Aamulehti boikottiin

Tänään lauantain lehdessä oli etusivulla uutinen ”Ruotsin homoparit saavat kirkkohäät”. Nyt monella uskovaisella meni taatusti aamukahvi väärään kurkkuun! Sisäsivulla samasta aiheesta oli pieni uutinen. Sen yhteydessä olisi pitänyt olla toimituksen vastustava kommentti. On perin merkillistä, kun Aamulehtikään ei tunnu piittaavan Sanan puhtauden säilyttämisestä mitään.
4444
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sanaa, mutta Sanna on saunapuhdas. Aamulehteä ei kyllä tunnu sekään kiinnostavan, niin että boikottiin vaan.

Äänestä

Siis jos on niin uskovainen että tikahtuu mokomasta otsikosta niin kyllä olis parempi että lakkais lukemasta kokonaan lehtiä. Pitäsiskös muka lehdet sensuroida aina sellaisiksi että muutamat uskovaiset kykenevät lukemaan niitä. Oliskohan aika tarkistaa ne omat pääpurut....

Äänestä

Sanomalehden tethvä on raportoida maailman ja kotimaan tapahtumia, eikä ottaa niihin kantaa.
Jos Aamulehti, kuten myös kaikki suurimmat sanomalehdet kertoivat naapurimaan tapahtumista, ei se mielestäni anna mitään aihetta boikottiin.

Ei lehden tehtävänä ole ottaa kantaa siihen, onko tapahtunut oikein vai väärin. Lehti välittää uutiset faktatietoina ja maailmankuvan muokkaaminen jää lukijan vastuulle.

Äänestä

Perjantain 23.3.2007 numerossa ulkomaiden sivulla A 15 oli taas julkaistu puolen sivun kokoinen värikäs Windows Vista -mainos. Kyseisen ahneen firman käyttöjärjestelmät ovat surkeita, bugisia, tietoturvattomia ja kalliita. Microsoft on ollut usein myös oikeudessa syytettynä monopoliaseman väärinkäytöstä.

Ei ole mikään ihme, että Microsoft onkin yksi maailman vihatuimpia yrityksiä. Eräs lehden moraalin mitta on se, millaisia ilmoituksia siinä julkaistaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tamperelainen lukija kirjoitti:

Tänään lauantain lehdessä oli etusivulla uutinen ”Ruotsin homoparit saavat kirkkohäät”. Nyt monella uskovaisella meni taatusti aamukahvi väärään kurkkuun! Sisäsivulla samasta aiheesta oli pieni uutinen. Sen yhteydessä olisi pitänyt olla toimituksen vastustava kommentti. On perin merkillistä, kun Aamulehtikään ei tunnu piittaavan Sanan puhtauden säilyttämisestä mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu