liittotakuut

aina jauhetaan, kuinka Suomi jätettiin yksin talvisodassa.
no Suomihan oli puolueeton ennen sitä.
Kuitenkin Suomeen tuli vapaaehtoisia ja Ruotsista kokonainen prikaati.

Jos Suomi olisi ollut liitossa Englannin ja USA:n kanssa , ei kyseistä sotaa olisi edes tullut.
Samoin kannattaa tehdä nyt, ehkäistään mahdollinen uusi talvisota ja liitytään liittoon USA:n kanssa.

Venäjä militarisoi itseään, meidän on vastattava siihen omalla tavallamme, eli liittymällä NATO:oon.
3275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mitään muuta tarkoitustahan ei ole kuin jenkkien
aisankannattajaksi haluaminen.

Kaikki muu on silmänlumetta.

Äänestä

Ruotsalaisetkin tulivat vasta sitten, kun Suomi alkoi menestyä sodassa.Mutta hyötyä tietysti heistä oli. Usa ei talvisodan aikaan edes halunnut sekaantua euroopan asioihin ja euroopan valtiot eivät pystyneet puolustamaan edes itseään. Saksahan miehitti myöhemmin melkein koko euroopan.
Englantilaisetkin pelasti vain meri.
Siihen aikaan ei ollut mitään liittoakaan, johon liittymisestä olisi ollut hyötyä. Loppupelissä Usa ja Englanti liittoutuivat kaikenlisäksi Neuvostoliiton kanssa.

Turhaa uskotella itselleen, että Venäjä on nyt niin pahauhka, että on pakko liittyä Natoon.
Kun on kestetty pahempaakin uhkaa. Viellä 90-luvulle asti uhka oli todellinen, mutta Suomi kesti senkin.

Onkos tämä nato-juttu joku Sivareiden keksintö? Että Natoko puolustamaan niin ei tarvita omaa armeijaa? Vai mitä pirua sitten?

Äänestä
  • Kyllä Yhdysvallat tuki Suomea heti Talvisodan ensimmäisestä päivästä lähtien, esimerkiksi NL:n eroittaminen Kansainliitosta Talvisodan vuoksi, oli pitkälti Yhdysvaltojen ansiota. Talvi-ja Jatkosodan loppuselvittelyissä Yhdysvallat oli taas korvaamaton apu Suomelle. Amerikkalaiset myöskin kielsivät lend-lease aseiden käytön Suomea vastaan, joskin laihoin tuloksin. Marshall avustakin jouduimme kieltäytymään NL:n vaatimuksesta.
    http://www.histdoc.net/historia/umanskii.html

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hggfgffhg kirjoitti:

aina jauhetaan, kuinka Suomi jätettiin yksin talvisodassa.
no Suomihan oli puolueeton ennen sitä.
Kuitenkin Suomeen tuli vapaaehtoisia ja Ruotsista kokonainen prikaati.

Jos Suomi olisi ollut liitossa Englannin ja USA:n kanssa , ei kyseistä sotaa olisi edes tullut.
Samoin kannattaa tehdä nyt, ehkäistään mahdollinen uusi talvisota ja liitytään liittoon USA:n kanssa.

Venäjä militarisoi itseään, meidän on vastattava siihen omalla tavallamme, eli liittymällä NATO:oon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu