Kehittääkö evoluutio ihmiselle siivet tai renkaat alle miljardin vuoden sisällä kun ihmisillä on aina niin kiire päästä paikasta toiseen?
Entä joudutaanko ovia isontamaan jos ihmisten päät kasvaa niin isoiksi, ettei ne mahdu enää nykyisistä aukoista kulkemaan?
Mihin suuntaan noin yleensä ihminen tulee kehittymään tulevaisuudessa vai onko ihminen nyt ihan valmis eikä evoluutio enää pääse siihen käsiksi?
Nouseeko valaat tulevaisuudessa takaisin kuivalle maalle ja alkavat liskoiksi vai mitä niistä kehittyy?
Kysyn täältä siksi kun tuolla evoluutiopalstalla ei ole ketään vaan kaikki uskovaiset ryhmät ovat tulleet tänne.
Entä joudutaanko ovia isontamaan jos ihmisten päät kasvaa niin isoiksi, ettei ne mahdu enää nykyisistä aukoista kulkemaan?
Mihin suuntaan noin yleensä ihminen tulee kehittymään tulevaisuudessa vai onko ihminen nyt ihan valmis eikä evoluutio enää pääse siihen käsiksi?
Nouseeko valaat tulevaisuudessa takaisin kuivalle maalle ja alkavat liskoiksi vai mitä niistä kehittyy?
Kysyn täältä siksi kun tuolla evoluutiopalstalla ei ole ketään vaan kaikki uskovaiset ryhmät ovat tulleet tänne.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Jos ihmisen ja kotka risteytyy ja siitä syntyy mutaatio jota seuraa pitkä sarja onnekkaita sattumia niin joskus voidaan nähdä ihmiskotkien liitelevän taivaalla hyvän sään vallitessa. Vaikka miesihminen käyttää usein kumia sukua jatkaessaan niin vielä ei ole syntynyt kumin ja ihmisen mutaatiota eli ihmistä jolla olisi nokialaiset alla.
Tulevaisuudessa ihminen koostuu pelkästä päästä koska fyysisiä toimintoja ei tarvita. Robotit pyörittävät näitä päitä sitten haluttuun suuntaan.
Yllä on mainittu ainakin kaksi mahdollista kehityssuuntaa. Kolmas on kehityksen lakkaaminen ja sukupuutto koska ihminen sahaa omaa päätään poikki ahneutensa vuoksi.
Valaat ovat aina olleet valaita eikä kukaan ole nähnyt elävää valasta maalla tallustelemassa ja meressä se tulee olemaan kunnes japsit ovat pyydystäneet ne kaikki.
Ois täälläkin varmana hiljaista, jos ei meitä olisi kommentoimassa ja vastaan väittelemässä.
"Kehittääkö evoluutio ihmiselle siivet tai renkaat alle miljardin vuoden sisällä kun ihmisillä on aina niin kiire päästä paikasta toiseen?"
Ihmisellä on auto ja lentokone, joten renkaita tai siipiä ei tarvita. Ihmislajin olemassaolo ei myöskään ole noista kiinni, joten tuskin niitä ihmiselle kehittyy edes miljardin vuoden sisällä, jos niille ei tule erillistä tarvetta.
"Entä joudutaanko ovia isontamaan jos ihmisten päät kasvaa niin isoiksi, ettei ne mahdu enää nykyisistä aukoista kulkemaan?"
Kyllä. Jos tosiaankin päät kasvaa niin isoiksi, niin kyllä niitä ovia pitää isontaa. Se onkin sitten eri asia, kasvaako ne päät niin isoiksi. Nykyinen pään kokohan on ihmisen pärjäämiselle tarpeeksi hyvä, eikä normaalista pään koosta poikkeavat pääse lisääntymään niin helposti kuin ns. normaalit.
"Mihin suuntaan noin yleensä ihminen tulee kehittymään tulevaisuudessa vai onko ihminen nyt ihan valmis eikä evoluutio enää pääse siihen käsiksi?"
Varmaan tiettyjen tautien vastustuskyvyssä tulee olemaan paranemista. Lisäksi ravinnon tarpeissa saattaa olla muutosta. Riippuu ihan siitä, minkälaiseksi ympäristö tulevaisuudessa muokkautuu.
"Nouseeko valaat tulevaisuudessa takaisin kuivalle maalle ja alkavat liskoiksi vai mitä niistä kehittyy?"
Niin kauan kuin valaat lajina pärjäävät omassa ekologisessa lokerossaan, ne pysyvät edelleenkin valaina. Mahdotonta sanoa, mitä tulevaisuus tuo tullessaan valaidenkaan suhteen. Saattavat ne jopa kuolla sukupuuttoonkin, jos ihmiset metsästävät ne loppuun tai tulee jokin ympäristökatastrofi.
"Kysyn täältä siksi kun tuolla evoluutiopalstalla ei ole ketään vaan kaikki uskovaiset ryhmät ovat tulleet tänne."
Jaa, jos sinä kretsujen mielipiteet haluat, niin uskoisin heidän ennustavan pelkästään geneettisen perimän rappeutumista ja ihmis- ja eläinkunnan tuhoutumista, sillä heidän mielestään hyödyllisiä mutaatioita ei ole. Ei, vaikka virukset ja bakteerit elävät ja voivat hyvin ja luovat uusia lajeja jatkuvalla syötöllä valtavasta lisääntymisvauhdista johtuen. Ja ihmis- ja eläinlajit sopeutuvat niihin ja kehittävät immuniteetin.
Luonnonvalinta on erilainen konsepti ihmisen tapauksessa. Ihmiset elävät yhteiskunnissa jotka ovat enemmän tai vähemmän rakentuneet pitämään huolta lajitovereistaan (joskus enemmän kuin olisi aihetta, joskus vähemmän). Kulttuuri ja ihanteet vaikuttavat myös kumppanin valintaan. Jonkin tutkimuksen (kuultua, ei lähdeviitettä) mukaan ikä jossa hankitaan lapsia on suoraan verrannollinen älykkyysosamäärään (30-35 ikävuoteen saakka?). Pääsääntöisesti tyhmimmät lisääntyvät eniten. Oikeanlaisella kasvatuksella (eli varmaan lähinnä kun ääliöiden perheyritelmien lapset otetaan huostaan) lapsista voi kuitenkin kasvattaa vähintään empaattisia ja kriittisiä. Ihmisen evoluutio onkin muusta luonnosta "eristettynä" lähinnä henkistä.
Suosittelen elokuvaa nimeltä Idiocracy.
Ihminen on siis joutunut sattumien ja valintojen ulkopuolelle:D
Mikä laji on ottanut ihmisen paikan evoluutio hierarkiassa ?
Tuleeko tulevaisuudessa uusi "ihmislaji" joka korvaa nykylajin evoluutio uskollisempana lajina, jota sattumat ja valinnat murjoo haluttuun suuntaan...
Onko sattuma luonnon valinta olleet vuosilomilla (lue työttöminä )kun ei ole kehitystä tapahtunut sitten Darwinin uskomuksien jälkeen ???
Siunausta kaikille luoduille.
Evoluutio ei ole mikään entiteetti, vaan mekanismi millä luonto jalostaa itseään. Jos ihminen on evoluution tulosta, niin kaikki ihmisen luoma on automaattisesti myös evolvoitunutta, mukaanlukien yhteiskuntamallimme, kulttuurimme, yksilön identiteetti jne. Evoluutio ei ole kadonnut mihinkään, se vain esiintyy eri muodoissa. Kyky nähdä asioiden välillä analogisia yhteyksiä auttaa ihmeesti jäsentämään näitä konsepteja.
***Evoluutio ei ole mikään entiteetti, vaan mekanismi millä luonto jalostaa itseään. Jos ihminen on evoluution tulosta, niin kaikki ihmisen luoma on automaattisesti myös evolvoitunutta, mukaanlukien yhteiskuntamallimme, kulttuurimme, yksilön identiteetti jne. Evoluutio ei ole kadonnut mihinkään, se vain esiintyy eri muodoissa. Kyky nähdä asioiden välillä analogisia yhteyksiä auttaa ihmeesti jäsentämään näitä konsepteja.***
Eli luonnolla on tarve jalostaa itseään, eli se suunnittelee koko ajan uutta !
Jos ihminen on evoluution tulosta, niin kaikki mitä ihminen luo on evoluutioitunutta !!!
Evoluutio ei ole kadonut mihinkään, se vain esiintyy eri muodoissa !!!
Selema, ymmärsitköhän sinä itsekkään itseäsi kirjoittaessa moisen paradoksin :D
ps. sinulla taitaa olla ristiritoja itsesi kanssa :D
Tietoa rekisteröitymisestä
Kun kirjoitat viestin rekisteröidyllä nimimerkillä, nimimerkki näkyy aktiivisena linkkinä viestilistassa. Muut käyttäjät tunnistavat rekisteröidyn nimimerkin pienestä käyntikortista, joka näkyy nimimerkin vieressä. Linkkiä napsauttamalla käyttäjät voivat vierailla omalla sivullasi Galleriassa.
"Eli luonnolla on tarve jalostaa itseään, eli se suunnittelee koko ajan uutta !"
En sanoisi luonnon "suunnittelevan" uutta, sillä suunnittelun/suunnittelijan käsite edellyttäisi jälleen luonnolta erillisen entiteetin omaista luonnetta. Luonto on kuitenkin yks aineen manifestoitumismuoto maailmassamme, ja luontoa ei voi erottaa luomuksistaan, luomukset "suunnittelevat" luontoa yhtä paljon kuin luonto "suunnittelee" luomuksiaan. Kyseessä on siis mielestäni luonnon suuri potentiaali erilaisten muotojen ottamisessa, ja näiden muotojen jalostuminen näiden samaisten lakien puitteissa jotka koko vaihtelun mahdollistavat. Elämä on siis aggressiivista ja itsepintaista, kuten ihminenkin. Voisin tosiaan väittää, että luonnolla on "tarve" jalostaa itseään, samoin kuin elektronilla on tarve pysytellä atomin ytimen läheisyydessä.
"Evoluutio ei ole kadonut mihinkään, se vain esiintyy eri muodoissa !!!"
Niin. Perusperiaatehan on se, että luonto kokonaisuutena koostuu osista jotka toistensa kanssa elintilasta kilpailemalla toimivat toistensa kehityksen motivoijina.
"Selema, ymmärsitköhän sinä itsekkään itseäsi kirjoittaessa moisen paradoksin :D"
Mikä paradoksi?
Etkö ole koskaan nähnyt mainoksia, kuullut puhuttavan autojen evoluutiosta, uusista evoluutiomalleista,..?
("Jalas - evoluution tulos")
--------------------------------------------
Kaleva lehdessä (ma 14.1.2002 s.10) tietoliikennetekniikan
professori ja Philipsilla ja Nokian Mobile Phonesilla toiminut
Juha Rapeli tekee paljastuksen:
Matkaviestinnnän alalla toimitaan yrityksen ja erehdyksen menetelmällä,
moni asia on sattuman tulos.
"Matkaviestinvalmistajat etenevät yrityksen ja erehdyksen menetelmällä.
Rapelin mukaan historia on osoittanut, että se on ehdottomasti järkevin
tapa kehittää näitä tuotteita. Koko tietoliikennen kentässä vaikeasti
arvioitavat ja satunnaiset ilmiöt nostavat osuuttaan koko ajan.
"Epäonnistumisiakin on ja monet niistä ovat suuria. Monet onnistumiset
ovat sitä paitsi sattumaa.""
Tuli mitä tuli, sihen on tyytyminen :D
Tekstisi on kuin kymmenvuotiaan poikani mielikuvitus leikeistä :D
Saanko kysyä, miten vanha olet ?
I rest my case.
..tämän filmin jonka nimi on "evoluutio"
www.aidonkauneudenpuolesta.fi
Siellä paljastetaan kapitalistinen huijaus,
Varmaan kiinnostaa sinuakin.
Mutta sanohan miksi sen nimi on "Evoluutio" ?
kuin mitä on ollut evoluuserien viesteissä puoleentoista vuoteen :D
Oletkohan sinä sydämmen.usko.pelastaa käynyt jonkun koulun loppuun tai suorittanut jonkun tutkinnon?
Kreationisteillä on päässään useita vääriä käsityksiä. Yksi näistä on se, että ihminen on jotenkin "evoluution huippu", eli että olisi olemassa jotain evoluution "askeleita", joissa ihminen olisi ylimpänä.
Valitettavaa, että vain osa ihmisistä on kehittynyt luolamiehistä eteenpäin ja osa, kuten SUP, on edelleen luolansa, ellei peräti kaappinsa, perällä kököttävä karvainen luolamies alkeellisine ajatuksineen. SUP voisi pikku hiljaa astua ulos kaapista - kyllä me tiedämme, mikä sinä olet miehiäsi.
Ei toi oo edes hyvä vitsi.