Eihän työsuhdeautolla ajavan tarvitse pitää kilometrikirjaa?

Tuossapa se kysymys tulikin jo :)
3500
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tuossahan vastaus tulikin jo ...

Jos ei pidä ajopäiväkirjaa, niin sitten maksaa sen verotusarvon, mikä on säädetty, ja kaikki on hyvin.

Jos omat ajot jäävät pieniksi (en muista nyt ulkoa kilometrirajaa) niin silloin saa "alennusta" verotusarvoon - kilometrien suhteessa. Tämä edellyttää kyllä sitten tarkkaa ajopäiväkirjaa.

Kannattaa arvioda omat kilometrit, ottaa selville se raja ja sen jälkeen miettiä, että mikä kannattaa. Laskentatulos on luonnollisesti erilainen vapaalla autoedulla ja käyttöedulla.

Minun henkilökohtainen mielipiteeni on kyllä se, että vapaa autoETU on käyttäjälle aika kallis.

Äänestä
  • ..kyselee, niinkuin on viime syksynä kysellyt, omien kilometrien määrää (kyselyitä tuli vaikka kuinka monelle, jolla kodin ja työpaikan välinen etäisyys on pitkä), selvittää sitten, ulkomuistista ja parhainpäin ne työajot, ilman ajopäiväkirjaa...

    Äänestä

Vastaus siinä :) . Jos siis sinulla on palkassasi autoetu laskettuna niin ei.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kirsipirsi kirjoitti:

Tuossapa se kysymys tulikin jo :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu