä et oo, kun sä tajuat tilanteen kokonaisuudessaan, Oot vielä tyytyväinen lakiin, kaiken kaikkiaan. Sillä siinä ei oo joutavia asioita ollenkaan. Mutta kiitos kannanotostas. Puolustan sunkin kunniaa täällä Suomessa. Jos saat itses tajuamaan realiteetteja paremmin, kuin tänään. Olen todella sen luokan tekijä, että appelsiinin poimijakin Kreikassa mua kunnioittaa. Olen todella tekemisessä kaikkien kanssa. Ja jokaisella on vain hyvää sanottavaa musta. Tulen toki puuttumaan myös kuituihin ja kuukautisiin. Mutta sekin on sallivampaa, kuin koskaan aikaisemmin. Tää tiedoksi nyt sulle, ja pistä vaikka palamaan, jos huvittaa. Saat poltettavaa myöhemmin. Mä tarjoon sitä sulle ilmaiseksi. Kun poikkeet pakeilleni, missä sitten kuljenkaan joukossanne. Tää ilmoitus jää myös historiaan. Olen sen verran kova tekijä etten salli mua pilkata ollenkaan. Tää koskee myös naisia. Joten jokainen lesbo joka luonteensa mukaan, mulle aukoo päätään. Saa pian kivityksen koko kansalta. Olen puhunut varoittavaan sävyyn. Tälläkin mä tarkoitan parastanne ainoastaan. Olen todella pilkattu ja herjattu ollut niin kauan. Etten edes välitä siitä enää. Mutta nyt astuu uusi laki voimaan. Ja se takaa kunnioituksen kaikille kansalaisille täällä Suomessa. Olen puhunut valtion etujen tähden. Ja valtion etujen vuoksi, vaikka sallin kivittää naisen. Oliko muuta. Terv.Raakkuna/Ammon.
saman arvoisia samat oikeudet :)
Uskovilla on omat harhat.
Voi Vittu mikä tietämättömyys rulettaa sosiaalidemokraattien piireissä. Olen todella tietoinen tosta teidän länkytyksestä. Ristisiitoisten älykköjen paapomista toi on alunperin. En osaa edes kuvitella moista maailmaa, jossa kaikki olis tasapäisiä ja kloonattuja samoilla oikeuksilla varustettuja. Eihän se olisi elämänlakien mukaista ollenkaan. Tää hierarkia joka nyt asetetaan valtaan, pitää valtaa todella kunnioitettevalla tavalla myös jatkossa. Pyramiidin huippu on tärkeä, mutta ristiitoksessa syntyneet eivät sitä tajua. Pyramiidin kaikkinäkevä silmä on Dollarissa. Ja ilman tuota järjestystä tuskin olisi pyramiidia edes rakennettu. Jokaisella on vaan paikkansa. On orjia ollut aina. Mutta tällä kertaa orjuus on vapaaehtoista. Saatte lämmitellä liekin valossa. Joka antaa jokaiselle kyyneltä silmäkulmaansa. Tää kaveri ei salli tollasia kannanottoja enää jatkossa. Meidän täytyy yrittää tulla toimeeen yhdessä. Ja takaan että kaikilla riittää kaikkea hyvää. Ja kaikki saavat oikeuden olla kanssamme yhdessä. Pik nikit järjestetään siis koko kansalle. Eikä oo erikseen illan viettoja eliitille. Mutta meno on sen verran rankkaa. Että eliittikin taipuu homojen ja lesbojen mukaan svengaamaan. Tosin noi on tehneet päätöksensä olla erossa omasta sukupuolestaan. Sillä jos lupaus rikottaisiin, niin se tietäis menoa manan majoille, siitä hetkestä. Olen todella ilmaissut asioita, kuten pitääkin. Ja mulla on mies käytössäni täyspäivä toimisesti kuten kuuluukin. Iltaisin on vain hetki aikaa levätä. Ja silloinkin kertoilen kaverille tarinoita. Jotka sytyttävät kaverin mielen roihuun. Ja tämä kaveri kohta tempaa mikin
käteensä. Ja kertoo niitä kaikille muillekkin. Tämä on meininki Suomessa aivan kohta kun palaamme, mun naiseni kanssa Amerikasta. Toi nainen vain sai äsken mieheltään tippurin. Kusipää ämmä kun annoit tolle äijälles. Sait nyt kivunlievitystä itselles muka. Kun kaipasit vaan mua. Olen todella tietoinen Rasta. Ja polttelen vaan Sunnuntaisin. Ja juhlailtoina silloin kun niitä järjestetään Suomessa. Tää tiedoksi myös muille jotka haluatte pistää parastanne. Että vaikka jointti huulessa voi ajaa bussia tai rekkaa. Niin varomattomuus kostautuu pahemmin kuin koskaan aikaisemmin. Joka jätkä pitää pintansa nyt paremmin, kuin koskaan aikaisemmin.
Tajuatteko sittenkään. On tosi noloa jättäytyä jälkeen sillä että tykkää vaan poltella kaiken aikaa. Voit toki tehdä sitäkin. Jos oot kivulloinen jotenkin. Se auttaa kummasti sun vaivoihin. Mutta työtä tekevä kansa haluaa poltella vain töitten jälkeen. Ja meikäläinen vetää täyttä viikkoo putkeen. Että saatais kaikki hommat hoidettua, kuten pitääkin. SAATANA!
Raakkuna/Ammon.
On totta että ruotsalaiset ovat suvaitsevampia kuin suomalaiset. Ja homo asioiden suhteenkin se on taas kerran tullut esiin mutta mietityttää vaan muutamat asiat.
Eikö sillä olekkaan merkitystä mitä Jumalan sanan raamatuksi väitetyssä kirjassa lukee?
Ja mitä varten Jumala loi miehen ja naisen kuin olis riittänyt että olis vaan luonut joko kaksi miestä tai kaksi naista?
Entä sitten se "sanoma" >lisääntykää ja täyttäkää maa...< tarkoitettiinko sillä että paskapäitä pittää saada maailmaan lisää?
Suvaitsevaisuudesta sen verran, että Jumalan ja Jeesuksen tahdo ei ole sama kuin saatanallisuuksien suvaitseminen!
Olet todella sitä mieltä että mulla on hommat näpeissäni kaiken aikaa. Ja mulla on hommia edessäni vielä sen verran paljon että sä kuolaisit jos saisit tietää, mitä kaikkea mä vielä tuun tekemään. Ja tääkin viesti luetaan Amerikassa asti. Tiedätkö ne poropeukalot on nörttiensä kanssa asialla tälläkin hetkellä. Mä sanon vaan että kaikki saa itselleen kuuluvat oikeudet. Ja jos joku ei suostu siihen, niin minkäs teet, JUMALAUTA! Toista kertaa mä en sano
että sut täytyy silloin vaikka kivittää. Jos et taivu hallitsijan tahtoon. Tälläinen mentaliteetti rulettaa koko kansan tahdosta. Ei ainoastaan jotain hallintoportaan erikois kuolemanpartioita. Jotka olis joskus ämmän oven takana. Ei mitään sellaista. Vaan kansan yleinen mielipide tukee sitä hallitsijaa. Jonka kansa meditoinnilla on vaatimalla, vaatinut hallitsijakseen. Tämä runkkari sukupolvi tulee väistymään. Uuden kansan edestä. Voitto on saavutettu jo ennakolta. Ja kaikki tulee menemään niinkuin on tarkoitettu. Olen puhunut niin paljon jo aikaisemminkin. Ja mulle on valjennut asioita tulevaisuudesta Suomessa. Tää kansa on luonnostaan fiksua porukkaa. Mutta toi Vanhanen ei ole kelpo hallitsija Suomalaisille.
Samoin toi läski Heinäluoma tulee kokemaan arjessaan yllätyksen, joka puhuttaa sitä vielä huomennakin. Olen puhunut kaikessa totta, ja minulla on siitä näyttöä. Tämä kaikki tekee minut yksinomaan iloiseksi. Sillä jokaiselle pitää olla tietoinen valinta, että saatte uuden hallitsijan. Tämä Suomen Kuningas tulee olemaan mun näköinen, ja sillä on pitkä parta. Ja hapannaama se ei oo koskaan ollutkaan, mutta nyt sen kasvoilla on tosi Suomalainen ilme. Vitun tyytyväinen jätkä kaikkeen ympärillä olevaan. Tämä hallinta tekee musta vielä auktoriteetin, joka olettaa että jokainen tekee todella parhaansa tehtäviään hoidellessaan. Saan hepulin
aina kun jotkut eivät voi tajuta asioita, omalla vinttipimeellä menttaliteetillä. Olette kuitenkin sen verran jaloa kansaa. Että teillä pitäisi olla käytössä älykkyyttä enemmän kuin tähän asti. Toi Saatanan konservatiivi vaatii että armeijaan mennessään pitäis leikata pitkät hiuksensa poikki. Pallo tulee jalkaan, tollasesta lausunnosta. Rastat kyllä tietää miten pitkät letit vedetään myssyn sisään. Eikä se oo mikää naisten malli. Vaan tyylikäs ja asiallinen musta tai armeijan vihree tiukka sidonta. Jolla letti jää niskaan, niinku sonnin kivekset. Babylonialaisilla oli käytössään tälläisiä päähineitä. Raamattu filmeissä Assyyrialaisten hallitsijoinen aikana ne oli yleinen mies muoti. Nykyään gansta tyyli on vähän samaa mallia. Se on tiukka päähine ja takaa vihmoo läppä, niinku Batmanin viitta. Toi viitta vaan sidotaan pussiks niskaan. Ja olo on kaverilla tosi miehekäs ja identiteetti ei riisuttu vek´. Niinku tehdään muliks ajamisessa.
Tää on tärkee juttu kulkaa kaverilla, joka ei oo suostunu leikkaan hiuksiaan siviilissäkään. Niin mitä vittua pitäis armeijaan mennessä sitten näyttään niinku armeijan lakupojat tänä päivänä. Mä sanon että nouseva nuori polvi on entistä kovempia taistelijoita kuin teidän vanhojen sukupolvi. Ja niitä ei pidä nöyryyttää lakisääteisesti. Asia on loppuun käsitelty. VITTU! Silloin kun asioita hoidellaan, niin ei jäädä keskusteleen kaikkien kanssa itsestään selvyyksistä. Tollanen asenne on typerä ja vie energiaa ja turhaa ajanhukkaa. Jonnin joutavaa länkytystä mä en aio sietää jatkossakaan. Onko uskovaisilla tähän sanottavaa. Kun mä annan luvan teidänkin jälkikasvulle pukeutua itse katsomiinsa kledjuihin. Ja määritellä itse hiustensa pituuden. SAATANAN TYYLINIEKAT, vaahtomuovi kalsareissanne. Pukeutukaa just sillain ku FEEL FREE MEININKI SALLII. Tää lausunto teki nyt lopun tosta naurettavasta nöyryytyksestä mitä Helluntailaiset ja Saamelaiset. Jehovan todistavat. Lestaadiolaiset vaativat jälkipolveltaan. Olkaa valmiina uuteen aikaan, joka ei salli nöyryytysta kasvatusmetodina jälkipolvelle. FEEL FREE MAN. On oikee tapa kaikessa, tästä eteen päin. Sanon vaan että jokainen tässä maassa tulee vielä olemaan ylpeä kaikesta kuolevasta vanhasta meiningistä. SAATANA! Olen hallinnut ennenkin, ja tämä sujuu niin rutinoidusti ettei oo mitään heikkoo siinä että mä juoksutan kohta äijiäkin
ympäri kenttää. Saan toki nauttia työstäni. Mutta revin huumoria kaikesta. Ja mun alaisillani on vielä lenkkaritkin adidas army look. Atomi aika on alkanut. Enkä salli pelastautumis yrityksiä vanhaan elämäntapaan. Jos ette salli muutosta, niin delatkaa. Mä sanon vaan että jokainen joka joutuu tekemisiin mun kanssani joutuu miettimään pari kertaa, oonks mä todella tommonen. No mitäs luulet kusipää. Mulla on metodit, jotka vielä yllättää sut totaalisesti. Mutta jaloimmat kaverit ovat jo innolla mukana. Mä sanon vaan että JUMALAUTA! Te kusette vielä hunajaa, kun saatte tietää loputkin. Teille annetaan lopulta se mitä te kaipaattekin elämäänne. Rakkautta, rauhaa, harmoniaa, kokonaisuutta, eripuraa, asioiden selvittelyä, oksennusta kaikesta vanhasta saastasta, joutavaa ujeltamista, männyn hakkaamista päähänsä, hongankolistajia vetää turpaan, kaikkinaista hyvinvointia. Ja kaikki tämä mun hallinta vallan alaisuudessa vieläpä. Mä teen heikkohermosista taistelijoita. Ujeltajista viihdykettä. Tykkään käydä Posiolla kalassa kanssanne. Onks mulla frendejä mun majassani. Kaikki tää saasta saa odottaa palamista, mun mielestäni. Harmagedoni räjähtää teidän silmille mun vaippaluodistani. Kaikki näyttää auvoiselta mun tehtyäni. Olette vaan niin
runkkareita kaiken ton saastan keskellä. Mulle tää maailma ei oo ollu mikään kelpo mesta. Saastat! Länkytätte vaan asioitanne. Ootte alaarvoisia kannanotoissanne. Mun täytyy levätä, teidän mentyänne. En jaksa olla tekemisessä kanssanne. Mulla on kaikkee mitä pitääkin. Ja jokaisella eväällä mä oon pärjänny tähänkin asti.
Mutta eräiden vallankäyttö mua kyrpii niin paljon. Että mä voisin tappaa paljain käsin. Kaikki tää tekee mut niin vaikeesti hallittavaks.
Ja silti mä tiedän, kaikesta seuraa vaan hyvää.
Ja jos oon ollu ankea, niin silti. Mutta tietäkää, vanhoja ei muistella välittömästi tän jälkeen. Vaan auton nokka kohti Turkuu. Ja siellä mulla on kisälli, joka venaa multa jo ohjeitani ton pistooli kotelon väsäämiseen. Saan aseen kantoluvan aivan varmaan. En oo syyllistynyt väkivaltaan, tutkikaa vaan rekisterini. Oon aina ollu kunnon kaveri kaikille. Paskapäät vaan ei voi mua sietää. Runkkarit on mielissään kaikesta, mitä mä saan vielä aikaan. Olen todella kaikesta selvillä, ja mulla on kohta Coltti vyölläni. Saastat kun ootte, kusipäisyyttänne pitäneet mua skitsofreenikkona. Mä ammun teidät kuin peltopyyn
oksaltanne. SAASTAT! LÄNKYTTÄJÄT! KULLINIMIJÄT!
Saatte ansionne mukaan vielä. Kaikesta saatte maksaa, aivan varmaan. En voi kyllin porukkaa rakastaa vielä. Saatte kokea nahoissanne aivan kaiken. Kusipäät mua on nimitellyt vaikka miksi.
Saatanan turvekuonot, saatte keppiä maistaa, vielä kunnolla. Oon ollu joutilaana mielestänne.
Ettehän te oo tienny musta mitään. Silti ootte määritelly mut mielisairaaks, vaikken ennen kiroillut enkä rähjännyt yhtään. Kuljin vain rauhallisin ja vakain askelin tietäni. Sitten joku Pekkarinen anto mun faijalle lausunnon, kun se siitäkin makso sille. Joo, skitsofreniaa se ei ollu sillonkaan. Olipahan vaan vetänyt paukut ja alkanu sekoilee, niin kai kun et mitään tiedä säkään. Olen aina ollut tälläinen, mutta kuitenkin hiljaa. Saatanan matalaotsaiset turvekuonot viroissanne. Luulette vaan että kun kaveri viihtyy omissa oloissaan, ja haistattaa teidän duuneillenne. Etten muka olis mitään mielestänne. Miten olis jos saisitte multa keppiä. Nyt kun mä aloitan kunnolla kepittään kohta. Mun kärrylläni, joka on kohta mun allani. Saan sen aivan varmaan kohta. Nähdään liukubaanalla kun suttua vaan jää kun vanaa. VITTU! Mä haistatan tälle kelvottomalle sekasikiö kulttuurille. Ette te oo mitään todellisia hallitsijoita. Murmeli laumaa te ootte. SAATANAN KYTÄT! Vielä tuutte pyytään multa anteeks. Ja jos joku aukoo vielä päätään, niin mä ammun sen tohjoks. SAASTAT! Saatte maksaa mulle korvausta kaikesta. Oon kyllästynyt elää dietillä. Katsotaan vaan löytyykö Pekkariselta lausunto, kun mä tuun sun luokses. Vai onko tää niin korruptoitunu yhteiskunta, niinku mä en luule. Mä sanon vaan että mä vaadi kivusta, vaivoista, särystä, valvotuista öistä, itsemurha aikeistani, onnettomasta olostani. Vitun kovat korvaukset, ennen kun mä rauhoitun Saatanan länkyttäjät. Katsotaan kuka on oman onnensa seppä. Mä aion saada Suomen valtiolta korvaukset mun mielisairaala reissustani. Sillon kun vartin verran yrittää selittää kantaansa mielisairaalan osastonlääkärille TIKKASELLE. Ja tein sen sillon vielä ihan rauhallisesti ja miellyttävissä merkeissä. Mitä nyt latasin, että tollasen kaverin mielestä varmaan Raamattukin on Skitsofreeninen kirja. Liittyy vaan niin paljon kaikkee muistoja tohon tyyppiin. Kun sain pallon jalkaan siltä, ja vedettiin semmoiseen rundiin, kirkonkirjoissakin vielä mainitaan, että kaveri on mielisairas ollu lapsuudestaan saakka. SAATANA
Tää kaveri oli mukava poju vielä lapsena, kaikki tykkäs. Harrastin teininä lennokkien askartelua, ja katselin niitä katossani roikkumassa, eri taistelu tilanteissa. Kuuntelin Elvistä ja svengasin Johny Cashia. Nyt mulla on vitun katkerat fiilikset jonkun homo ylilääkärin skitsofreenisistä lausunnoista. SAATANA! Kelvottomia lakien säätäjiä mä vihaan tässä yhteiskunnassa. Saatte elämän maistumaan samalta, kuin teidän omakin elänne on. Tänne heti viisi milliä. Ton tautisen ylilääkärin lausunnoista. Jotka kirkonkirjoissakin vielä näkyy, mun elämästäni. SAASTAT! LÄNKYYTTÄJÄT! VERENHIMOISET PYROMAANIT! SAATTE MAKSAA KAIKESTA KIPURAHAA KUNNOLLA. SAATANAN KYTTYRÄSELÄT KUN NÖYRISTELETTE TOLLE KELVOTTOMALLE HALLINNOLLE.
Terv.Raakkuna/Ammon.
Jos haluan mennä naimisiin kirkossa jonkun eläimen kanssa esimimerkiksi kirpun niin suostuukohan pappi vihkimään?
Miksi ihminen ei saa elää niinkuin haluaa sellaisissa asioissa mitkä ei mitenkään kuulu kenellekän muulle?
Naapurin kolli sai satiaisen pittää kertoo sille että menee naimisiin sen kans niin saa ikuisen ystävän. Tosin se on kuuleman niin laiska että sille pitää ruokakin rapia.
Terve sulle homo. Mitäs oot taas esittämässä valheitas. Oot ristisiitoksessa syntyny. Naimakaupat tehtiin pimeessä huoneessa. Äitis oli liettualainen ja isäs oli Suomalainen. Tää sekasiitos on silti yleinen. On mullakin mun avioliitossani, vaimoni äiti liettuasta. Ja vammasia ei oo syntyny, vaan urhoja on mun poikani. Mutta oon huomannu pojissani ajattelun vajavuutta. Tää ei oo vakavaa, ne pärjää hyvin kansallisessa mittapuussa. Sulle mä sanoisin että sun kantas on sen verran vajaa. Että sä saat tästä ymmärrystä lisää. Oon toki tietoinen liettuan kansasta, sen puutteista ja erheistä. Kuin myös vahvuuksista. Sun luonteessas näkyy juuri tuo taistelija luonne. Ja se on niin arvostettavaa että mä sallin sua kunnioittaa. Mutta tiedä että Ruotsin päämies on homo tällä hetkellä. Ja Rastat ei saa poltella Ruotsissa rauhassa. On siellä Rastoja oikein tosi kovia. Mutta niitä vainotaan poliisien toimesta. Nää tyypit on vaan sen verran rutinoituneita. Että ne vaan naureskellee Svenska tidnings kirjoittelulle. Mutta sun kantas, tohon ruotsin raamattuun. Oli ihan asiaa, kiitos vaan. Tiedä kuitenkin että kirkolliskokouksessa tuohon aikaan ruotsissa. Oli jo muutama valtaakäyttävä homo. Ja noiden homojen vaikutuksesta jopa raamattua salaamalla, käännettiin virheelliseksi. Kai sä nyt ymmärrät. Että valhe on valhe, silloinkin kun olennainen jätetään kertomatta. Tää sulle nyt tiedoksi että jatka vaan elämäntapaas, ristisiitos sonni. Niin tuut olemaan esimerkki, miten kovatkin taistelijat kaatuu mun edessäni. SAATANA! Mitä tulee Jumalan kuvaan ihmisessä. Niin se on hieno asia että, sä tunnustat tän totuuden. Ja paikkansa pitävä se onkin sun kohdallas jos noudatat lakia tasan tarkkaan. Tää laki on ilmaistuna raamatussa. Sitähän sä sieltä Suomenkielisestä versiosta etsit kohta. Kumpi on parempi? Olla tyytyväinen valheelliseen versioon, ja kuolla. Vai ojentautua Suomen Raamatun mukaan ja elää.
Terv, Raakkuna/Ammon.
● Älä sinä puhu valheita Raamatusta!
● Kaikki Raamatut, kaikkien kielten Pyhä Uusi testamentti kieltää homouden. Että homot ja lesbot ovat Jumalan hylkäämiä, ja joutuvat valitettavasti näin sitten Jumalan tuomitsemina helvettiin.
● Ainut mahdollisuus on tehdä itse parannus ja hyljätä homouden ja lesbouden synti, joka siis ei ole syntymävika, vaan se on pahaa syntiä. Ns. Nooan päivien menoa, jolloin Jumala kerran hävitti ihmiset maan päältä pahan menon tähden, joka oli Vanhan Testamentin ajan vedenpaisumuksessa.
● Mutta toista verenpaisumusta ei tule, mutta sama juttu taas tulee siten, että Jeesus tulee hakemaan omasa, eli Jeesuksen veressä itsensä pesseet täältä Karitsan ikuisiin häihin taivaaseen! Ja silloin täällä sitten olot huononevat maapallolla. Nyt on siis helppo pelastua, kun Pyhällä Hengellä täytetyt uskovat ovat maapallolla ja on ns. serakunnan aika.
● Mutta seurakunnan aika loppuu siihen, kun Jeesus Kristus, Jumalan Pyhä karitsa tulee hakemaan uskovat taivaaseen. Sitten alkaa vaivan ja pedon merkin aika, ja vain marttyyrikuoleman kautta voi välttää pedon merkin ja pelastua uskomalla Jeesukseen. Mutta nyt ollaan armon ajassa.
● Mutta kuten sanottu homojen ja lesbojen täytyy tehdä parannus, lopettaa se synti, että he voivat tulla uskoon Jeesukseen Kristukseen.
● Ja sitten se ruotsinkielinen Raamattuteksti. Raamatut ovat siis samoja kaikilla kielillä. Esimerkiksi tämä olennainen asia löytyy yhtä hyvin ruotsin kielisestä raamatusta!
● Joten tämä keskustelun ensimmäinen viesti, johon tämän on vastaus on, oli täyttä valhetta. Se on eri asia, jos jokin valtio, tai valtiot eivät enää noudata Jumalan sanaa, ja niiden valtiokirkot sen mukana menevät luopumukseen.
● Mutta kuten sanottu. Jumalan ikuinen sana ei koskaan muutu!
● Raamattu on sama ruotsiksi, engalanniksi ja suomeksi ja millä vain kielellä. Kaiken lisäksi tämä Jumalan sana tullaan kääntämään kaikille kielille, julistamaan kaikissa kansoissa ja sitten kun pelastettujen luku on täynnä, niin Jeesus tulee!
● Tässä yksi kohta muutamasta Raamatun käännöksestä, joka siis on saman sisältöinen eri kielillä!
9.Vai ettekö tiedä, etteivät väärät saa periä Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö. Eivät huorintekijät, epäjumalien palvelijat, avionrikkojat, eivät miehille antautuvat ja miesten kanssa makaavat miehet*,
10.eivät varkaat, ahneet, juomarit, pilkkaajat eivätkä anastajat saa periä Jumalan valtakuntaa.
(Jumalan Kansan Raamattu: 1Kor. 6:9-10)
Alaviitteet:
(1Kor. 6:9) Homoseksualistit.
9.Vai ettekö tiedä, etteivät väärät peri Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö. Eivät haureelliset, eivät epäjumalan palvelijat, eivät avionrikkojat, eivät hekumoitsijat eivätkä miehimykset,
10.eivät varkaat, eivät ahneet, eivät juomarit, eivät pilkkaajat eivätkä anastajat peri Jumalan valtakuntaa.
(Aapeli Saarisalon UT: 1Kor. 6:9-10)
9.Veten I då icke att de orättfärdiga icke skola få Guds rike till arvedel? Faren icke vilse. Varken otuktiga människor eller avgudadyrkare eller äktenskapsbrytare, varken de som låta bruka sig till synd mot naturen eller de som själva öva sådan synd,
10.varken tjuvar eller giriga eller drinkare eller smädare eller roffare skola få Guds rike till arvedel.
(Svenska Bibeln 1917: 1Kor. 6:9-10)
9.Know ye not that the unrighteous shall not inherit the kingdom of God? Be not deceived: neither fornicators, nor idolaters, nor adulterers, nor effeminate, nor abusers of themselves with mankind,
10.Nor thieves, nor covetous, nor drunkards, nor revilers, nor extortioners, shall inherit the kingdom of God.
(King James Version: 1Kor. 6:9-10)
9.Or don't you know that the unrighteous will not inherit the Kingdom of God? Don't be deceived. Neither the sexually immoral, nor idolaters, nor adulterers, nor male prostitutes, nor homosexuals,
10.nor thieves, nor covetous, nor drunkards, nor slanderers, nor extortioners, will inherit the Kingdom of God.
(World English Bible: 1Kor. 6:9-10)
● Sitten vielä nykyruotsin Raamatusta. Svenska Folkbibeln.
9 Vet ni inte att inga orättfärdiga skall få ärva Guds rike? Bedra inte er själva! Varken otuktiga eller avgudadyrkare, varken äktenskapsbrytare eller de som utövar homosexualitet eller de som låter sig utnyttjas för sådant,
10 varken tjuvar eller giriga, varken drinkare, förtalare eller utsugare skall ärva Guds rike.
● Ja vaikka juuri tuossa kohdassa ei ole lesboja makinittu, niin sama juttu se on. Otan sen tähän Jumalan kansan raamatusta, koska se on hyvää nykysuomea. Ja asia on siis aivan sama ruotsiksi tai englanniksi esimerkiksi.
● Otan senkin nyt sitten kolmesta raamatun kielestä. suomeksi, ruotsiksi ja engalanniksi. Eli näin se on.
18.Jumalan viha ilmestyy taivaasta kaikkea ihmisten jumalattomuutta ja vääryyttä vastaan, niiden, jotka pitävät totuutta vääryyden vallassa.
19.Se, mitä Jumalasta voidaan tietää, on ilmeistä heidän keskuudessaan, sillä Jumala on sen heille ilmoittanut.
20.Ovathan hänen näkymätön olemuksensa, hänen ikuinen voimansa ja jumalallisuutensa, kun niitä hänen teoissaan tarkataan, maailman luomisesta asti nähtävinä, niin etteivät he voi millään puolustaa itseään.
21.Vaikka he ovat tunteneet Jumalan, he eivät ole häntä Jumalana kunnioittaneet eivätkä kiittäneet, vaan ovat ajatuksiltaan turhistuneet, ja heidän ymmärtämätön sydämensä on pimentynyt.
22.Kehuessaan olevansa viisaita he ovat tyhmistyneet
23.ja muuttaneet katoamattoman Jumalan kirkkauden katoavan ihmisen sekä lintujen, nelijalkaisten ja matelevien kuvan kaltaiseksi.
24.Sen tähden Jumala on heidät hylännyt sydäntensä saastaisten himojen valtaan, häpäisemään omat ruumiinsa.
25.Vaihtaen Jumalan totuuden valheeseen he ovat kunnioittaneet ja palvelleet luotua enemmän kuin Luojaa, joka on ylistetty iäti. Aamen.
26.Siksi Jumala on jättänyt heidät häpeällisten himojensa valtaan. Heidän naispuolensa ovat vaihtaneet luonnollisen yhteyden luonnottomaan.
27.Luopuen luonnollisesta yhteydestä naispuolten kanssa miehet ovat samoin kiimoissaan syttyneet toisiinsa ja harjoittaneet riettautta miespuolet miespuolten kanssa, saaden tästä eksymyksestään ansaitsemansa palkan.
28.Koska heille ei ole kelvannut pitää kiinni Jumalan tuntemisesta, Jumala on jättänyt heidät oman kelvottoman mielensä valtaan, tekemään sopimattomia.
29.He ovat täynnä kaikenlaista vääryyttä, pahuutta, ahneutta, häijyyttä, täynnä kateutta, murhaa, riitaa, petosta, pahanilkisyyttä.
30.He ovat korvaan kuiskuttelijoita, panettelijoita, Jumalaa vihaavia, väkivaltaisia, ylpeitä, kerskailijoita, pahan keksijöitä, vanhemmilleen tottelemattomia,
31.vailla ymmärrystä, luotettavuutta, rakkautta ja laupeutta.
32.Vaikka he tuntevat Jumalan vanhurskaan säädöksen, että sellaisia tekevät ovat ansainneet kuoleman, he eivät ainoastaan itse tee niitä, vaan vieläpä osoittavat hyväksymistään, kun muut tekevät samoin.
(Jumalan Kansan Raamattu: Room. 1:18-32)
18.Ty Guds vrede uppenbarar sig från himmelen över all ogudaktighet och orättfärdighet hos människor som i orättfärdighet undertrycka sanningen.
19.Vad man kan känna om Gud är nämligen uppenbart bland dem; Gud har ju uppenbarat det för dem.
20.Ty hans osynliga väsen, hans eviga makt och gudomshärlighet hava ända ifrån världens skapelse varit synliga, i det att de kunna förstås genom hans verk. Så äro de då utan ursäkt.
21.Ty fastän de hade lärt känna Gud, prisade och tackade de honom dock icke såsom Gud, utan förföllo till fåfängliga tankar; och så blevo deras oförståndiga hjärtan förmörkade.
22.När de berömde sig av att vara visa, blevo de dårar
23.och bytte bort den oförgänglige Gudens härlighet mot beläten, som voro avbilder av förgängliga människor, ja ock av fåglar och fyrfotadjur och krälande djur.
24.Därför prisgav Gud dem i deras hjärtans begärelser åt orenhet, så att de med varandra skändade sina kroppar.
25.De hade ju bytt bort Guds sanning mot lögn och tagit sig för att dyrka och tjäna det skapade framför Skaparen, honom som är högtlovad i evighet, amen.
26.Fördenskull gav Gud dem till pris åt skamliga lustar: deras kvinnor utbytte det naturliga umgänget mot ett onaturligt;
27.sammalunda övergåvo ock männen det naturliga umgänget med kvinnan och upptändes i lusta till varandra och bedrevo styggelse, man med man. Så fingo de på sig själva uppbära sin villas tillbörliga lön.
28.Och eftersom de icke hade aktat det något värt att taga vara på sin kunskap om Gud, gav Gud dem till pris åt ett ovärdigt sinnelag, till att bedriva otillbörliga ting.
29.Så hava de blivit uppfyllda av allt slags orättfärdighet, ondska, girighet, elakhet; de äro fulla av avund, mordlust, trätlystnad, svek, vrångsinthet;
30.de äro örontasslare, förtalare, styggelser för Gud, våldsverkare, övermodiga, stortaliga, illfundiga, olydiga mot sina föräldrar,
31.oförståndiga, trolösa, utan kärlek till sina egna, utan barmhärtighet mot andra.
32.Och fastän de väl veta vad Gud har stadgat såsom rätt, att nämligen de som handla så förtjäna döden, är det dem icke nog att själva så göra, de giva ock sitt bifall åt andra som handla likaså.
(Svenska Bibeln 1917: Room. 1:18-32)
18.For the wrath of God is revealed from heaven against all ungodliness and unrighteousness of men, who suppress the truth in unrighteousness,
19.because that which is known of God is revealed in them, for God revealed it to them.
20.For the invisible things of him since the creation of the world are clearly seen, being perceived through the things that are made, even his everlasting power and divinity; that they may be without excuse.
21.Because, knowing God, they didn't glorify him as God, neither gave thanks, but became vain in their reasoning, and their senseless heart was darkened.
22.Professing themselves to be wise, they became fools,
23.and traded the glory of the incorruptible God for the likeness of an image of corruptible man, and of birds, and four-footed animals, and creeping things.
24.Therefore God also gave them up in the lusts of their hearts to uncleanness, that their bodies should be dishonored among themselves,
25.who exchanged the truth of God for a lie, and worshiped and served the creature rather than the Creator, who is blessed forever. Amen.
26.For this reason, God gave them up to vile passions. For their women changed the natural function into that which is against nature.
27.Likewise also the men, leaving the natural function of the woman, burned in their lust toward one another, men doing what is inappropriate with men, and receiving in themselves the due penalty of their error.
28.Even as they refused to have God in their knowledge, God gave them up to a reprobate mind, to do those things which are not fitting;
29.being filled with all unrighteousness, sexual immorality, wickedness, covetousness, maliciousness; full of envy, murder, strife, deceit, evil habits, secret slanderers,
30.backbiters, hateful to God, insolent, haughty, boastful, inventors of evil things, disobedient to parents,
31.without understanding, covenant-breakers, without natural affection, unforgiving, unmerciful;
32.who, knowing the ordinance of God, that those who practice such things are worthy of death, not only do the same, but also approve of those who practice them.
(World English Bible: Room. 1:18-32)
Aamen! ;)
Onneksi sinunlaisillesi on kirja, jossa on valmiiksi vastaukset kaikkiin kysymyksiin ettei vaan tarvitse omaa älyä ja järkeä edes yrittää käyttää elämässäsi. Valmiiksi muiden valmiiksi pureskeltu ja paloitelta on jokaisen helppo niellä vaivautumatta itse tekemään omakohtaisia päätelmiä mistään.
Mistäs noin päättelet?
Miksi jotkut paranee rukousilloissa(esim.
jalovaaran) ja jotkut ei.
Ja miksi rukouksiin ei vastata.